Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Gündemin En Popüler Köyü Şirince Nerede?

Gündemin En Popüler Köyü Şirince Nerede?

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 23 Aralık 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Gündemin En Popüler Köyü Şirince Nerede?

Aylardır en büyük konumuz, meselemiz "21 Aralık'ta neler olacak?" Şirince Köyü'ne gitsek gerçekten kıyametten kurtulacak mıyız? Bu söylenenler gerçekten olacak mı, yoksa yeni bir dönem mi başlıyor? Tüm bu soruların yanında biraz da Şirince'yi tanımaya ne dersiniz?

21 Aralık, Şirince Köyü, Maya Takvimi, kıyamet, NASA’dan gelen açıklamalar, haberlerde alınan uzman görüşleri, gazetelerin manşetleri, dost meclislerindeki sohbetler, iş yerinde sabah kahvaltısında konuşulanlar, sosyal medyada tartışılan konular Şirince ve 21 Aralık arasında dönüp duruyor. Aylardır en büyük konumuz, meselemiz 21 Aralık’ta Neler Olacak? Şirince Köyü’ne gitsek gerçekten kıyametten kurtulacak mıyız? Bu söylenenler gerçekten olacak mı? Yoksa yeni bir dönem mi başlıyor? Tüm dünya 21 Aralık tarihine takılıp kalmış durumda ve herkes nefesini tutup, geri sayıma başladı.

Şirinlikte sınır tanımayan, şirinlik muskası Şirince : ) halkı durumdan çok memnun; ömrü hayatlarında bu kadar yoğunluğa hem de bu mevsimde rastlamamışlar. Hal böyle olunca 21 Aralık, Mayalar, kıyamet, NASA’nın açıklamaları, sosyal medyanın çalkalanması ve gazete manşetlerinden çok köylerinin dolup taşması ve daha da popüler hale gelmesi onların umurunda olan tarafı.

Gelin bu tartışmalardan, polemiklerden uzakta kalarak masalsı bir güzelliği olan Şirince Köyü’nden bahsedelim biraz. Tüm bu olan bitenlerden önce nasıldı? Hikayesi nedir? İnsanlar neden buraya gizli kalmış bir cennet diyor? Biraz da bunlardan bahsedelim.

Sirince Koyu

Tepelerin arasına kurulmuş ve özgün tarihi mimarisini koruyan nadir yerlerden biri olan Şirince Köyü sokaklarında yürürken şarap kokuları takip eder sizi. Buradaki ev yapımı şarapların tadı ve kokusu içinize işler ve hepsinden almak, sevdiklerinize hediye etmek istersiniz. Tabiat Ana tüm güzelliklerini hiç çekinmeden sunmuştur sanki buraya. Şeftali bahçeleri ve bağlarla çevrili olan köy eşsiz bir mimariye sahip, buram buram tarih kokan evlerini korumayı başarmıştır. Her gelenin tekrar gelmek için planlar yaptığı, huzur kokan atmosfere sahip bir köy olan Şirince, bambaşka bir dünyanın kapılarını aralar size.

Anlatılanlara göre tarihi M.S. 5. yüzyıla dayanan köyün eski isimleri arasında en popüler olanları Kırkınca ve Çirkince imiş. Anlatılan rivayetlerden en bilineni; Aydınoğulları döneminde azat edilen bir grup Rum’un kendilerine gösterilen bir yere yerleşmeleri ve yerleşeceğiniz yer güzel mi diye sorulduğun da Çirkince olduğunu söylemeleridir. Daha önce gittikleri her yerden kovulan Rumlar, bir daha kovulmamak için buraya Çirkince demişlerdir ki, kimse onları yerinden etmesin. Bu sırada Çirkince’yi ziyarete gelen zamanın İzmir Valisi Kazım Dirik Paşa’yı köyün öğretmeni Muallim Suat Bey, yazıp bestelediği ‘köy marşı’ ile karşılayınca Kazım Dirik çok duygulanmış ve köyün adının bundan böyle Şirince olarak değiştirilmesini söylemiş.

İsterseniz 21 Aralık söylentilerinden dolayı, isterseniz de sadece bu masalsı dünyanın kapılarını aralamak için gidin bu artık saklı olmayan cennete. O en güzel haliyle, tüm güzelliklerini önünüze sermeye, huzur kokan atmosferinden içinize damlatmaya, eşsiz şarapları ile başınızı döndürmeye hazır ve bekliyor ona dokunmanızı.

Kıyamete Göre Yazılmış Not: Mayaların işine güven olmaz, siz siz olun Şirince için yanıp tutuşuyor, cennete gitmeden önce (Nedense herkes kendini cennete gidecek sanıyor) ille de görmek istiyorsanız son 2 gün : ) 22 Aralıkta görüşmek dileğiyle…