İlk Fırsatta Yolunuzu İzmir'e Düşürecek 10 Festival, Türkiye

İlk Fırsatta Yolunuzu İzmir'e Düşürecek 10 Festival

2 Yorum

Gezi Rehberi Bengi Alkaya

İlk Fırsatta Yolunuzu İzmir'e Düşürecek 10 Festival
Baharı, kışı, yazı, kısacası her mevsimi ayrı güzeldir İzmir'in. Kimi sıcacık insanına vurulur kimi enfes yemeklerine kimi ise o muhteşem denizine. Bir de öyle keyifli festivalleri vardır ki şehrin, yalnızca onlar için bile seyahat edilir. İşte sizi yerinizden kaldırıp, en kısa zamanda bir seyahat planı yaptıracak birbirinden güzel 10 İzmir Festivali.

1 – Alaçatı Ot Festivali

alaçatı ot festivaliBölgenin en meşhur festivallerinden biri olan Alaçatı Ot Festivali, kısa sürede Alaçatı'nın da simgelerinden bir haline geldi. Bu yıl onuncusu düzenlenecek olan festival, 5 – 7 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilere unutulmaz günler yaşatacak. Bölgedeki ot çeşitliliğine yakından şahit olacağınız festivalin amacı ise sahip olduğu değerleri yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak. Her yıl bu amaç doğrultusunda düzenlenen ot festivalinde ziyaretçileri; konserler, seminerler, yemek atölyeleri, otları tanıma ve toplama gibi pek çok etkinlik bekliyor.

2 – Şirince Masallar Festivali

şirince masallarFotoğraf: Filiz Telek
Yalnızca ülkemiz değil ünü dünyaya yayılan sıcacık bir köy Şirince. Kendisinin bir masaldan fırlamışçasına şirin olması yetmezmiş gibi bir de görülesi bir festivale ev sahipliği yapıyor: Şirince Masallar Festivali. 5-7 Nisan tarihleri arasında Şirince sokaklarında masal anlatıcıları farklı dillerde masallar anlatıyor olacak ve sizi hatıralarınıza doğru keyifli bir yolculuğa çıkaracak. Festival geçtiğimiz yıl ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi gördü.

3 – Barbaros Oyuk Festivali

barbaros oyuk festivaliFotoğraf: Biz Evde Yokuz
İzmir'in Urla ilçesine bağlı olan Barbaros Köyü'nde tam üç yıldır yapılan Barbaros Oyuk Festivali'nin bu yıl da 7-9 Eylül tarihlerinde dördüncüsü düzenlenecek. Festival ismini tarla korkuluklarına verilen adın oyuk olmasından alıyor ve unutulmaya başlanan kültürel ve geleneksel değerlerin canlandırılması hedefleniyor. Sokaklarının korkuluklarla süslendiği köyde, sokakları arşınlayabilir, yerel üreticilerin birbirinden değerli ürünlerinden satın alabilir, çeşitli etkinlilere katılabilir ve sergileri gezebilirsiniz.

4 – Urla Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği

urla bağ bozumu şenliğiUrla Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği, bölgede gerçek anlamda gelenek haline gelmiş. Dile kolay tam 25 yıldır düzenlenen bu festivalin bu yıl da 26.'sına tanık olacağız. Şenlik her yıl olduğu gibi bu yıl da 14 Ağustos'ta yapılacak. Şenlikte ziyaretçileri yarışmalar, konserler ve üzüm sıkımı gibi çeşitli aktiviteler bekliyor. Siz de bu yıl rotanızda Urla'ya yer vererek bu geleneğe yakından şahit olabilirsiniz.

5 – Seferihisar Lavanta Festivali

seferihisar lavanta festivaliSeferihisar'ın Turgut Köyü'ndeki lavanta hasadının kutlandığı Seferihisar Lavanta Festivali, kokusu ve güzelliği ile göz dolduran lavanta bahçelerinde muhteşem fotoğraf karelerine ev sahipliği yapıyor. Festival takvimine göre bu yıl 9 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek ve katılımcılar gün boyu yerel üreticilerin lavanta ve yan ürünlerinden satın alabilecek, yöresel yiyecekleri deneme şansı bulacak ve tabi ki lavanta toplayabilecek.

6 – Germiyan Festivali

germiyan festivaliÇeşme'nin Germiyan Köyü, ülkemizin ilk Slow Food köyü olma özelliğine sahip ve bünyesinde tam 5 yıldır festival düzenleniyor. Bu yıl 6-7 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan Germiyan Festivali'nin ilk gününde gelenler ev şarapçılığı, sabun yapımı ve kopanisti peynir yapımı gibi çeşitli atölyeler sayesinde yöresel tatların yapımını öğrenebilecek. İkinci gününde ise Germiyan ekmeği yarışmasıyla yaptıkları ekmekleri jürinin beğenisine sunacak.

7 – Urla Uçurtma Şenliği

urla uçurtma şenliğiHer yıl Urla'da düzenlenen Uçurtma Şenliği gökyüzünde olduğu kadar çocukların kalbinde de rengarenk anılar bırakıyor. Haziran ayında düzenlenen festival Urla'nın Şifa Tepesi'nde Çocuk Esirgeme Kurumu'ndaki çocuklara uçurtma uçurarak unutulmaz bir gün yaşatmayı amaçlıyor. Şenlikte çocuklara uçurtmaların yanı sıra çeşitli yiyecek ve içecekler dağıtılıyor. Siz de onların bu sevincine ortak olmak isterseniz bu yıl 10 Haziran'da Şifa Tepesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

8 – Seferihisar Tohum Takas Şenliği

seferihisar tohum takasSeferihisar-Ürkmez'de gerçekleştirilen şenlik, tohum mirasını günden güne kaybeden Anadolu topraklarında bir satış amacı olmadan takas yoluyla yeşertilmesi ve korunması gibi harika bir amaca hizmet ediyor. 31 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek olan şenlikte 100 bin tohum ve fide dağıtılıyor. Ayrıca katılımcıların getirdiği tohumlar takasa dahil ediliyor.

9 – Urla Ot Festivali

urla ot festivaliBu yıl 23 – 24 Mart tarihlerinde dokuzuncusu düzenlenecek olan Urla Ot Festivali'nde ziyaretçileri, tıpkı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine dolu dolu bir festival programı bekliyor. Müzik dinletileri, yemek atölyeleri, paneller, eğlenceli yarışmalar ve ot toplama festivalde yer alan etkinlerin yalnızca birkaçı. Geleneksel hale gelen festivali yakından takip ederek bu coşkuya bu yıl siz de katılabilirsiniz.

10 – Mordoğan Denizle Buluşma Şenliği

ege festivalleriNesli tükenmekte olan balık türlerinden binlerce yavrunun denize bırakıldığı Mordoğan Denizle Buluşma Şenliği, 25 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek. Yöre halkının el emeği ürünlerinden müzik dinletilerine, yarışmalardan film gösterimlerine kadar pek çok detayın yer aldığı bu festival, Mordoğan esnafına da büyük katkı sağlıyor.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Gönül isterdi ki hepsine gidelim. Ben oyumu bu sene ilk kez gerçekleşecek olan "İzmir Gençlik Karnavalı" (26-30 Haziran Urla) ve bu sene de gerçekleşirse tabi ki Rock'n Burger yönünde kullanacağım. :)

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

31 Mart tohum şenliği. Seçim var nasıl olacak? Erteleme olmaz mı?

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)