Gezginler İçin Seyahat Fotoğrafçılığı Hakkında Her Şey, Türkiye

Gezginler İçin Seyahat Fotoğrafçılığı Hakkında Her Şey

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Seyhan Ahen

Gezginler İçin Seyahat Fotoğrafçılığı Hakkında Her Şey
Günümüzde bir yere seyahat etme planları yaparken gideceğiniz yere karar vermedeki en büyük etken özellikle araştırma yaparken o yere ait fotoğraflarla karşılaşmak ile başlıyor... Hayalini kurduğunuz seyahatinizi planlarken, gideceğiniz yerlere karar verirken görsel hafızamız devreye giriyor ve gitmek istediğiniz yere "bir fotoğraf" sayesinde bile karar verebiliyorsunuz.
Gezginler İçin Seyahat Fotoğrafçılığı Hakkında Her Şey

Teknoloji çağını yaşarken artık eskisi gibi ağır ve devasa fotoğraf makinelerine, çeşit çeşit lenslere, fotoğrafları daha da güzelleştirecek olan çeşitli filtrelere çok da gerek yok. Elimizdeki son teknoloji cep telefonları ile bile harika fotoğraflar çekebileceğinizi biliyor muydunuz? İster fotoğraf çekmeye yeni başlayın, isterseniz oldukça profesyonel bir makineyle seyahatinize gidin veya dilerseniz bir cep telefonu ile...Güzel seyahat fotoğrafı çekebilmek için bunlar sadece bir araçtır...

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

2600 TL

En Uygun Fiyata Git

Güzel seyahat fotoğrafı çekebilme yeteneğinizi biraz da bu yazımızda değineceğimiz teknik becerilerle geliştirebilir, elinizdeki materyal ne olursa olsun her zaman güzel bir fotoğraf elde etmek için geçerli olacak tüyoları bu yazımızda okuyabilirsiniz.

1- Seyahat Fotoğraf Makinesi diye bir icat yok!

Gezginler İçin Seyahat Fotoğrafçılığı Hakkında Her ŞeyÇoğu insan sosyal medyada gördüğü fotoğrafların oldukça kaliteli, çok pahalı sanki ''seyahatler için özel üretilen'' makineler yardımıyla çekildiğini düşünüyor. Halbuki son yıllarda özel kamera geliştirmeleriyle birbiri ile yarışan cep telefonu markalarının yanı sıra, daha kompakt "at çantaya çık şeklinde" olan fotoğraf makinesi modelleri ile de harikalar yaratabilirsiniz. Önemli olan bazı fotoğraf kurallarını bilmek, renk ve ışık yanında kompozisyon çalışmak. Ünlü fotoğrafçı Ara Güler'in çok meşhur olan bir sözünü buraya iliştirelim; ''Fotoğrafı makine çekmez, fotoğrafı çeken kişi çeker, verin bana dikiş makinesini onunla bile fotoğraf çekerim.''

2- Enstantene, Diyafram, ISO ne demek?

Gezginler İçin Seyahat Fotoğrafçılığı Hakkında Her ŞeyFotoğrafçılığa başlamak, en azından basit kuralları öğrenmek daha iyi seyahat fotoğrafları çekebilmenize yardımcı olacaktır. Fotoğraf dünyasını anlamak adına enstantene ve diyafram uyum değerlerini, ISO ayarlarının hangi şartlarda yapıldığını, gün ışığına veya akşam karanlığında çekilecek fotoğrafların hangi değerlerde olması gerektiğine siz karar vermek istemez misiniz? Kullandığımız cep telefonları ya da makineler bu değerleri sizin için otomatik olarak ayarlıyor fakat bu değerlerin çalışma mantığını öğrendiğinizde manuel olarak ayarları kullanabileceksiniz ve çekmek istediğiniz fotoğraflarda sonuç daha da başarılı olacaktır.

3- Işık fotoğrafınızın olmazsa olmazı!

Gezginler İçin Seyahat Fotoğrafçılığı Hakkında Her ŞeyGüzel fotoğraf çekebilmenin en önemli kurallarından biri doğru oranda bir ışıkla fotoğraf çekebilmek. Doğal bir ışık özellikle ortamı güzel bir fotoğraf karesine dönüştürebilir. Bu nedenle özellikle gün ışığına dikkat edin, gün ortasında güneşin tepede cayır cayır yandığı zamanları değil daha çok gün doğumu sonrası veya öğleden sonra özellikle gün batımı ışığı saati yani ''golden hour'' denilen saatleri yakalayarak güzel seyahat fotoğrafları elde edebilirsiniz. Örneğin o mükemmel Kapadokya pozlarının özellikle gün doğumu sırasında veya gün batımı öncesinde çekildiğini biliyor muydunuz?

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

1840 TL

En Uygun Fiyata Git

Fotoğraf tekniklerinden olan ''Ters Işık'' kavramını da kullanarak güneşi karşınıza alarak güzel kompozisyonlar da oluşturabilirsiniz.

4- Kompozisyon olmazsa olmaz!

Gezginler İçin Seyahat Fotoğrafçılığı Hakkında Her ŞeyBir yere gitmeden önce o yere ait seyahat fotoğraflarına bakıp, ''kim nasıl fotoğraflar çekmiş, hangi açı ile fotoğraflar daha güzel çıkmış?'' gibi konuları merak edebilirsiniz. Bizce hiç çekinmeyin, bir yere gitmeden önce ilham almak için bol bol daha önceden çekilmiş fotoğrafların açılarına bakın, kompozisyonlarını inceleyin. Yarım bacak, yarım kol gibi fotoğraf hatalarına düşmeyin, arka plan çok karmaşıksa daha basitleştirin, renk zıtlıklarını yakalamaya çalışın. Unutmayın bol bol fotoğraf izlemek sizi geliştirecek, daha iyi seyahat fotoğrafları çekmenizi sağlayacaktır.

5- Monopod veya Tripod ile seyahat edin!

Gezginler İçin Seyahat Fotoğrafçılığı Hakkında Her ŞeyTek geziyor olabilirsiniz ya da uzun pozlama, yıldız pozlama, hareketli cisim çekme gibi fotoğraf tekniklerini deneyecek olabilirsiniz. Monopod veya tripod gibi fotoğraf aksesuarları hayat kurtarıcı olabiliyor. Bunların yanında eliniz titriyor da olabilir. Bu fotoğraf aksesuarları ile kimseye ihtiyaç duymadan, daha net ve daha güzel seyahat fotoğraf kareleri elde edebilirsiniz.

6- Ufuk çizgisini dikkat!

Gezginler İçin Seyahat Fotoğrafçılığı Hakkında Her ŞeyFotoğraf çekerken kompozisyona, ışığa önem veriyoruz fakat fotoğrafın düzgün bir kadrajda olması, manzara fotoğraflarındaki ''ufuk çizgisi'' konusu oldukça hassas. Daha etkili manzara fotoğrafları için ufuk çizgisini tam ortaya değil de daha alt taraflara doğru kaydırabilirseniz, manzara temalı seyahat fotoğraflarınızda daha güzel bir kadraj oluşacaktır.

7- Akıllı telefonlardaki uygulamaları mutlaka kullanın!

Gezginler İçin Seyahat Fotoğrafçılığı Hakkında Her ŞeyÖzellikle akıllı telefonlarla seyahat edip, fotoğraf çekiyorsanız birbirinden yaratıcı filtrelere, basit düzenleme araçlarına sahip olan oldukça kullanışlı fotoğraf uygulamaları mevcut. Photoshop lightroom, camera +, visco, snapseed gibi uygulamaları inceleyerek çektiğiniz seyahat fotoğraflarını istediğiniz gibi düzenleyebilir, daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

1500 TL

En Uygun Fiyata Git

8- Fotoğraf düzenlemeyi öğrenin!

Gezginler İçin Seyahat Fotoğrafçılığı Hakkında Her ŞeyFotoğraf makineleri, iyi fotoğraf elde etmede bir yere kadar teknik anlamda sizlere yardımcı oluyor. Karanlık bir bölümü aydınlatmak, fotoğraftaki keskinliği arttırmak, daha soft veya daha güçlü renklerle fotoğrafa hava katmak, çektiğiniz fotoğrafları derinleştirmek ya da siyah beyaza dönüştürmek istiyorsanız biraz daha profesyonel yardım alarak, seyahat fotoğraflarınızı gördüğünüz veya incelediğiniz diğer fotoğraflar kadar iyi hale dönüştürebilirsiniz.

9- Fotoğraf çekim ekipmanlarınızı iyi inceleyin!

Gezginler İçin Seyahat Fotoğrafçılığı Hakkında Her ŞeyCep telefonu veya fotoğraf makineleri ile fotoğraf çekiyorsanız, aracınız ne olursa olsun ürüne ait fotoğraf teknik özelliklerini iyi öğrenin. Cep telefonlarında birbirinden farklı modlar, daha kısa yollar, daha iyi çekim sahneleri yer alıyor. Boş zamanınızda bu özellikleri karıştırarak ve bol bol deneme çekimi yaparak en iyi fotoğraf sahnelerini yakalayabilirsiniz.

10- Etrafa bakınmayı, gözlem yapmayı asla unutmayın!

Gezginler İçin Seyahat Fotoğrafçılığı Hakkında Her ŞeyBir yere seyahat ettiğinizde meraklı gözlerle her yere girip çıkmak istiyor insan. Nereden, nasıl bir fotoğraf karesi ile karşılaşacağınızı bilemezsiniz. O nedenle her zaman etrafa bakınmalı, algıları açmalı, çevrenizde olup bitenlere kayıtsız kalmamalı, her daim ''güzel bir kare'' yakalamak için hazırlıklı olmalısınız. Unutmayın sadece göz hizasında değil, gökyüzünde, bir çatıda, bir bodrumda, bir evin penceresinde veya aniden arkanızı döndüğünüzde harika bir seyahat fotoğrafı karesi ile karşılaşmanız pek mümkün.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

1150 TL

En Uygun Fiyata Git

Seyahat Fotoğrafı Çekmeye Nereye Gidilir?

Gezginler İçin Seyahat Fotoğrafçılığı Hakkında Her ŞeyTarihi ve doğal güzellikleriyle ülkemizin nefes kesen manzaraları seyahat fotoğrafçılığın için size birçok opsiyon sunuyor. Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine gezip görebileceğiniz rotalarını Neredekal.com Keşif Rehberi editörleri sizin için derledi; Manzarasına Hayran Kalacağınız Göl Kenarı Yürüyüş Rotaları, Ülkemizin Manzarasıyla Büyüleyen 8 Kanyonu ve Sizi Hayran Bırakacak Kar Rotaları adlı yazılarımıza bakabilir, çektiğiniz karelerle seyahat fotoğrafçılığınızı geliştirebilirsiniz. Gideceğiniz yerde konaklamak için en çok oteli en iyi fiyattan Neredekal.com üzerinden fiyat ve kategori filtreleme özelliğiyle kolayca bulabileceğinizi hatırlatalım.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)