Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Gezi Rehberi
Eylülde Keyifli Bir Ege Rotası: Şirince

Eylülde Keyifli Bir Ege Rotası: Şirince

Paylaş
Arzu Aksaya  
Eklenme: 07 Eylül 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Eylülde Keyifli Bir Ege Rotası: Şirince
2012’de Maya kehanetine inananların gözünde bir kurtuluş köyüne dönüşen Şirince köyü, İzmir Selçuk rotası üzerinde ilerlerken "hadi gidelim" dedirtip akıl çelen yerlerden. 2012’nin 21 Aralık tarihine kadar ismi dünyada bolca zikredilirken, 22 Aralık’ta "kıyametin kopmamasıyla" hayal kırıklığına uğratan köy bizim için hala memleketin en güzel köylerinden.

Şirince’yi şirin yapan içinde gezinirken hissedeceğiniz atmosfer. Muhtemelen bu şirinliğe nazar değmesin diye konulmuş olsa gerek, bir önceki adı da ''Çirkince''imiş. Restore edilmiş köy evleri arasına serpilmiş yeşillikler, evleri kucaklar gibi sarmış rengarenk çiçekler ve pencerelerden içeri sızan bonkör oksijeniyle kafa dinleten köy, özellikle bahar aylarında daha bir güzel. İster geçerken uğrayın, ister gitmişken evlerinde birinde kalın; Biz diyoruz ki Şirince’yle bir vakit mutlaka tanışın.

Mayaların Şirince Kehaneti Neydi Hatırlasak mı?

Eylülde Keyifli Bir Ege Rotası: Şirince

Şirince Köyü hikayesi için çok geriye gitmemize gerek yok. 2012’nin 21 Aralık tarihi büyük ihtimalle takvim yazarken üşenip bırakan veya başladığı işi bitiremeden başına bir şey gelen Mayalı bir vatandaşın kehanetiydi. Astrolojinin piri sayılan Mayaların bu işi çok iyi bildiğine inanan ve işaret ettikleri tarihi kıyamet olarak yorumlayan "Mavi Enerji" adındaki topluluk, bu kıyametten sadece dünyada iki yerin etkilenmeyeceğini iddia etti. Ve malumuz, bu yerlerden biri Şirince idi.

Yine grubun senaryosuna göre bu köydekilerin kurtuluşu da şöyle olacaktı; Maden Dağı’nda tipi tıpkı Nuh’un Gemisi’ne benzeyen bir gemi belirecek ve artık kim biniyorsa hepsini toplayıp gidecekti. Ama ne kıyamet koptu ne de ufukta bir gemi belirdi. Zaten Şirince’de deniz de yok!

Şirince’nin en popüler olduğu, Google’da dünya çapında aranıp durduğu ve Tom Cruise’nin kimseye görünmeden buraya geldiği dedikodusunun türediği dönem de işte tam o tarihler.

Şirince Nerede, Nasıl Gidilir?

Eylülde Keyifli Bir Ege Rotası: Şirince

Şirince İzmir’e bağlı Selçuk ilçesinin kırsal mahallelerinden biri. İzmir Selçuk’a mesafesi 8 km, fakat dağ yoluna tırmanacağınız için 8 dakikada gidilir gibi düşünmeyin. Bulunduğu lokasyon Efes Antik Kenti (12 km) ve Kuşadası (30 km) gibi popüler turizm rotasında olduğu için yol üstü bir uğrak noktası olarak değerlendiriliyor genellikle. Ama otantik köy dokusundan hoşlanan ve baş başa sessiz bir tatil geçirmek isteyen romantikler için de ideal bir tercih olabiliyor.

Eğer özel aracınızla gidiyorsanız Ege rotası oluştururken Selçuk’a gelişte İzmir - Aydın otoyolunu kullanmanız en konforlu seçenek olacak. Sonrasında Selçuk’un merkezinde Şirince tabelasını gördüğünüz yerden dik bir tırmanış bekliyor sizi ve manzaralı bir sürüşten sonra 15-20 dakikada köye ulaşabiliyorsunuz. Köyün girişinde ve çıkışında aracınızı park edebileceğiniz alternatifli otoparklar var. Bu parkların ücreti ise süresi dikkate alınmaksızın ortalama 25 TL civarında.

Aracınız yoksa İzmir’in merkezinden Selçuk’a gelmeniz için ulaşım seçenekleri de var. İki nokta arasındaki mesafe yaklaşık 80 km ve İZBAN (İzmir Banliyö Sistemi) bu seçeneklerin en ekonomik olanlarından biri. İzmirimkart kullanarak Merkez-Tepeköy’de aktarmalar yaparak gelmeniz mümkün olmakla birlikte biraz zahmetli. Diğer seçenekler de İzmir Otobüs Terminali’nden Selçuk dolmuşlarına, ya da Basmane Tren Garı’ndan Denizli yönüne giden trenlerden birine binip Selçuk’ta inmek. Her durumda köye çıkarken Selçuk’tan kalkan dolmuşları kullanmanız gerekiyor.

Şirince Gezilecek Yerler

1 - Cıvıl Cıvıl Şirince Çarşısını Gezin

Eylülde Keyifli Bir Ege Rotası: Şirince

İzmir Şirince’ye girdikten sonra bir dağ köyünden hiç beklenmeyecek bir hareket karşılıyor sizi. Resmi tatil günlerinde veya yaz sezonunun en rağbet gördüğü döneminde giderseniz bu hareketlilik ve kalabalık daha da artıyor. Sağlı sollu restoranlar, şarap evleri, kumda kahveciler ve geleneksel evlerin restorasyonuyla köyün adı gibi şirin mi şirin bir çehreye bürünmüş butik oteller çarşı boyunca sıralanıyor. Ayrıca tarhanadan yaban otuna, sakız reçelinden zeytinyağına birçok ürünün sergilendiği tezgahlarla da karşılaşıyorsunuz. Yokuşlu çarşıda yürürken dikkat etmeniz gerekenler de var; birincisi zemin taşları çok kaygan, ikincisi de geçerken çevirip şarap denetmek isteyen esnafın ısrarı.

2 - Meyve Aromalı Şaraplarını Tadın

Eylülde Keyifli Bir Ege Rotası: Şirince

Şirince şarap evleri bakımından oldukça zengin, birçok şarap imalathanesine sahip. Farklı farklı isimlerde sunulsa da birçoğunun kalitesi aynı seviyede. Almasanız da ücretsiz deneyebiliyorsunuz. Ama almak isterseniz şişe fiyatı içindeki alkol oranına göre 40 TL – 50 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

3 - Matematik Köyü’nün Genç Enerjisiyle Tanışın

Eylülde Keyifli Bir Ege Rotası: Şirince

Bu köyde matematik bir ders değil, hayatın ta kendisi demek! Eğitim hayatının her aşamasına destekleyici programlar sunan ve özellikle de lise öğrencilerine unutamayacakları kamp anıları bırakan Nesin Matematik Köyü’nün gençlerin vizyonlarını değiştirdiği bir gerçek. Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin ve Sevan Nişanyan’ın girişimleriyle 2007 yılında başlayan bu maceranın en güzel yanı içinde biraz yaşayınca "bu köy bizim köyümüzdür" dedirtip, hep gelinesi bir yere dönüşmesi.

Eğer bir ebeveynseniz ya da sadece gelişimi seven bir bireyseniz Şirince’ye gelmişken 1 km mesafedeki Nesin Matematik Köyü'nü gidin bir görün deriz. Eğer eğitimciyseniz, destek olup bir işin ucundan da ben tutayım derseniz yine bir gidin görün deriz.

4 - Şirince’de Bir de Tiyatro Medresesi Var; Gitmeden Programına Bir Göz Atın!

Eylülde Keyifli Bir Ege Rotası: Şirince

Matematik Köyü’ne komşu arazide konumlanan medresede sanat yapılıyor, sanat izleniyor. Sanatçılar burada buluşup performanslarını sergilerken seyirciler de farklı bir ortamda "sanat nasıl olur"u deneyimliyor. Ayrıca çocuklar için, yetişkinler için sanat kampları, atölyeler, paneller de düzenleniyor. Bu ortamın oluşturulmasında da Şirince’ye çok emek veren Sevan Nişanyan’ın imzası var. Köy rotasına burayı da işaretlerseniz o günün programına mutlaka göz gezdirin.

5 - Tarihi Noktalarını Keşfedin

Eylülde Keyifli Bir Ege Rotası: Şirince

''Şirince'de ne yapılır?'' diye merak ediyorsanız; Dağların zirvesine bakabildiğiniz, yıldızları sayabildiğiniz, tertemiz hava soluyabildiğiniz köyde, bir butik otelin balkonunda hiçbir şey yapmadan otursanız bile keyif alacağınıza emin gibiyiz. Ama tarih rotası da gezmek isterseniz burası eski bir Rum köyü ve elbette bildiğimiz bilmediğimiz pek çok anısı var. Tıpkı panoramik bir tepede bulunan Şirince Kiliseleri içerisinde en önemlisi Saint Dimitrios Kilisesi gibi.

Bu kilise 19. yüzyılda köyde yaşayan Rumların yaptığı bir kilise. Mübadeleyle gelen Müslüman nüfus burayı sonraları bir camiye çevirmiş olsa da gittiğinizde duvarlarında ilk yapıldığı zamanlardan kalma 12 havari freskleri göreceksiniz. Restore edilmiş kiliseyi ücretsiz gezebiliyor, tepeden güzel bir manzara izleyebiliyorsunuz. Bu arada, dağ yolundan yürüyerek ulaşacağınız Muğla Dalyan’dakilere benzeyen ve Sevan Nişanyan tarafından inşa ettirilen kaya mezarların da romantik bir seyir noktası olduğunu hatırlatalım.

Şirince’de Ne Yenir?

Eylülde Keyifli Bir Ege Rotası: Şirince

Şirince’de Türk mutfağı başta olmak üzere birçok lezzet deneyimleyebilirsiniz. Ama en çok ne yeniyor derseniz mantı ve otlu gözleme türleri en rağbet gören yemekler. Ev yapımı turşu, ekmek ve kabak çiçeği dolması başta olmak üzere zeytinyağlı türlerini tatmanızı, ardından da kendinize kumda pişmiş bir Türk kahvesi ısmarlamanızı öneririz.

Şirince'de Nerede Kalınır?

Düşlediğiniz Ege tatili için köy evlerinden dönüştürülen şirin mi şirin butik otelleriyle Şirince'de konaklamak pek bir keyifli. Köy evi konseptini ve otantikliği son noktasına kadar hissettiren Şirince otellerinin tamamına yakını taş evlerden ve renkli dekorasyonlarından oluşuyor, size ise bu eğlenceli konaklardan birini seçip keyfini sürmek kalıyor. Hadi gelin bir de Neredekal.com kullanıcılarından tam puan almış birkaç Şirince oteline yakından bakalım;
 • Ahşabın renklerle ahenkli uyumu ve lezzetli yemekleri ile; Chez Rumi Butik Otel
Otel
Butik Otel
Neredekal Değerlendirme4.8/5 Mükemmel
(28 değerlendirme)
Şirince Mah, Selçuk, İzmir
Tatilsepeti.com
%5 Tasarruf
Oda-Kahvaltı
898 TL
 • Otantik ruhlu gezginler için doğru adres; Sihirbazın Evi
 • Otel
  Aile Dostu
  Neredekal Değerlendirme4.9/5 Mükemmel
  (59 değerlendirme)
  Şirince Mah, Selçuk, İzmir
  Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.
 • Şirince'de havuz ve hamam keyfi ile; Salkım Konak ve Ağaç Evler
 • Daha fazla Şirince otel seçeneği için;

  Giriş
  31.03.23
  Çıkış
  01.04.23
  Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
  Kişiler
  2
  0

  Benzer Yazılar

  Türkiye'nin En İyi Kamp Yerleri

  Türkiye'nin En İyi Kamp Yerleri

  Habibe Tokgöz 
  05.09.2013
  48 Saat 1 Rota Abant

  48 Saat 1 Rota Abant

  Diley Kuru 
  16.10.2014
  Kars Gastronomi Rehberi

  Kars Gastronomi Rehberi

  Seyhan Ahen 
  13.11.2022