Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kozaklı Gezi Rehberi

+ 1 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Kozaklı Gezi Rehberi

Kaplıcaları ve şifalı suları ile ön plana çıkan Kozaklı, turizm alternatiflerinin çeşitliliği ile dikkat çekiyor. Nevşehir iline bağlı bir ilçe olan Kozaklı , doğal güzellikleri ve kaplıcaları ile sağlıklı bir tatil deneyimi sunuyor. Sizler de Nevşehir'in doğası ile ön plana çıkan ilçenin güzelliklerini keşfetmek isterseniz Kozaklı gezi rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kozaklı Hakkında

Nevşehir'in bir ilçesi olan Kozaklı, doğal güzelliklerinin ve şifalı sularının yanı sıra lezzetli mutfak kültürü ile dikkat çekiyor. Kaplıcaları sayesinde Kozaklı, turistler tarafından sıklıkla tatil rotalarına ekleniyor. Kozaklı hangi bölgede diye sorarsanız, İç Anadolu Bölgesi'nde bulunuyor. Avanos ve Hacıbektaş ilçeleri ile komşu olan Kozaklı'nın yüzölçümü 708 kilometrekare.

Yerli ve yabancı binlerce turistin ilgisini çeken Kozaklı nerede diye sorarsanız, Nevşehir merkezinin kuzeyinde yer alıyor. Yozgat ve Kırşehir illeri ile komşu konuma sahip Kozaklı, Nevşehir merkezine en uzak ilçe. Bölgede bulunan kaplıcalar sayesinde Kozaklı turizm faaliyetleri oldukça modern hizmetler sunuyor. Kozaklı ilçesinde turizm kadar tarım faaliyetleri de oldukça yaygın.

İlçenin yaklaşık 675 dekar ekilebilir tarım arazisi bulunuyor. Sulu ve kuru tarımın yapılabildiği Kozaklı tarım arazilerinde, birçok tahıl ürünü ve sebze yetiştiriliyor. İlçe halkının temel geçim kaynakları arasında tarım ve turizm faaliyetleri yer alıyor. Sağlık turizmi açısından önemli bir bölge olan Kozaklı tarihi ilk çağlara kadar uzanıyor.

Kapadokya Bölgesi'nin tarihiyle paralel bir şekilde ilerleyen Kozaklı'da tarihin ilk çağlarına ait höyükler ve yeraltı şehri bulunuyor. İlçede Roma dönemine ait seramik ve hamam gibi tarihi eserlerin kalıntıları mevcut. Ayrıca, Selçuklu döneminden kalma Kozoğlu Türbesi, Kozaklı'da günümüze ulaşan tarihi kalıntılar arasında yer alıyor.

Kozaklı ilçe olmadan önce Avanos'a bağlı bir yerleşim yeriydi. Kozaklı haritası açısından Avanos ve Hacıbektaş ilçeleri ile komşu. Nevşehir merkezine yaklaşık 85 kilometre olan Kozaklı, Yozgat ve Kırşehir'in bazı ilçeleri ile de komşu konumunda yer alıyor. Bölgedeki kaplıcaların çeşitliliği sayesinde Kozaklı'da sağlık turizmi günden güne gelişiyor.

Özel ve resmi kurumlar tarafından işletilen işletmelerde konaklayarak bölgenin şifaları sularından yararlanabilirsiniz. A ve C grubu şifalı sular grubuna dahil olan Kozaklı kaplıcaları, modern tesislerde hizmet veriyor. Sevdikleriniz ile birlikte Kozaklı'nın şifalı sularından yararlanarak, huzurlu ve sağlık dolu zaman geçirebilirsiniz.

Kozaklı Harita ve Yol Tarifi

İç Anadolu Bölgesi'nin sağlık turizmi ile dikkat çeken ilçelerinden biri olan Kozaklı'ya ulaşım için farklı alternatifleri tercih edebilirsiniz. Kozaklı'ya nasıl gidilir diye sorarsanız hava yolu, kara yolu veya demir yolu ulaşım seçeneklerini kullanabilirsiniz. Kolay ulaşım alternatiflerine sahip Kozaklı'da sağlık ve huzur dolu seyahat planlayabilirsiniz.

Birçok şehirden Kozaklı'ya ve Nevşehir'e karşılıklı otobüs seferleri düzenleniyor. Otobüs yolculuğu yaparak ilçeye ulaşabilirsiniz. Kozaklı'ya uçak yolculuğu yaparak gitmek isterseniz, Nevşehir Kapadokya Havalimanı'na iniş yapıp transfer servis araçları ile ilçeye ulaşabilirsiniz. Tren yolculuğu yaparak Kozaklı'ya gitmek isterseniz, trenden sonra tekrar aktarma yapmanız gerekiyor.

TCDD'nin düzenlediği Ankara Kayseri trenini kullanarak, Kozaklı'ya bağlı bir köy olan Karasenir'e ulaşabilirsiniz. Karasenir'e ulaştıktan sonra otobüs ve minibüsler ile ilçe merkezine gidebilirsiniz. İç Anadolu Bölgesi'nin turizm ilçelerinden biri olan Kozaklı'ya kara yolu üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kozaklı harita konumu itibariyle İstanbul'a yaklaşık 726 kilometre, Ankara'ya 280 kilometre mesafede bulunuyor.

Özel aracınız ile Kozaklı'ya gitmek için Kayseri otoyolunu takip etmeniz gerekiyor. Rahat bir sürüş deneyimi için harita uygulamaları üzerinden Kozaklı yol tarifi için destek alabilirsiniz.

Kozaklı Hava Durumu ve İklimi

Sağlık turizminin önemli rotalarından biri olan Kozaklı hava durumu yaz aylarında sıcak ve kurak geçerken kış aylarında yağışlı ve soğuk oluyor. Karasal iklimin hakim olduğu Kozaklı hava durumu kış aylarında sıfırın altına düşüyor. Genellikle bozkır arazilere sahip Kozaklı'da karasal iklim şartlarına uygun bitkiler yetiştiriliyor.

Kozaklı'da fundalık ve ormanlık alanlar oldukça az oluyor. Araziler genellikle bozkır görünümüne sahip ve dikensi otsu bitkiler sıkça göze çarpıyor. Kozaklı'da önemli bir geçim kaynağı olan tarımın yaklaşık yüzde 93'ü kuru tarım olarak yapılıyor. Özellikle tahıl üretimi yapılan bölgede buğday, çavdar, arpa, nohut ve mercimek gibi bakliyat ürünleri yetiştiriliyor.

Karasal iklimin bütün özelliklerine sahip Kozaklı'da kış ayları soğuk ve karlı geçiyor. Yaz ayları ise sıcak ve kurak geçen Kozaklı'da sıcaklık değerleri +30 derecelerin üstüne çıkıyor. Kozaklı'yı ziyaret ederken sıcaktan bunalmamak ya da soğuktan rahatsız olmamak için bahar aylarında bölgeye seyahat planlayabilirsiniz.

Sıcak ve şifalı sular sunan Kozaklı kaplıcaları dört mevsim hizmet verdiği için seyahat zamanı tercihinizi isteğinize göre belirleyebilirsiniz.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Kozaklı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kozaklı'nın Neyi Meşhur?

Sağlık turizminin önemli temsilcilerinden biri olan Kozaklı neyi meşhur denince akıllara şüphesiz termal suları geliyor. A ve C grubu şifalı sular grubuna dahil olan Kozaklı kaplıcaları, dört mevsim sağlık sunuyor. Nevşehir'in önemli turizm bölgelerinden biri olan Kozaklı şifalı suları ile adından söz ettiriyor. Kalsiyum, sodyum ve klor içeren termal suların, çeşitli hastalıklara şifa olduğunu söyleniyor. Kozaklı'da yer alan termal otellerde konaklayarak, kaplıcalardan yararlanabilirsiniz. Kolay ulaşım imkanlarına sahip Kozaklı'nın termal tesislerinde sağlık dolu zaman geçirebilirsiniz. Kozaklı termal suları kadar yöresel lezzetleri ile de dikkat çekiyor. Kozaklı mutfağı geniş bir yelpazeye sahip. Kozaklı'ya gittiğinizde restoranlardaki testi kebabı, soğanlama, ayva dolması ve kuru kaymak gibi yöresel lezzetleri denemenizi tavsiye ediyoruz. Yöresel lezzetleri tatmak için otel ve çevre restoranlarını tercih edebilirsiniz. Nevşehir'de adını duyuran bu lezzetler, zamanla ülkede yayılmaya başlıyor. Hemen hemen herkes tarafından sevilen bu lezzetleri siz de deneyebilirsiniz.

Kozaklı'da Nerede Kalınır?

Şifalı suları ile sağlık dağıtan Kozaklı'da her bütçeye uygun konaklama alternatifleri mevcut. Lüks otellerden pansiyonlara kadar farklı bütçelere uygun konaklama seçenekleri arasından bütçenize uygun bir tercih yapabilirsiniz. Ekonomik bir tatil planlıyorsanız apart oteller ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Uygun Kozaklı otellerinin sunduğu imkanlardan yararlanarak tatil yapmak isterseniz kent otelleri ve beş yıldızlı otelleri tercih edebilirsiniz. Kozaklı merkezi ve çevresinde konumlanan konaklama tesisleri, avantajlı konumları ile misafirlerini memnun ediyor.

Kozaklı'da Nerede Alışveriş Yapılır?

Sağlık ve şifa dolu tatil sırasında yöresel ürünler satın almak isterseniz, ilçe merkezinde yer alan dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Bölgede yetiştirilen ürünlerin satıldığı dükkanlardan yöresel yiyecekler satın alabilirsiniz. Bölgede çömlekçiliğin yaygın olması sebebiyle, topraktan yapılan kap ve testiler Kozaklı çarşısındaki dükkanlarda satılıyor. Bileklik, magnet ve biblo gibi hediyelik eşyaları da çarşıdaki dükkanlardan kendiniz ve sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

Kozaklı'nın Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Şifalı suları ve tarihi dokusu ile dikkat çeken Kozaklı'da gezilecek yerler listeniz için birçok seçenek bulunuyor. Tüm dünyaca tanınan Kozaklı kaplıcaları, bölgede görülmesi gereken yerlerden biri. İlk çağlardan beri yerleşimin olduğu Kozaklı'da bulunan höyük ve yeraltı şehri geçmişin izlerini günümüze taşıyor. İlçede bulunan höyükler, yeraltı şehri ve Kozoğlu Türbesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, Avanos ve Hacıbektaş'a yakın bir konuma sahip Kozaklı'da çevre ilçeleri de gezebilirsiniz.

Kozaklı'ya Ne Zaman Gidilir?

Karasal iklimin özelliklerini taşıyan Kozaklı dört mevsim tatil için ziyaret edilebilir. İlçedeki konaklama tesisleri ve kaplıcalar yılın her mevsimi hizmet veriyor. İklim özelliği sebebiyle Kozaklı'da yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçiyor. Sıcak sulara sahip kaplıcaları her mevsim rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Yaz sıcağı ve kış soğuğundan rahatsız olmadan tatil yapmak isterseniz, daha ılık bir havaya sahip bahar aylarında Kozaklı'ya gidebilir ve aktivitelerinizi dilediğiniz gibi gerçekleştirebilirsiniz.

Kozaklı Alt Bölgeleri

Nevşehir Kozaklı Emek Otelleri
Daha fazla gör