Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Gezerek Öğrenmek: Nasıl Daha Verimli Gezebiliriz?

Gezerek Öğrenmek: Nasıl Daha Verimli Gezebiliriz?

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 21 Eylül 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Gezerek Öğrenmek: Nasıl Daha Verimli Gezebiliriz?
Bu soru aslında tarih boyunca çoğu kişi tarafından sorulmuş. Dünyayı, bir ülkeyi veya bir şehri gezmek aslında son zamanlarda yaygınlaşan bir şey değil, sadece geçmişte sahip olduğu önemi günümüze kadar koruyabilmiş uğraşlardan biri. Zaten hal böyle olmasaydı en bilindik tartışmaları yaratan ''Çok gezen mi bilir çok okuyan mı?'' sorusu galiba sorulmamış olurdu. Elbette bir tatil planı yapmak, harcama çizelgesi oluşturmak ve her şeyi kontrol altında tutmak, etkinlikleri ve gezilecek yerleri önceden planlamak gibi yapılması gerekenler listesi var. Hatta böyle bir planlama tatilinizi son derece kontrol edilebilir hale getirebilir ve kısıtlı zamanınızı daha verimli kullanmanızı sağlayabilir. Fakat bu yazımızda verimli gezmek derken konuyu bir seviye daha derinleştirmek istiyoruz. Bir yerde sadece fiziksel olarak bulunmak değil de orayı gerçek anlamda gezmek nasıl olabilir?

Bu soru sorulduğunda aslında çok şanslı olduğumuz bir nokta var; ülkemiz. Türkiye, antik dönemde önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, çoğu devletin kurulduğu ve yıkıldığı topraklarda tarih açısından en önemli coğrafyalar arasında. Doğal güzelliklerini ise saymakla bitiremeyiz; Pamukkale Travertenleri, Peri Bacaları, Kanyonlar, Masmavi koylarla, Longoz Ormanları ve daha fazlası ülkemiz sınırları içerisinde bulunuyor. Bunlara antik kentler ve mimari eserler gibi tarihi miras niteliği taşıyan yapılar da eklenince, mesele adeta bir zaman yolculuğuna dönüşüyor.

Önemli bir tarihi ruha sahip ülkede yaşıyoruz, pek çoğumuz buralarda doğduk ve büyüdük. Önemli antik dönem yazarlarının baktığı manzaralara baktık, belki de zaman zaman aynı şeyleri düşündük. Peki şehirlerin karmaşası içerisinde bu ruhu hissetmek, onu anlamak mümkün mü? O zamanlarda yaşamadığımız için sorunun cevabını belki de asla tam olarak bilemeyeceğiz fakat, daha yakından tanımanın bazı yolları olabilir. Eğer siz de böyle bir arayış içindeyseniz umarız bu yazımız faydalı olur.

1- Kaynaklardan Yararlanın

Gezerek Öğrenmek: Nasıl Daha Verimli Gezebiliriz?

Listemizin başında yer alan bilgilenme hususu oldukça önemli. Neden diye soracak olursanız neye baktığımızı bilmemiz için diyebiliriz. Bir antik kent ziyaret ettiğinizi düşünün, oranın tarihi, hangi medeniyetlerin yaşadığı, sırasıyla kimin eline geçtiği ve hangi geliştirmelerin yapıldığı bölgeyi anlamak için son derece önemli. Kentin zamanında ne amaçlarla kullanıldığı, hangi inanca sahip olduğu gibi konular size hem dönem hem de bölge hakkında daha kapsamlı bilgiler verebilir. Peki hangi kaynaklardan yararlanmalıyız? Tarihe ve coğrafyaya hakim olmak için bazı kitapların karıştırılması, en güvenilir ve kapsamlı bilgi edinme yolu olabilir. Elbette alternatifleri de var; internette ve sitemizde bulunan gezi rehberlerinden, kişilerin deneyim yazılarından yararlanabilir, bunun yanı sıra gideceğiniz bölge ile ilgili belgeseller ve videolar izleyebilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz bölgede bulunan açıklayıcı yazılar ve yerlilerle edeceğiniz sohbetler de gezeceğiniz yeri daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır. Gezdiğimiz yerlerin isimlerinin hikayesini bilmek, efsanelerini öğrenmek ve kültürüne hakim olmak, daha verimli zaman geçirmemizi sağlayabilir. Yani çok gezmek mi yoksa çok okumak mı sorusuna verilen hem çok gezmek hem de çok okumak yanıtı bizce doğru. Bu yüzden bir bölgeyi verimli bir şekilde, anlayarak gezmek istiyorsak, öncesinde bilgi edinmek son derece önemli.

2- Planlama Yapın

Gezerek Öğrenmek: Nasıl Daha Verimli Gezebiliriz?

Keşke istediğimiz şeyleri yapabilmek için sınırsız zamanımız ve imkanımız bulunsa. Fakat hayatta sahip olduğumuz uğraşlar yüzünden her şey gibi gezilerimizi de planlamalıyız. Buradaki en önemli iki konu bütçe ve zaman. Bütçe anlamında konaklama seçiminiz, gezerken kullanacağınız ekipmanlar ve hangi ulaşım aracını tercih edeceğiniz gibi konuları kararlaştırabilirsiniz. Zaman anlamındaysa kişiden kişiye değişen gezme anlayışınız çerçevesinde bir rota oluşturabilirsiniz. Kısıtlı zamanınız içerisinde gideceğiniz bölgenin hangi özelliğine ağırlık vermek istersiniz? Müzeleri gezmek, doğal güzellikleri görmek, yöresel yemekleri denemek, şartlara elverişli sporları yapmak veya tarihi mekanları gezmek… Yoksa hepsinden biraz mı? Bu tür soruların yanıtını arayarak sağlıklı bir planlama yaparsanız gezinizden daha fazla verim alabilir, daha mutlu ayrılabilirsiniz.

3- Bol Bol Yürüyün

Yabancısı olduğunuz bir yeri deneyimlemek için yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri rehberlerden ziyade içgüdüsel olarak kaybolmak olduğunu söyleyebiliriz. Bir yerin ruhu genellikle sokaklarında saklı olur. Güzel manzaraları, tarihi mirasları ve müzeleri hatırlayacağınız gibi sokakları, günlük yaşamları, yerel insanları gezinizden sonra hatırlayabilirsiniz. Sanki o an çekilmiş bir fotoğraf karesi edasıyla ifade etmesi zor olan hislerle bu hatıralar aklınızda yer edinir. Yürüyüşünüzde hoşunuza giden yerlerde dinlenmeyi, fotoğraf çekmeyi, esnaf ve yerlilerle sohbet etmeyi de ihmal etmemek gerek. Müzeleri ve tarihi alanları gezmek hem eğitici aynı zamanda da eğlenceli olabilir fakat çarşı, pazar ve meydan gibi alanlara da uğramanızı tavsiye ederiz. Bu alanlar da bir nevi o bölgenin açık hava müzesi sayılabilir. Eğer güvenliğiniz sağlanıyorsa gece de geziler yapmanızı tavsiye ederiz, bölgenin gece nasıl gözüktüğü ve nasıl bir hayata sahip olduğu tecrübe edilmeye değebilir.

4- Gezerken Hatıralar Biriktirin

Gezerek Öğrenmek: Nasıl Daha Verimli Gezebiliriz?

Değeri ne olursa olsun hatıra taşıyan bir objeye sahip olmak, gezdiğiniz yerleri size hatırlatmasından dolayı mutluluk verici olabilir: Satın alabileceğiniz hediyelik eşyaları hem kendiniz tutabilir, hem de arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz. Elbette illa parayla satın alınması da gerekmiyor, kumsaldan topladığınız taşlar, bir deniz kabuğu veya kurumuş bir yaprak bile size o bölgeyi hatırlatabilir. Geziniz üzerinden zaman geçtiğinde bu eşyalara bakıp anılarınızı canlandırabilirsiniz. Hatta gezdiğiniz yerler arttıkça biriktirdiğiniz eşyalardan bir koleksiyon bile yapabilirsiniz. Hatıralar zaten her zaman sizinle biriken en değerli varlıklarınız olarak kalacaktır.

Hem zaman hem de bilgi açısından verimli gezme yolları başlı başına esasında kişisel birer tecrübeden ibaret. Her şeyi kısıtlı zamana sıkıştırmadan, önceden planlı olarak gezmek genel anlamda seyahatte verim sağlamanıza oldukça yardımcı oluyor. Peki sizin verimli gezme konusunda önerileriniz nedir? Yorumlara önerilerinizi bekliyoruz.