Hacettepe Üniversitesi’ni Tanıma Rehberi, Türkiye

Hacettepe Üniversitesi’ni Tanıma Rehberi

Yorum Yok

Gezi Rehberi Emine Yıldız

Hacettepe Üniversitesi’ni Tanıma Rehberi
İÇİNDEKİLER:

Ülkemizin önde gelen üniversitelerinden biri olan Hacettepe Üniversitesi, cumhuriyetimizin başkenti Ankara'da 8 Temmuz 1967 tarihinde kurulmuş olan bir devlet üniversitesi. Bünyesinde 16 Fakülte, 15 Enstitü, 4 Meslek Yüksekokulu ve 1 Devlet Konservatuvarı barındırıyor. Günümüzde binlerce öğrenciye her alanda nitelikli bir eğitim fırsatı sunan Hacettepe, aynı zamanda dünyanın her yerinden Cambridge, Cornell, Harvard başta olmak üzere birçok saygın kuruluş ile bilimsel işbirliği yapmakta. “'Daha ileriye... En iyiye...”' sloganını bir felsefe haline getirmiş ve ülkemizde akademik alanda pek çok başarının altında imzası bulunan Hacettepe'nin seçkin ve alanında yetkin akademik kadrosu, doğal çeşitlilik açısından zengin ve tarihi dokusuyla adeta geçmiş ve gelecek arasında bir köprü kuran kampüsleri ile size mükemmel bir eğitim ve deneyim şansı veriyor.

Hacettepe Üniversitesi Nasıl Bir Yer?

Yerli öğrencilerin yanı sıra değişim öğrencisi olarak gelen pek çok yabancı öğrenci bulunduğundan sosyalleşebileceğiniz ve dil becerilerinizi geliştirebileceğiniz, özellikle Beytepe Kampüsü'nde ormanlık alanın ve göletlerin içerisindeki doğal yaşama çıplak gözle şahit olabileceğiniz, bilimsel yayınlarıyla pek çok başarıya imza atmış nitelikli akademik kadrosuyla Hacettepe, öğrencilerine huzurlu bir atmosfer eşliğinde ülkemizde ve dünya çapında öncü olmayı kendine görev edinmiş bir üniversite. Sıhhiye ve Beytepe Kampüslerinde bulunan yemekhanelerinde oldukça uygun bir fiyata sağlıklı yemekler yiyebilirsiniz, aynı zamanda vegan menüleri de var. Böylece gönül rahatlığı ile sevdiğiniz şeyleri tüketebilirsiniz. Yemekhanenin kalabalık olduğu günlerde sıra beklemek istemezseniz çok sayıda yemek yiyebileceğiniz alanlar ve restoranlar da bulunuyor.

Değinmek istediğimiz bir diğer nokta ise Sıhhiye ve Beytepe kampüslerinin her birinde birer tane kız ve öğrenci yurdu bulunuyor olması. Buna ek olarak Beytepe Kampüsü'nün içerisinde öğrenci evleri de bulunuyor. Öğrencilerin en büyük dertlerinden biri olan otobüse yetişememe ve dersleri kaçırma gibi problemlerden sıyrılmış oluyorsunuz böylece. Ancak konaklamalar kontenjanlarla sınırlı olduğundan, başvuru tarihlerini üniversitenin kendi sitesinden takip etmenizi öneririz. Hacettepe Üniversitesi, ülkemizin en zengin kaynaklarını barındıran bir kütüphaneye sahip. Kütüphanenin içerisinde sessizce ders çalışabilmeniz için özel bir alan da var. Vize ve final haftalarında sizlere adeta bir can yeleği olacağından eminiz. Üniversite, sosyal, sportif ve kültürel imkânlarıyla dinamik bir yapıya sahip. Beytepe Kampüsü, çok amaçlı kapalı spor salonu, kondisyon salonu, masa tenisi odası, açık spor alanlarında iki tenis kortu, çadır tenis ve basketbol sahası, iki halı saha ve atletizm pistli stadyum olanaklarını öğrencilerine sunuyor. Sıhhiye yerleşkesi ise 500 kişilik tribün kapasitesine sahip basketbol ve voleybol salonu, kondisyon salonu, aerobik salonu, masa tenisi odası ile spor imkanlarını sağlamakta. Ayrıca üniversite bünyesinde bir tam olimpik ve bir adet ısınma havuzunu barındırıyor. Üye olmak da oldukça kolay, bu şekilde spor faaliyetlerinize üniversite içerisinde de devam edebilir, ya da arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirerek spor yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra üniversitede eğitim gören engelli öğrenciler de unutulmayarak onların standartları da düşünülerek kampüsler engelsiz hale getirilmiş.

Hacettepe Üniversitesi her yaştan ve her kesimden öğrencilerini düşünerek herkesin eğitim süresi boyunca kampüslerinde en kaliteli eğitimi almasını ve en verimli vakitlerini geçirmelerini sağlıyor.

Hacettepe Üniversite Nerede?

Üniversitenin merkez kampüsü Sıhhiye'de, en büyük yerleşimi ise Beytepe Kampüsü'nde bulunuyor ve bunun dışında üç tane daha yerleşkesi var. Sıhhiye ve Beytepe dışındaki kampüslerde çeşitli meslek yüksekokulları ve araştırma merkezleri bulunmaktadır. Sıhhiye Kampüsü, Çankaya'da ilçesinin Ulus semti ve Hamamönü semti arasındaki bölgede yer alıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatine tanıklık eden Çankaya, aynı zamanda sanatın ve kültürün Ankara'daki adresi. Çankaya sanat atölyeleri, kafeler, kitabevleri ve sahaflar, kütüphaneler ve restoranlar açısından öğrencilere pek çok alternatif sunmakta. Arkadaşlarınızla gezebileceğiniz ve bir şeyler içerken sohbet edebileceğiniz mekânlar açısından da oldukça zengin. Okuldan sonraki zamanınızı verimli ve eğlenceli geçirebilme imkânını sağlayan bu yerde insanın kendini mutlu ve huzurlu hissetmesi oldukça kaçınılmaz. Sıhhiye Kampüsü'nde Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve son olarak ülkemizin akademik anlamda en başarılı olan Tıp Fakültesi bulunuyor.

Beytepe Kampüsü ise Altındağ ilçesinin Eskişehir Yolu Üniversiteler Mahallesi'nde yer almakta. Şehrin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Altındağ, Ankara'nın tarihi ve turistik adreslerinden biri. Ziyaretçilerinin gözünü kamaştıran Altındağ, pek çok etkinlik ve aktivite seçeneklerine ev sahipliği yapıyor. Tarihi yapıları, müzeleri, parkları, kafeleri ve kütüphaneleri ile burada keyifli geziler düzenleyebilirsiniz. Beytepe Kampüsü'nde Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi ve Ankara Devlet Konservatuvarı bulunuyor. Ayrıca ring seferleri mevcut olduğundan, Beytepe Kampüsü ile Sıhhiye Kampüsü arasındaki ulaşım ise oldukça kolay. Derslerinizden arta kalan vakitte Kurtuluş Savaşı Müzesi'ni ve Osmanlı dönemindeki Ankara'ya tanıklık etmek için Hamamönü'ne uğramayı es geçmeyin.


Hacettepe Üniversitesi'ne Yakın Nerede Kalınır?

Üniversiteye ilk defa kayıt yapmak geldiğinizde ya da uzun süren bir ev arayışı süresince aklımıza takılan ilk soru genelde nerede kalınması gerektiğidir. Biz de isterseniz ailenizle, isterseniz arkadaşlarınızla, dilerseniz kendi başınıza konaklayabileceğiniz Ankara otellerini sizler için derledik.

1- Ailenizle Konaklamaya Uygun: Bilkent Otel ve Konferans Merkezi

Müşterilerine oldukça kaliteli bir deneyim yaşatan Bilkent Otel ve Konferans Merkezi, içinde ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi barındırıyor. Özellikle Ankara'ya ilk defa geliyorsanız ve uçak kullanacaksanız otelin sağlamış olduğu havaalanı servis hizmetinden yararlanarak otele kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

2- Modern Tasarımıyla: New Park Hotel

Hacettepe Üniversitesi'ne 13 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunan New Park Hotel, diğer alternatifler arasından önce çıkan bir seçenek. Okula oldukça yakın olduğundan kayıt ve evrak işlemlerinizi telaşa kapılmadan rahat bir şekilde halledebilirsiniz.

3- Tarihi Dokusu ve Estetik Görüntüsüyle: Hotel İçkale

Anıtkabir manzaralı ve oldukça merkezi bir konumda bulunan Hotel İçkale, sizlere estetik bir atmosfer sunuyor. Bu zarif otelde yapılacak pek çok aktivite imkânı da bulunuyor. Böylece evrak işlerinden sıkıldığınızda kafanızı dağıtabileceğiniz bir yapıya sahip.

4- Konforlu Bir Deneyim: Rox Hotel Ankara

Modern çizgilere sahip odalarıyla evinizin konforunu aratmayacak olan Rox Hotel Ankara, ailenizle konaklamaya uygun otel seçeneklerinden biri. Spa merkezinde Türk hamamı da bulunan otel aynı zamanda masaj hizmeti de vermekte. Evrak işlerinizi tamamladıktan ve Ankara'yı gezdikten sonra haftanın yorgunluğunu burada üzerinizden atabilirsiniz.

Hacettepe Üniversitesi'ne Yakın Nerede Yenir?

 • Yeşilçam Turkuaz Bahçe: Yeşilçam Turkuaz Bahçe, kapıdan içeri adımınızı atar atmaz dönem müziklerinin kulağınıza dolacağı, izlerken keyif aldığımız usta oyuncuların fotoğraflarına bakarken sizi kısa bir zaman yolculuğuna çıkaracak türden bir mekân. Özellikle buranın Hatay kahvaltısı çok meşhur, mutlaka tadına bakmanızı öneririz.
 • Bacchus Cafe Hamamönü: Yemeklerinin lezzetleri ve güler yüzlü çalışanlarıyla Ankara'da Hamamönü denildiğinde akla ilk gelen mekânlardan biri. Çoğunlukla öğrenciler olmak üzere pek çok insan tarafından oldukça sevilen bir kafe, özellikle soslu tavukları müşterilerinden tam not alıyor.
 • Hanımeli: Hamamönü içerisinde açık alanda hizmet veren nezih ve küçük bir işletme. Kahvaltılıklar ve ev yemekleri yönünden oldukça zengin bir menüye sahip. Ailenizle bir mola verdiğinizde dinlenebilmeniz için güzel bir seçenek.
 • Safranhan: Muhteşem Ankara manzarasıyla ve modern atmosferiyle Safranhan, oldukça nezih bir mekân. Rahmi Koç Müzesi'nin ek binası olarak hizmet vermekte. Özverili çalışanlarıyla, lezzetli yemekleriyle manzaranın tadını çıkartmak için muhteşem bir alternatif.

Ankara'ya Gelmişken Buralara da Gidin

Ankara geçmiş ve gelecek ile adeta bir köprü kuran illerimizden biri. Muhteşem atmosferi ve havasıyla hafızalarımızda “'Gri Şehir”' olarak yer edinse de, aslında oldukça renkli bir şehir. Dilerseniz gelin beraber Ankara'ya gelmişken es geçmemeniz gereken rotaları beraber inceleyelim.

Ankara'ya gelenlerin ilk uğraması gereken yer Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün kabri olan Anıtkabir. Aslanlı Yol'dan geçerken içinizi kaplayan hüzün, içeriye adım attığınızda yerine huzura bırakacak. Dilerseniz gitmeden önce Anıtkabir'in Daha Önce Hiç Duymadığınız Mimari Özellikleri adlı içeriğimizi ziyaret ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Anıtkabir ziyaretinden sonra diğer rotamız ise Atakule Seyir Terası. Ankara'nın simgesi haline gelmiş Atakule, bütün Ankara manzarasını ayaklarınızın altına seren türden bir terasa sahip. Kuğulu Park ise şehrin göbeğinde ama adeta bir huzur mekânı. Yeşilliklerin hâkim olduğu bu mekân her mevsim görülmeye değer. İçinde bulunan kafede içinizi ısıtacak bir şeyler yudumlarken kuğuları ve ördekleri izlemek oldukça keyifli.

Ailenizle vakit geçirebileceğiniz bir diğer park ise Seğmenler Parkı. İçerisindeki amfi tiyatroda düzenlenen etkinliklere de katılabileceğiniz bu park Pembe Köşk'ün karşısında yer alıyor. Köşkü ziyaret ettikten sonra burada dinlenebilir, huzurlu atmosferi sayesinde eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Bu tarihi şehre gelmişken müzelerini gezmeden olmaz. Türkiye'nin en önemli müzelerinden biri olan ve içerisinde Geç Hitit Dönemi ve Urartular dönemine uzanan koleksiyonlarıyla Anadolu Medeniyetleri Müzesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Avrupa Yılın Müzesi gibi birçok önemli ödülü kazanmış bu müze, Ankara'nın Ulus semtinde bulunuyor. Ulus Meydanı'nda bulunan bir diğer müze ise Kurtuluş Savaşı Müzesi. 1. TBMM'ye ev sahipliği yapmış bu tarihi bina günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Bu müzede o döneme ait dekorasyonlar, rozetler, özel hatıralar ve madalyaları gözlemleyerek tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Hacettepe Üniversitesi'nin Ünlü Mezunları

 • Sinan Çetin: Ünlü yönetmen Sinan Çetin, Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden 1977 yılında mezun olmuştur.
 • Uğur Erdener: Ünlü Hekim Uğur Erdener, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1977 senesinde mezun olmuştur.
 • İsmet Özel: Türk edebiyatına büyük katkıda bulunmuş İsmet Özel, Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden 1977 yılında mezun olmuştur.
 • Zerrin Tekindor: Ünlü oyuncu Tekindor, 1985 senesinde Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun olmuştur.
 • Ahmet Mümtaz Taylan: Dizi ve film oyuncusu Taylan, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun olmuştur.
 • Özlem Tekin: Ünlü şarkıcı Özlem Tekin Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'ndan 1992 yılında mezun olmuştur.
 • Haluk Bilginer: Uluslararası Emmy Ödülünü kazanmış usta oyuncu Haluk Bilginer Ankara Devlet Konservatuvarı'nda tiyatro öğrenimi gördü.

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)