Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kozaklı Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Kozaklı civarında görülmesi gereken 2 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Nevşehir
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Nevşehir

Kozaklı Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Nevşehir'in yaklaşık 100 km kuzeyinde yer alan Kozaklı'nı eski adı Hamamorta. Sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahip Kozaklı Kaplıcaları, Batı Alman Kaplıcaları Birliği sınıflamasına göre sodyumlu, kalsiyumlu, klorlü olup A ve C grubu şifalı sular grubuna giriyor.

Kozaklı kaplıcalarından iltihaplı olmayan romatizmaln hastalıkların, kireçlenmelerin, cilt hastalıklarının, kronik iltihaplı kadın hastalıklarının, damar sertliklerinin, mantar tastalıklarının tedavisine iyi geldiğine inanılıyor. Şifalı bölgede konaklama seçenekleri için Uygun Kozaklı otelleri sayfamıza bakmanızı öneririz.

Kozaklı'nın isminin nerden geldiğine bakalım. Rivayet şu yöndedir: Anadolu'nun her alanında yaşayan Yörüklerden, Aydın yöresi yörüklerinden "Kozak" isminde bir Yörük beyinin geniş aile efradı ile birlikte hayvanları için yurt ve otlak bulma yolculuğuna çıkması ile şimdiki ismiyle anılan ve zamanında ormanlık bir alan olan "Kozaklı Köyü"ne yerleşmiştir. Kozaklı adına değişik il ve ilçelerde rastlanmaktadır. (Örn; İskenderun, Manisa v.s.) İlk konaklama ve barınma yerlerinin Adana Kozan (sis sancağı) olduğu ve buradan iç ve batı bölgelerine doğru yayıldıkları için Kozaklı isminin bu beyin adından geldiği yoğun olarak kabul görmektedir.

Bugünkü Kozaklı ilçesi sınırları içinde bulunan kaplıcalardan yükselen buharın pamuk kozasına benzediğinden ileriden kozaya benzetilerek burada konaklandığı, bazılarının burada kalıp, bazı ailelerin daha batıya ve kuzeye doğru göç ettikleri de rivayetler arasında bulunmaktadır.