İlkbahar Şenlikleri: 8. Uluslararası Urla Enginar Festivali, Türkiye

İlkbahar Şenlikleri: 8. Uluslararası Urla Enginar Festivali

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

İlkbahar Şenlikleri: 8. Uluslararası Urla Enginar Festivali
Verimli toprakları, gastronomi alanında nam salmış mekanları, doğal ve tarihi güzellikleriyle her mevsim ayrı bir güzellik sunan Urla, İzmir'in kuşkusuz en sevilen beldelerinden biri. Mevsiminde yetişen sebzeleri sofralara taşıyan Urla halkı ve mekanları, sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşamı da destekliyor. Enginar ise Urla'nın en popüler sebzelerinden. Enginar üretiminde önde gelen kentlerden olan Urla'da, her yiyeceğin tadı gibi enginarın da lezzeti bir başka. Adına festival düzenlenen bu leziz sebze, Urla'dan tüm ülkeye ulaşıyor.

8. Uluslararası Urla Enginar Festivali Ne Zaman?

2021 yılında pandemi sebebiyle online olarak gerçekleştirilen Uluslararası Urla Enginar Festivali'nin bu sene 6-8 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşmesi planlanıyor. Bir ilçenin kaderini değiştiren enginara adanan festivalde ziyaretçiler, bir yandan eğlenceli anlara şahit olurken diğer yandan da enginarı farklı bir açıdan inceleme şansı buluyor.

Tesis Fiyatı

01 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

500 TL

En Uygun Fiyata Git

Festival Programı Detaylar

İlkbahar Şenlikleri: 8. Uluslararası Urla Enginar FestivaliUrla'da yetiştirilen sakız enginarı, coğrafi işaret almış bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Festival kapsamında ise tamamen doğal şartlarda yetiştirilen sakız enginarının tanıtımı yapılıyor, üretici destekleniyor ve tarlalarda enginar kesimi yapılıyor. Uluslararası bir üne sahip olan festivalde, enginar ve bölgedeki tarıma ait detaylar tüketiciyle paylaşılıyor. Stantlar kurulup, mutfak söyleşileri yapılıyor, katılımcılarla yemekler pişiriliyor ve hem bilgili hem de eğlenceli anlar yaşanıyor.

Efsaneye konu olan sakız enginarının bir de hikayesi var; bu efsaneye göre Zeus, güzelliğiyle nam salmış olan Cynara isimli bir kıza aşık olur ve birlikte Olimpos'a giderler. Cynara ilk zamanlar halinden memnun olsa da zamanla kendi hayatına, yaşadığı yere özlem duyar. Hal böyle olunca da hasrete daha fazla dayanamaz ve gizlice yaşadığı yeri ziyaret eder. Bunu duyan Zeus da onu bir bitkiye çevirir. İşte bu bitki enginardır. Urla'nın göz bebeği, dillere destan lezzetiyle popüler olan sakız enginarıdır.

Günümüzde Urla'da yaklaşık 30 dönümlük bir arazide üretimi yapılan sakız enginarı, yaprağıyla birlikte yeniyor. Vitamin deposu yapraklarının tadı da leziz olan Urla enginarı herkesin takdirini kazanmayı başarıyor.

Tesis Fiyatı

01 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

580 TL

En Uygun Fiyata Git

Urla Gezilecek Yerler

İlkbahar Şenlikleri: 8. Uluslararası Urla Enginar FestivaliFestival için Urla'ya geldiğinizde yedi mekandan oluşan Urla Gastronomi Rotası'nı deneyimleyebilir, lezzet yolculuğunuza yeni mekanlar ekleyebilirsiniz. Antikacılara, çeşit çeşit mağaza ve dükkanlara ev sahipliği yapan ve her zaman haereketli olan Sanat Sokağı, şaraplarıyla bambaşka bir deneyim sunan Urla Bağ Yolu ve balık restoranları ve gün batımında cıvıl cıvıl olan atmosferiyle büyüleyen İskele'yi de Urla'ya gelmişken kesinlikle keşfetmek gerekiyor.

Urla'da yüzyıllardır ticaretin merkezi olarak görülen ve esnafın birbirinden güzel ürünler sattığı Malgaca Pazarı da kesinlikle görülmeye değer. Urla'yı daha detaylı gezmek isterseniz Urla Gezilecek Yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tesis Fiyatı

01 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

1330 TL

En Uygun Fiyata Git
İlkbahar Şenlikleri: 8. Uluslararası Urla Enginar Festivali

İzmir'in kendine has doğası ve lezzetleriyle ön plana çıkan ilçesi Urla, mevsim fark etmeksizin yılın her döneminde ziyaretçilerini bekliyor. Mayıs ayının içimizi ısıtmaya başladığı bu günlerde ise Urla Enginar Festivali bize farklı bir festival deneyimi sunuyor.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)