Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Ülkemizin Mimarisiyle Göz Dolduran 10 Köy ve Kasabası

Ülkemizin Mimarisiyle Göz Dolduran 10 Köy ve Kasabası

Paylaş
Bengi Alkaya  
Eklenme: 10 Nisan 2019
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Ülkemizin Mimarisiyle Göz Dolduran 10 Köy ve Kasabası
Şehirleşmeyle birlikte hepimiz en doğal olanı bulma çabası içine girdik. Bu nedenle kafa dinlemek isteyenlerin son dönemlerde ilk tercihi popüler tatil beldelerinin aksine o sevimli köyler oluyor. Köy deyince hepimizin aklına ilk gelen şey doğal yaşam, organik meyve ve sebzeler, el emeği ürünler olsa da bazı köylerimiz mimari açıdan kesinlikle görülesi bir güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Kaçını ziyaret etme şansınız oldu bilmiyoruz ama işte günün birinde hepsini görmenizi temenni ettiğimiz mimari açıdan güzel kasaba ve köylerimiz.
1 – Yeşilyurt Köyü yeşilyurt köyü

{ad:0} Her detayı büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Kaz Dağı’nın en özel köylerinden biridir Yeşilyurt Köyü. Zaten zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrilmiş doğası dillere destan olan bu köyü özel kılan bir diğer ayrıntı ise sokak aralarındaki o huzurlu görünümdür. Öyle ki yıllanmış taş evleri ve bu evlerin bahçesinden sarkan yeşillikleri ile Yeşilyurt’un tüm sokaklar sanki bir türlü fırsat bulup da gidemediğimiz köyünüze gelmişisiniz hissiyatını uyandırıyor. Siz siz olun Ege’nin saklı cennetlerinden biri ola bu köyü ziyaret etmeyi sakın ihmal etmeyin. 2 – Atça atça mimari

Mimari açıdan en güzel yerlerden bahsederken Atça’yı unutmak olmaz. Aydın’ın Sultanhisar ilçe sınırları içerisinde yer alan Atça, ülkemizin ilk modern imarlı yerleşim birimi olmasıyla ünlü. Ona ülkemizin küçük Paris’i denmesinin bir sebebi var. O da Paris’te 12 caddenin birleştiği Charles de Gaulle Meydanı’ndan esinlenerek yapılmış olması. Yani kuş bakışı bakıldığında belde tamamen Paris’i andırıyor. Kendi halinde huzur dolu bir yer olan Atça’da her yıl yapılan Çilek Festivali ise, ziyaretçilerin bir hayli ilgisini çekiyor.
3 – Şirince şirince

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı eski bir Rum köyü olan Şirince, tahmin ediyoruz ki tüm şirinliğiyle hepimizin severek gittiği ya da mutlaka gitmek istediği yerlerin başında geliyor. Meyvenin her çeşidinden yapılmış meyve şarapları ve her köşe başında karşınıza çıkacak el emeği ürünler satan teyzeleri ile köy, cıvıl cıvıl tatil beldelerinin aksine her daim yalnızca kafa dinlemek isteyenlere kapısını açıyor. Dört bir yanı Rum evleriyle donatılmış olan Şirince’de aslına sadık kalınarak yapılan minik restorasyonlarla konaklama birimi haline gelmiş onlarca butik otel yer alıyor. Yerel halkın yaşadığı evlerin yanı sıra otel ve kafelerin mimarisi de henüz köye adım atar atmaz dikkatinizi çekmeyi başarıyor.
4 – Göynük göynük

Mimarinin ön planda olduğu Osmanlı kasabalarından biri olan Göynük, Bolu il sınırları içerisinde yer alıyor ve ziyaretçilerine keyifli bir seyahat rotası sunuyor. Osmanlı sivil mimari örneğini yansıtan bu durak, Zafer Kulesi, evleri, Gazi Süleyman Paşa Camisi ve açık hava müzesiyle mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Göynük’ü günübirlik ziyaret edebileceğiniz gibi dilerseniz Osmanlı mimarisinin korunarak butik otel haline dönüştürülmüş tarihi yapılardan birinde konaklama imkanı da bulabilirsiniz.
5 - Adatepe Köyü adatepe köyü

Fotoğraf: Kemal Kaya Kaz Dağı’nın yamacında, Ayvacık’ın Küçükkuyu ilçesinde yer alan Adatepe Köyü, eski bir Rum köyü olmasının etkisiyle tahmin edebileceğiniz gibi dört bir yanı Rum evleriyle donatılmış. Doğal ve tarihi SİT alanı olması sebebiyle ise bugün hala tüm köy özenle korunmaya devam ediyor. Taş evleri ve dar köy sokakları ile gelen tüm ziyaretçilerin ilgisini çeken Adatepe Köyü, yalnızca bu değerleri değil, görülesi doğal güzellikleriyle de ön plana çıkıyor.
6 – Cumalıkızık Köyü cumalıkızık köyü

Bursa’da yer alan ve adımınızı atar atmaz tarihi havasının sizi ele geçireceği nadir değerlerden biri de Cumalıkızık Köyü’dür. Genelinin oldukça ilgi çekici bir güzelliğe sahip olduğu köy, yalnızca gelen konukların değil, 2014 yılında UNESCO’nun da ilgisini çekerek Dünya Miras Listesi’nde yer almayı başarmış. Özellikle mimariye, tarihe hatta fotoğrafçılığa ilgisi olan herkesin mutlaka günün birinde bu köyün havasını solumasını şiddetle tavsiye ettiğimizi belirtmek isteriz.
7 – Yörük Köyü yörük köyü

Safranbolu ilçe merkezine 11 km mesafede yer alan Yörük Köyü, koruma altına alınan köylerimizden bir diğeri. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1997 yılından bu yana korunan köyde, Osmanlı döneminin mimari yapısı açıkça görülebiliyor. Bu köyü turistler tarafından bir hayli ilgisini çekici kılıyor. Bitişik şekilde sıralanmış bahçeli evleri ve sokakları ile mutlak görmenizi tavsiye ettiğimiz Yörük Köyü’nü Safranbolu’nun minik bir maketi gibi düşünebilirsiniz.
8- Sığacık sığacık

İzmir- Seferihisar’a bağlı olan Sığacık, özellikle İzmirliler ve civar ilçelerde yaşayanların kaçış duraklarının başında geliyor. Denizin yanı başında kurulmuş olan köyün yerel üreticilere fırsat veren meşhur pazarında, ev yapımı yemeklerden tutun, sebzeye, zeytine, bala kadar her şeyin en doğal hali bulunabiliyor. Sığacık’ın en dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri de hiç şüphesiz içinizi ısıtan müstakil evleri oluyor. Hatta insanın adeta ahşap panjurlu, çiçeklerle bezenen evlerin bulunduğu daracık sokaklarında kaybolası geliyor. Bu evlerin bir kısmı bugün konaklama birimi olarak hizmet vermeye devam ediyor.
9 – Behramkale Köyü behramkale köyü

Yaz aylarının sık sık ziyaret edilen duraklarından biri haline gelen Behramkale Köyü, tarihi dokusu, denize açılan ara sokakları, taş işçiliğinin en güzel örneklerinden olan evleri ile listemizde yer almayı fazlasıyla hak ediyor. Assos Antik Kenti, limanı ve denize nazır taş konaklama birimleriyle ön plana çıkan köyde, yazın yaşanan ziyaretçi akınıyla birlikte nüfusunda bir hayli artışı olsa da kış aylarında yalnızca 150 haneli bir köy olmasıyla biliniyor.
10 – Harran harran

Şanlıurfa’ya 44 km uzaklıkta yer alan Harran, hem tarihi hem de mimari açıdan oldukça dikkat çekiyor. Yalnızca ülkemizden değil dünyanın dört bir yanından turist ağırlayan bu yerleşim yeri, dünyanın ilk bilim merkezlerinden biri olarak biliniyor. Dünyada kurulan ilk üniversitenin burada yer almasından tutun kerpiçten yapılmış konik kubbeli evlerine kadar her detayı ilgi çekici olan köy, 1979 yılından bu yana SİT alanı ilan edilerek koruma altın alınmış.

Yorumlar

Mehmet Kenan Salman 
18.07.2021
Sığacık ta yaşıyorum. Yaşadığım yerin kendimce sitesini kurmak istedim http://sigacikmahallesi.tr.gg
hsasan yücel 
11.12.2019
Amasra kesinlikle görülmesi gereken çok ama çok şirin sahil kasabası.
Sema Kuyumcu 
11.04.2019
Keşif rehberleriniz çok güzel ve çok yol gösterici. Teşekkür ediyorum, devamını bekliyorum...
Güliz uğurata 
11.04.2019
Çeşme- Alaçatı da eklenmeli.
Osman Ünlü 
11.04.2019
Ödemiş Birgi de bu köyler arasına girer.
Daha fazla yorum gör