Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Aktivite-Eğlence

Kozaklı Gezilecek Yerler

Kozaklı civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kozaklı Kaplıcaları
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Nevşehir

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Kozaklı Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Türkiye’nin en fazla turist alan illeri arasında gelen Nevşehir’in termal su ve kaplıcaları ile ünlü ilçesi Kozaklı, eski adıyla Hamamorta olarak bilinmektedir. Bu ilçe adından da anlaşılabileceği gibi hamam olarak da kullanılan termal sularıyla ün yapmış. Tabii günümüzde de hala bu termal tesisler Kozaklı gezilecek yerler listesinin başını çekmekte. Yıl boyunca çeşitli şikayetlerine şifa arayan Türkiye’den ve dünyadan bir çok ziyaretçiyi ağırlayan Kozaklı, Nevşehir merkezine en uzakta bulunan ilçe olma özelliğine sahip. Kayseri iline de sınırı bulanan ilçeye ulaşım için Ankara-Kayseri otoyolunu kullanmak en hızlı çözüm olarak göze çarpıyor. Eğer siz de Kozaklı da gezilecek yerler arayışındaysanız bu kaplıca ve termal tesisleri gezi listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Peribacaları, sıcak hava balonları ve taş otelleri ile ünlü turistik şehrimiz Nevşehir’e başka bir açıdan bakmak ve 

Nevşehir Kozaklı gezilecek yerler 

listesini incelemek için okumaya devam edin! Özellikle termal konseptli bir tatil arayışında olanlar kaçırmasın!

Kozaklı Gezilecek Yerler

Kozaklı Kaplıcaları: Geçmişten günümüze sahip olduğu coğrafi özellikler ve yeraltı su kaynakları sebebiyle hamam, kaplıca ve ılıca olarak kullanılan Kozaklı tam anlamıyla bir kaplıca cenneti. Kozaklı turistik yerler denince ülkemizden ve dünyadan binlerce turistin ilgisini çekmeyi başaran Kozaklı kaplıcaları tabii ki ilk akla gelen yerlerden biri oluyor. Alman Kaplıcalar Birliği’nin yaptığı sınıflandırmaya göre A ve C tipi şifalı sular kapsamında bulunan Kozaklı kaplıcaları etrafında kurulu irili ufaklı birçok tesis ile ziyaretçilerinin her türlü ihtiyacını karşılayabiliyor. Yapılan testlerden alınan sonuçlara göre sodyum, kalsiyum ve klor içeren sulara sahip olan kaplıcalarda su sıcaklıkları da geniş bir skalada değişiklik gösteriyor. Yer altı termal kaynakları sayesinde ısınan su, içerisinden süzüldüğü kayalardan aşındırdığı minerallerle zenginleşip yüzeye taşınıyor. Yüzeye ulaştığında 23 derece ile 93 derece arasında sıcaklıklara erişmiş olan kaplıca suları her yıl şifa arayan binlerce ziyaretçinin umudu oluyor. Bölgede hizmet veren birçok otel ve tesis arasından size uygun olanı seçmek için Kozaklı otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Nevşehir tatiliniz sırasında kaplıca keyfi sürmek için Kozaklı’ya uğramayı tercih etmeniz durumunda ilçeye ulaşımınızı Ankara-Kayseri otoyolu üzerinde sefer yapan otobüsler aracılığıyla sağlayabileceğinizi belirtmek isteriz. Ayrıca Topaklı üzerinden hareket eden otobüsler aracılığı ile de Kozaklı ilçesine ulaşmak mümkün. Dönüş yolculuğunu için de Kozaklı’dan Nevşehir merkeze saat başı seferler düzenlendiğini bilmekte fayda var. 

Kozoğlu Türbesi: Eski adı Hamamorta olan Kozaklı ilçesinin bir rivayete göre Kozoğlu adlı bir şahıs tarafından kurulduğu iddia edilir. Günümüzde Kozaklı tarihi mekanlar arasında yer alan

Kozoğlu Türbesi’nin de bu şahsın mezar yeri olarak inşa edildiği varsayılmaktadır. Anlatılana göre kayaları yararak yerden çıkan sıcak su ve dumanları gören Kozoğlu, bu bölgenin etrafını taşlarla çevirerek bölgedeki ilk hamamı inşa etmiştir. Günümüzde birçok tesisin bulunduğu ve kaplıcaları ile ün yapmış olan bu mekana ortasında bir hamam olduğu için de Hamamorta ismi verilmiş. Zamanla ününün sınırları aşmasıyla bu bölgeye ilk hamamın kurucusu Kozoğlu için bir türbe inşa edilmiş. Bu türbe Nevşehir tarihi mekanlar arasındaki yerini alırken, Hamamorta’ya da Kozoğlu’nun isminden esinlenilerek Kozaklı denmeye başlanmış. Günümüzde restore ve renovasyonlarla güncel görünümüne gelen türbe herkesin ziyaretine açık.

Eğer siz de yakın zamanda bir Nevşehir gezisi planlıyorsanız ve termal konseptli birkaç gün geçirmek için Kozaklı’yı mutlaka listenize eklemeyi unutmayın. Unutmayın, Kozaklı otelleri araştırmanız için sitemizden faydalanabilir, hayalini kurduğunuz eşsiz tatili planlamaya şimdiden başlayabilirsiniz.

Kozaklı Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kozaklı için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Kozaklı için gezilecek ücretsiz yerler : Kozaklı Kaplıcaları, Kozaklı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kozaklı için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Kozaklı için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Kozaklı Kaplıcaları, Kozaklı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kozaklı için gezilecek yerler nelerdir?
Kozaklı için gezilecek yerler : Kozaklı Kaplıcaları, Kozaklı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.