Gurme Tatil Sevenlere 12 Leziz Rota

9 Yorum

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Gurme Tatil Sevenlere 12 Leziz Rota
Cennet ülkemiz doğal güzelliklerinin yanında mutfağı ile de oldukça ön plandadır. Hatta öyle ki mutfağı ile ön plana çıkan birçok şehrimiz var ve artık insanlar bu yemekleri yerinde yemek için hafta sonu tatillerinde bile gurme turlarına katılmaya başladı. Her lezzet yerinde yenir ve tadı yerinde ayrı bir güzeldir.
Her bölgenin mutfağını o bölgede en çok yetiştirilen ürün belirliyor aslına bakarsanız. İç Anadolu'nun tahıl ambarı olması, Doğu Anadolu kırlarında ülkenin en iyi hayvanlarının yetişmesi, Ege'nin ot diyarı olması…
Bizler şu an sadece 12 yemeğe ve yöreye değindik. Sizler de bu listede olmayan yörelerin en meşhur yemeklerini en altta yorum olarak eklerseniz onları da paylaşmış oluruz.

1 - Tantuni / Mersin

TantuniTantuni, Mersin ile özdeşleşmiş ve akla ilk gelen yemek olsa da Mersin mutfağı oldukça lezzetli ve zengindir. Henüz denemeyenlere yoğurtlu tantuniyi şiddetle tavsiye ediyoruz. Tantuni yedikten sonra tatlı bir şeyler atıştırmak isteyenlere ise tavsiyemiz kerebiç ve cezerye olmakta. Bunların da mutlaka tadına bakın deriz; sıkma, çökelekli börek, batırık, kulak çorbası, bunbar, dövme pilavı - yahni, arabaşı çorbası, Silifke'de mavi yengeç - pavurya, Narlıkuyu'da balık ve deniz ürünleri…

2 - Çökertme Kebabı / Bodrum

Çökertme kebabıYaz tatillerinin vazgeçilmez mekanı Bodrum'un da birbirinden lezzetli yemekleri bulunuyor. Bu yemekler içerisinde ise çökertme kebabını bizler tek geçiyoruz. Hele ki Bodrum Kalesi'ne karşı bir restoranda oturup yediğiniz çökertme kebabının tadı damağınızda kalacak.

3 - Adana Kebap / Adana

Adana kebabıAdana kebabı tabi ki de Adana'da yenir. Metrelik Adana kebabı yanında birbirinden lezzetli mezeler, salatalar ve şalgam. Şalgam, soğan piyazı ve kebabın eşsiz uyumunun en lezzetlisi için hiç üşenmeyin ve bir hafta sonu, rotanızı Adana'ya çevirin. Bunun dışında gelmişken; şekli biraz farklı olsa da lezzeti şahane olan şırdan, karsambaç ve sarı burma tatlısının tadına da bakın deriz.

4 - Cağ Kebabı / Erzurum

Cağ kebabıÖzünde Erzurum'a bağlı Oltu ilçesine ait bir kebap türü. Cağ kebabı, oğlak veya kuzu etinden yapıldığından dolayı yumuşacık ve oldukça lezzetli bir ete sahip. Bu etler önceden terbiye edilerek yatık bir şişe geçiriliyor ve odun ateşi üzerinde yatay bir şekilde dönerek pişiyor. Pişen ve yemeğe hazır olan bu kebap, cağ ya da bico adı verilen şişler kullanılarak servis yapıldığından dolayı da bu adı alıyor.

5 - Çiğ Köfte / Şanlıurfa

Çiğ KöfteAvrupa Birliği uyum yasaları ile çiğ köfteden ana malzemesi olan et çıkartılmış olsa bile yine de bizlerin vazgeçilmez lezzeti olmaya devam ediyor. Şanlıurfa dışında Adana, Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Elazığ, Malatya gibi illerde de kullanılan malzemede ve yeme şekillerinde yöresel farklılıklar gözlemlenmekte. Şanlıurfa'da ise içerisine yumurta da konulan çiğ köfte açık ekmek yani lavaş ve marul ile servis edilir.

6 - Kayseri Mantısı / Kayseri

Kayseri MantısıKulaktan kulağa gelen bir rivayete göre Kayseri'de gelinlik çağındaki kızların bir yemek kaşığına içi dolu 40 tane mantıyı sığdırması gerekiyormuş. Eski çağlarda bir nevi sınav olsa da lezzeti ve tadı şahane bu yiyeceği hazırlamak en az 4 saat, yemek 10 dakika. Bu orantıyı da mantıyı yapan ve emek veren bilir tabi ki de. Kayseri mantısını sevmeyenlere ise yağlama yemeğini şiddetle tavsiye ederiz.

7 - Kaz Eti / Kars

Kaz EtiKars'da pilavı ile birlikte servis edilen kaz eti tadına doyum olmayan bir lezzete sahip. Adı biraz sizi ürkütse de etin tadı harikadır. İlla ben kaz eti yemem derseniz Kars'ta revan köftesi, Kars kaşarı, hangeli ve diğer birbirinden lezzetli yemeklerini deneyebilirsiniz.

8 - Beyran Çorbası / Gaziantep

Beyran ÇorbasıGaziantep gurme tatil için ülkemizde en elverişli yerlerden sadece biri ve beyran çorbası da Antep'in en lezzetli yemeklerinden sadece biri. Özellikle kahvaltıda tüketilen beyran çorbasının yanında Gaziantep'te tadına bakmanız gereken ve yemeden dönmemiz gereken bir sürü yemek ve tatlı da çabası. Bu lezzetlerden bahsedecek olursak öncelik tabi ki de fıstıklı Antep baklavası, katmer, yuvalama çorbası, simit kebabı, kebap dolması, kahke, Ali nazik, fıstıklı kebap…

9 - Tava Ciğeri / Edirne

Tava ciğeriFarklı pişirme yöntemi, benzersiz tadı ve sunumu ile Edirne'nin ciğeri. Ciğeri pişirime hazırlama esnasında sinir ve damarlardan arındırdıktan sonra ciğer yaprak şeklinde doğranır ve kızartılır. Tüm yurtta Edirne yaprak ciğeri ya da Edirne tava ciğeri yapan restoranlar olsa da bu lezzeti yerinde yemek bambaşka.

10 - Bafra Pidesi / Samsun

Bafra PidesiKapalı ve açık olarak da yapılan Bafra pidesi damakları şenlendiren bir lezzete sahip. İç malzemesi bölgeden sağlanan Bafra pidesi, üzerine sürülen köy tereyağı ile benzersiz bir lezzete kavuşuyor.

11 - Banduma / Kastamonu

BandumaIslama ya da halk arasında banduma olarak bilinen ve adlandırılan bu yöresel lezzetin ana malzemesi yufka ve tavuk etidir. Günlük hayatta Kastamonulular tarafından sıkça yapılmayan bu yemek özel günlerde misafirlere, şehir dışından gelenlere ve düğün yemeklerinde yapılarak servis edilir.

Bonus: Molehiya / Kıbrıs

Molehiya yemeğiMolehiya Kuzey Kıbrıs'ın meşhur yemeklerinden biri olarak bilinse de aslında Arap kökenli etli ve molehiya adı verilen nane benzeri bir ottan yapılan yemektir. Kıbrıs Türk mutfağında, özel olarak yetiştirilen molehiya bitkisinin yaprakları ile yapılır ve bu yapraklar yazın kurutulup bir müddet saklanır. Yapılırken kurutulmuş yapraklar sıcak suya batırılıp çıkartılır ve yağlı kuzu eti ile biraz da sulu olacak şekilde yemek pişirilir. Sadece bu harika lezzet için bile Kıbrıs'a gidilir.
9 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
9
/

-

Yazıyı okudukça, fotoğrafları gördükçe acıktım ve sanırım yine bir seyahat turu yapmamın zamanı geldi. Zaten Gaziantep'e yılda bir hafta sonu kesin gitmek lazım, beyran çorbası nasıl lezzetli bir şey, mutlaka tatmanız lazım. Mekan için de tavsiyem Metanet Restaurant. Sabahın erken saatlerinde gidin, acılı veya acısız beyran çorbasının tadına bakın derim. Çökertme Kebabı için de Bodrum'da Sünger Pizza'yı tavsiye ederim. Kendileri pizza da olduğu kadar çökertme kebabında da iddialıdır.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

E bunların hepsini biliyoruz! Bunlar genel bilgiden başka bir şey değil! Akıllı bir ortaokul çocuğu bile bunları bilir! Lütfen biraz daha yaratıcılık, özen ve detay! Sıradan coğrafya bilgisinin üstüne çıkılması lazım. Hiç yakışmıyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (2)
9
/

-

Eren Bey merhaba. Yazının içeriğinde bilinen yemeklerden başlayarak, sonlarına doğru yörenin bilinmeyen yemeklerine ve lezzetlerine de değindik. Yöresel yemekleri tanıma ve bilme konusunda ne yazık ki herkes sizin kadar bilgili değil. :)

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Bursa ve tabi ki İskender... Pideli köfte, cantık, tahinli pidesini eklemeden geçemeyeceğim. Gaziantep deyince ise İmam Çağdaş derim. :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Yıllardır geziyorum, bütün Türkiye'nin muhteşem yemekleri olmasına rağmen maalesef aç kalıyorsunuz, bir özenti, bir özensizlik almış başını gidiyor. Şehirlerde asla yenmemesi gereken tavuk döner, dönere benzemeyen dönerler, Ayvalık tostu diyor, Bodrum'da da yiyebiliyorsunuz. Van'da, Kastamonu'da, Diyarbakır'da da, Arsuz'da da tek tip yemek zorunda kalıyorsunuz. Oysa gezmenin amacı oraların kültürünün parçası olan mutfağını, yaşam biçimini, insanlarını renklerini öğrenmek, görmektir. Maalesef güzel ülkem küreselleştikçe bu güzelliklerini kaybetti. Bu sıralar gezmek bana azap vermeye başladı, her şey cazibesini kaybetti, sağlığımı kaybetmemek için mutfaklı yerleri seçiyorum, bu konuda Gökçeada'yı çok seviyorum, gittiğim yerlerin yazın pazarlarına mest oluyorum, ne diyeyim düzelir, her şeyi yeniden, kaybettiklerimizi bularak yerine koyarız diyor ve sevgilerimi gönderiyorum. Tandırı Eğirdir'de, İskender kebabını Bursa'da, nefis balı, tereyağı, peynirleri ile güzelim Van, yine mahvolmadan önce ziyaret ettiğim Diyarbakır'ın o muhteşem Sur'da şişte ciğer ve tadına doyulmaz ayranı, Kars'ın hangeli, Gökçeada'nın kekik kokulu keçi eti ile yaptığım yemekler, Konya bu konuda beni hayal kırıklığına uğrattı, ne kadar az kalmış, o güzelim kuru fasulye, vs. hiç yapmıyorlar. Gittiğimiz yerlerde bunları konuşmak lazım, talep etmek lazım. Selamlar, Şükran Koçak.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Anlatımın sıradan bilgiler olduğu görüşüne katılmıyorum, ilkokul çocukları artık yeterince hiçbir hayati konuda bilgili değil, ancak yöresel yemekler konusunda eskisi kadar hassas olmadığımız ortada, geçen hafta Kızılcahamam'a gittik, yöresel olarak neyiniz var dediğimizde köfte ve döner demezler mi? Kastamonu'da doğmuş, Çukurova'da ve Anadolu'da hem büyümüş ve hem de yaşamış araştırmacı bir vatandaş olarak eski yemek kültürümüzün yozlaştığını görüyorum. Sayın yazar, bırakın tariflerini, adlarını bile yazdığı, hatırlattığı için şanslıyız diyorum.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Gaziantep'de ciğer kebabı Humanız'da, Memik Usta'da kuşbaşı kıyma, Karşıyaka'da Halil Usta'da nohut dürümü, pazaryeri nohutçusu Adil Usta'da, katmer Önder Pastanesi Deli Mamet'de yenir.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Merhaba Neredekal dostları. Öncelikle bugüne kadarki tüm yazım ve anlatımları için Neredekal ekibine çok teşekkür ediyorum, her yönü ile güzel bir hizmet. Ellerinize ve yüreğinize sağlık. Eren Bey'e katılmıyorum, zira günümüzün çocukları yemek konusunda o kadar bilgili değiller, zira büyük çoğunluğunun yemek kültürü fast food'a dayalı. Ben de birkaç yöresel ve özgün lezzete katkıda bulunmak istiyorum: Kdz. Ereğli'de pide (özelliği açık ve kapalı da olsa son derece ince bir hamuru olmasıdır), Zonguldak'ta Soslu kebap, Çankırı/Çerkeş'te Madımak çorbası ve yine harçlanmış madımak ile yapılan Badıma Bükmesi, Amasra'da İstavrit ya da Hamsi Tava ile birlikte Amasra salatası, Zonguldak/Devrek'te Kömeç (cevizli çörek) naçizane tavsiyelerimdir. Saygılarımla.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Balıkesir yemeklerini unutmuşsunuz ama... Etleri İstanbul'da bulunan tüm ünlü restoranlara verilir. Ve Balıkesir kuzusundan çok sayıda yemeklerimiz vardır.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)