Eşsiz Bir Jeoturizm Rotası: Kozaklı

Yorum Yok

Rota Önerileri Sinan Sofuoğlu

Eşsiz Bir Jeoturizm Rotası: Kozaklı
Nevşehir sınırları içerisinde yer alan Kozaklı ilçesi dünyaca ünlü kaplıcalarıyla tanınmış, ülkemizin önemli jeoturizm rotalarından biri. Doğal şifanın ve huzurun adreslerinden olan Kozaklı ilçesi, aslında 1954 yılında aynı çevrede bulunan Bağlıca, Buruncuk, Hamamorta ve Kozaklı köylerinin birleşmesi sonucu oluşmuş. Özellikle yüksek sıcaklıklara çıkabilen özel kaplıcaları sayesinde sonbahar ve kış turizminde de önemli bir yere sahip. Jeoparkların güzellikleri ve kaplıcaları haricinde de önemli bir açık hava müzesine sahip.

Bölgenin, UNESCO tarafından tanınmış tarihi miraslara sahip olması da dünyanın her yerinden gelen turistleri ağırlamasına olanak sağlıyor. Soğuk kış aylarında ılık kaplıcaların keyfini sürmekse başlı başına benzersiz bir deneyim. Doğanın güzellikleriyle iç içe olmak ve keşfetmek isteyen herkesin hoşuna gideceğini düşündüğümüz Kozaklı hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için derledik.

Kozaklı'ya Nasıl Gidilir?

Eşsiz Bir Jeoturizm Rotası: KozaklıDiğer şehirlerden Kozaklı üzerine direkt bir otobüs seferi bulunmuyor. Bu yüzden önce Nevşehir'e geçmeniz gerekmekte. Ardından Nevşehir içerisinde bulunan, saat başı hareket eden minibüslerle Kozaklı'ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kozaklı'da Görülmeye Değer Yerler

Pembe Vadi

Eşsiz Bir Jeoturizm Rotası: KozaklıÜrgüp civarında yer alan Pembe Vadi, Kozaklı merkezine yaklaşık 65 km uzaklığında yer alıyor. Fakat ilçe merkezine uzaklığına rağmen oldukça fazla turistin odak noktası halinde ve minibüslerle seferler düzenleniyor. Eğer vadiye giderseniz Türkiye'de gerçekleşen en özel gün batımı ve gün doğumu olaylarına şahit olabilirsiniz. Çünkü adından da anlaşıldığı gibi vadi, günün altın saatlerinde benzersiz bir pembe renge bürünüyor. Geniş bir alana yayılan vadi içerisinde tarihi mabetler ve peribacaları yer almakta. Peri bacalarının tıpkı bulutlar gibi insan ve hayvan siluetlerini andırmaları, gören herkesi büyüleyen nitelikte. Geçtiğimiz turizm sezonlarında yüz binlerce turisti ağırlayan Pembe Vadi, doğal güzelliği ve manzaraları için görülmeye değer.

Kozaklı Kaplıcaları

Eşsiz Bir Jeoturizm Rotası: KozaklıTürkiye'nin önemli bir jeoturizm mirası ve termal merkezi olan Kozaklı Kaplıcaları, oldukça temiz sulara sahip ve bölgenin en popüler ilgi odaklarından biri. Alman Kaplıcalar Birliği sınıflamasında yer alan kaplıcalar, içerdikleri Sodyum, Kalsiyum ve Klor özellikleriyle A ve C grubu şifalı sular grubuna dahil görülüyor. Mineral açısından zengin olması; romatizma hastalıklarına, kireçlenmelere, kas hastalıklarına, Sedef, Egzama ve Akne gibi sayısız hastalığa iyi gelmesini sağlıyor. Bazı sağlık kuruluşları tarafından tedavi amaçlı bile kullanılmakta. Kaplıcalara ulaşmak için Kozaklı otellerinden yararlanabilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi

Eşsiz Bir Jeoturizm Rotası: KozaklıYazımızın girişinde de bahsettiğimiz müze, Kozaklı merkezinden 70 km uzaklıkta yer alıyor. Kozaklı ve çevresindeki yerlerden gelen oldukça fazla yerli turist, açık hava müzesini ziyaret etmekte. Aynı zamanda 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne girmesiyle yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. İçerisinde M.S. 2.yy'dan 14.yy'a kadar uzanan tarihi kalıntılar bulunuyor. Bunlar arasında ibadet, yaşam ve öğreti alanları ön plana çıkıyor ve birçok motif günümüzde hala sergileniyor. Eğer müzeyi ayrıntılı bir şekilde gezmek isterseniz canlı rehber hizmetleri de bulunuyor. Koruma altındaki alanlara Müzekart'la giriş yapabilirsiniz. Açık alan olarak da fazlasıyla yere sahip olduğu için dilerseniz ATV kiralama hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Zelve Vadisi

Eşsiz Bir Jeoturizm Rotası: KozaklıKozaklı ilçe merkezine yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunan vadiye gezi otobüsleriyle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Oldukça büyük bir alana yayılan vadi içerisinde 35-40 m yüksekliğe ulaşan çokça peribacası ve farklı kayaç türleri bulunuyor. Bunların yanı sıra 15 tane tarihi kilisenin kalıntıları da vadide yer almakta. Örenyeri olarak da bilinen bölgede 3 kısma ayrılan dev vadiyi gezebilirsiniz. Normal şartlarda 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor ve uygun fiyatla giriş yapılabiliyor. Pek çok seyir tepesi de bulunduğundan fotoğraf karelerinizi süsleyecek vadi, büyüleyici peribacaları ve jeoturizm niteliği bakımından görülmeye değer.

Kızılırmak

Eşsiz Bir Jeoturizm Rotası: KozaklıToplam uzunluğu 1.355 km ye ulaşan Kızılırmak, şüphesiz Türkiye'nin en önemli doğal güzelliklerinden biri. Buraya, yine merkezden kalkan otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Zamanla çevresinde kurulan ilçelerin temel su kaynağı haline gelen ırmak aynı zamanda Türkiye'nin en uzun nehirleri arasında yer alıyor. Mevsimlerin değişmesiyle ve nehrin genişliğinin yer yer 100 m ye ulaşmasıyla, adından da anlaşılabileceği gibi farklı renklerde gözlemlenebiliyor. Özellikle Kozaklı'dan ulaşım sağlanan alanda nehrin iki yakası arasında sallanan uzun bir köprü bulunuyor. Köprüde yürürken ördek sürülerini bile görebilirsiniz. Yılın farklı zamanlarında milyonlarca turistin uğrak noktası haline gelen Kızılırmak, her mevsimde ziyaret etmenin keyif verdiği bir rota.

Kızılçukur Vadisi

Eşsiz Bir Jeoturizm Rotası: Kozaklıİlçe merkezinin 70 km güneyinde yer alan vadi, tıpkı Pembe Vadi gibi altın saatlerde özel bir renge bürünüyor. Aynı zamanda Kozaklı çevresinde doğa yürüyüşü gerçekleştirebileceğiniz en ideal yer. 5 km'ye ulaşan trekking rotaları, hem doğal güzellikleri görmek hem de yürüyüş yapmak bakımından benzersiz bir deneyim yaşamanıza olanak tanıyor. Her karışıyla hayret uyandırıcı bir doğal güzelliğe sahip vadi, rüzgar aşınmaları ve yağmurlar yüzünden milyonlarca yıl sonunda mevcut şekline ulaşmış. Sürdürülebilir turizm bakımından önemli bir değere sahip vadi eğimli olduğundan yürümekte zorluk çekebilirsiniz. Fakat eşi benzeri az bulunan bir doğa harikası için değeceğini düşünüyoruz. Yolculuğunuz süresince kartpostal niteliğinde fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)