Euro Kullanmadan Avrupa'da Gezmek İsteyenlere Özel Rotalar, Türkiye

Euro Kullanmadan Avrupa'da Gezmek İsteyenlere Özel Rotalar

7 Yorum

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Euro Kullanmadan Avrupa'da Gezmek İsteyenlere Özel Rotalar
Malumunuz Euro'nun kaç TL olduğu ortada. Hal böyle olunca biz de Avrupa seyahatlerimizi planlarken iki kez düşünmek zorunda kalıyoruz. Ancak içimizdeki farklı ülkeler görme ve yeni kültürler tanıma sevdasını engellememiz mümkün değil. İşte bunu çok iyi bildiğimiz için size bu listeyi hazırladık. Çünkü kendi para birimleri olan ve bize daha ekonomik bir seyahat imkanı sunan bu ülkeler, Euro kullanmadan da Avrupa'yı gezebileceğimizin en canlı kanıtı. İşte "Euro kaç TL oldu?" tasası olmadan Avrupa'yı gezmek isteyenleri sevindirecek en özel rotalar.

1 - Çek Cumhuriyeti

Eurosuz ülkelerFotoğraf: Prag
Çek Cumhuriyeti, resmi kısa adıyla Çekya, Avrupa'nın etkileyici mimarisinden fazlasıyla nasibini almış bir ülke. Bu ülkenin en popüler duraklarını ise hiç şüphesiz Prag, Brno ve Cesky Krumlov oluşturuyor. Masalsı bir güzelliğe sahip olan bu şehirler özellikle de Prag, her yıl sayısız turiste ev sahipliği yapıyor. Tabi ki Çek Cumhuriyeti'ni bizim için ilgi çekici kılan tek şey güzelliği değil. Ülkenin para birimi olan Çek Korunası da bizi bir hayli çekiyor. Bugün 1 Türk Lirası yaklaşık 3,95 Çek Korunası ediyor. Bu da özellikle Euro ile karşılaştırdığınızda çok daha rahat bir tatil yapabileceğiniz anlamına geliyor.

2 – Macaristan

Eurosuz Avrupa ülkeleriFotoğraf: Budapeşte
Orta Avrupa'nın merak uyandıran, yazın sıcaktan kavuran kışın da donduran ülkesi Macaristan, başkenti Budapeşte ile ün salmış ülkelerden biri. Budapeşte gündüzleri turistik aktiviteler geceleri ise hareketli bir eğlence hayatı sunan şehir Tuna Nehri tarafından Buda ve Peşte bölgeleri olarak ikiye ayrılmış durumda. Ülkeyi keşfetmek için başkent yetmez diyenlere ise Debrecen ve Eger gibi şehirler alternatif gezi rotalarını oluşturuyor. Para birimi Macar Forinti olan ülkede 1 TL 49,09 Forint'e eş geliyor. Bence siz biran önce uçak bileti bakmaya başlayın.

3 – Bulgaristan

bulgaristan vizesiFotoğraf: Sofya
Gerek sıcacık insanları gerek ülkemize yakın mutfağı gerekse uygun fiyatlı günlük yaşamıyla en ideal seyahat rotalarından olan Balkanlar bizim için her daim ilgi çekici olmuştur. İşte Balkan ülkelerinden biri olan Bulgaristan da kesinlikle Euro ile seyahat edebileceğiniz Avrupa ülkelerine göre çok daha uygun bir seyahat imkanı sunuyor. Özellikle ülkenin başkenti Sofya sizi turistik anlamda doyururken, bunun yanı sıra ülkede kayak merkeziyle kış rotası, plajlarıyla yaz rotası olmaya çeşitli duraklar yer alıyor. Para birimi Bulgar Levası olan ülkede 1 TL 0,30 Leva ediyor.

4 – Makedonya

makedonya para birimiFotoğraf: Ohri
Hazır Balkanlar'dan bahsetmişken hız kesmeden devam edelim. Makedonya, bütçenizi sarsmadan unutulmaz bir seyahat geçirebileceğiniz bir diğer ülke. Hatta burası Bulgaristan ile kıyaslandığında çok daha uygun olmasıyla ön plana çıkıyor. Üsküp, Ohri ve Bitola ülkede görebileceğiniz şehirlerden yalnızca birkaçını oluşturuyor. Burada yaşayan insanların sıcaklığı ise yüreğinizde sonsuza kadar yer edecek türden. Makedonya'nın para birimi Makedonya Dinarı. 1 TL ise yaklaşık olarak 9,45 Dinar'a eşit. Üstelik ülke vizesiz. Yani hem vize hem de Euro masrafının olması ülkeyi daha bir çekici kılıyor.

5 – Ukrayna

Euro geçmeyen ülkelerFotoğraf: Lviv
Bir Doğu Avrupa ülkesi olan Ukrayna, Euro ve vize olmadan seyahat edebildiğimiz bir diğer ülke. Üstelik burası yalnızca vize değil, 2017 yılından beri TC vatandaşlarından pasaport dahi istemiyor. Sadece yeni çipli kimlik kartınızla giriş yapabileceğiniz Ukrayna, sağladığı bu avantajlar ile henüz plan yapma aşamasında tercih edilme ihtimalini bir üst seviyeye taşıyor. :) Kiev, Lviv ve Odessa ülkenin en popüler şehirlerinin başında geliyor. Gece hayatından doğal ve tarihi değerlerine kadar dolu dolu bir seyahat imkanı sunan ülkenin para birimi ise Grivna. 1 Türk Lirası 4,65 Grivna ediyor. Tüm koşullar uygunsa sizin için daha önce hazırladığımız Lviv seyahati hakkındaki detaylı yazıya göz atmayı unutmayın.

6 – Sırbistan

Belgrad sırp dinarıFotoğraf: Belgrad
Doğası, kültürü ve lezzetli mutfağıyla gönlünüzde taht kuracak ülkelerden Sırbistan, Euro olmadan seyahat edebileceğiniz bir diğer durak. Üstelik tıpkı Balkanlar'da yer alan diğer ülkeler gibi Sırbistan'a gitmek için de bir vize almanız gerekmiyor. Özellikle başkenti ve aynı zamanda en popüler şehri olan Belgrad, iki nehri kavuştuğu yerde kurulmuş keyifli bir şehir olması sebebiyle sık sık ziyaretçi çekiyor. Sırbistan'ın para birimi Sırp Dinarı ve 1 TL bugün 18,16 Dinar. Mayıs ayından eylül ayına kadar ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman olduğu için hiç vakit kaybetmeden ucuz uçak bileti arayışına başlamanızda fayda var.

7 – Polonya

polonya parasıFotoğraf: Poznan
Ukrayna, Çekya ve Almanya gibi ülkelerle komşu olan Polonya, Avrupa'nın dokuzuncu büyük ülkesi. Schengen vizesi ile seyahatin mümkün olduğu ülkede, özellikle Varşova, Gdansk ve Poznan gibi şehirler en popüler yerlerin başında geliyor. Para birimi Polonya Zlotisi olan ülkede 1 Türk Lirası 1,52 Polonya Zlotisi'ne eşit. Polonya tüm bu özellikleri ile Avrupa Birliği ülkeleriyle kıyaslandığında göre çok daha uygun bütçeli bir seyahat imkanı sunuyor.

8 – Romanya

romanya vizesiFotoğraf: Bükreş
Romanya da her ne kadar vize almanın zorunlu olduğu ülkelerden biri olsa da kendi para birimi olması sebebiyle tercih ediliyor. Başkenti Bükreş'in yanı sıra Braşov ve Sibiu gibi şehirlerinin de turistler tarafında oldukça rağbet gördüğü ülkenin para birimi Rumen Leyi. 1 TL 0,74 Rumen Leyi ediyor. 9 bölgeye ayrılmış olan ülkenin en meşhur bölgesi olan Transilvanya bugün dünyanın dört bir yanından pek çok turistin ilgisini çekiyor. Özellikle Transilvanya'da ziyaretçileri Orta Çağ'a ait kaleler, yemyeşil ormanlar ve ihtişamlı mimari yapılar karşılıyor.
7 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
7
/

-

Aslında konunun Euro kullanıp kullanmama ile ilgisi yok. Bu ülkelerin kişi başına düşen milli geliri ve alım güçleri düşük olduğu için Euro'ya geçmeleri mümkün değil. O takdirde ülkelerinde kriz çıkar. Biz de AB'ye girsek TL'de kalmak mecburiyetindeyiz. İşte bu nedenle kendi içlerinde kendi para birimleri ile geçinmek mecburiyetindeler. Bu durumda Almanya, Hollanda gibi ülkelere nazaran biraz daha avantajlı görünüyorlar. Euro'yu zaten o ülkeye götürüp bozdurmak zorundasınız. Üstelik bozdururken de biraz kaybınız oluyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Polonya ve Romanya hariç tamamını gezen bir gezgin olarak ve kişisel tecrübelerime dayanarak, bu satırları okuyan gezgin dostlara öncelik sırası ile Macaristan - Ukrayna - Makedonya - Sırbistan - Bulgaristan'ı tavsiye ederim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Yanı cebime TL alıp buralara gidebilecek miyim? TL buralarda geçiyor mu?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Yavuz Bey merhaba, yazının içeriğinde de belirttiğimiz gibi tüm bu ülkelerde elbette Türk Lirası geçmiyor. Her bir ülkenin kendi para birimi mevcut.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Merhaba, bahsedilen ülkelere TL ile gidip orada o ülkenin parasına çevirme şansımız var mı? Yoksa yine Euro alıp onu mu bozdurmamız gerekecek? İyi günler dilerim. Rasim Tansu.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Merhaba Rasim Bey. Listemizde yer alan tüm bu ülkeler için öncesinde Euro ya da Dolar alıp, daha sonra kendi para birimlerine çevirebilirsiniz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Polonya, Romanya hariç tüm ülkeleri gezdim. Hepsini de çok beğendim. Tavsiye ederim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)