Emirgan Korusu'nu Keşfetmek İçin 8 Neden, Türkiye

Emirgan Korusu'nu Keşfetmek İçin 8 Neden

Yorum Yok

Rota Önerileri Yeşim Özbirinci

Emirgan Korusu'nu Keşfetmek İçin 8 Neden
Emirgan Korusu'nu her yıl binlerce turist ve İstanbullu ziyaret ediyor. Onu bu kadar çekici yapan ne? Kabul ediyorum rengarenk ve çeşit çeşit laleler en baskın sebep olabilir ama Emirgan Korusu, ziyaretçilerine çok daha fazlasını vaat ediyor. Gidenler kesinlikle pişman olmuyor. İşte, İstanbul gezi rotanıza Emirgan Korusu'nu da eklemeniz için sizi ikna edebilecek 8 neden.

1 - Lale Festivali

lalelerEmirgan'ın simgesi olan Laleler buraya gelmek için ilk nedeniniz olabilir. Özellikle Lale Festivali'ne katılarak birçok farklı aktiviteye de deneyimleme imkanız olacak. 2006 yılında düzenlenmeye başlanan Lale Festivali'nde, 190 farklı türdeki milyonlarca laleyi görme şansınız var. Festival süresince çeşitli yerli müzik gruplarının da sahne aldığını ekleyeyim. Müzik dinletilerinin yanında cam üfleme sanatı hakkında bilgiler edinebilir, kaligrafi performanslarını da izleyebilirsiniz.

2 - Boğaz Manzarası Keyfi

havuz manzaraİstanbul karmakarışık bir şehir ama şöyle bir boğazına baktın mı kendini affettirir. Emirgan Korusu da boğazın nefes kesen manzarasının tadını çıkartabileceğiniz en güzel noktalardan biri. Burasının İstanbul'un nadir temiz hava noktalarından biri olduğunu da not edeyim. Ayrıca kendi yemeğinizi de getirip, burada piknik yapabilirsiniz. Emirgan Korusu piknik alanı dışında çocukların vakit geçirebileceği bir oyun parkı da barındırıyor.

3 - Sabah Kahvaltısı

peyjazBiz memleket olarak kahvaltıya düşkünüz. Özellikle pazar günleri, arkadaşları veya aileyi toplayıp kahvaltıya bir yerlere gitmeyi kim sevmiyor? Kahvaltı günün en önemli öğünü olabilir ama kahvaltının biz keyfini daha çok seviyoruz. O zaman Emirgan Korusu'nun, İstanbullular için en güzel kahvaltı noktalarından biri olduğunu dile getireyim. Emirgan'da bulunan üç köşkten birinde, kahvaltı keyfine varabilirsiniz. Boğaz manzarasına karşı bir şeyler yemek isterseniz Sarı Köşkü tercih edebilirsiniz. İstanbul'daki birçok farklı mekan ile kıyasladığınızda kahvaltı fiyatları aslında pahalı değil. Serpme ve açık büfe kahvaltı seçenekleri var.

4 - Koşu veya Yürüyüş Parkurları

konakKoşmak hayatınızın bir parçası ise bir hafta sonu Emirgan Korusu'nun parkurlarında koşmaya ne dersiniz? Çeşit çeşit ağaç ve bitki türleri arasından geçen parkuru tamamlamak sonraki haftanıza başlamak için sağlam bir enerji depolatacaktır size. Elbette sadece koşmak zorunda değilsiniz, yürüyerek de buranın tadına varabilirsiniz.

5 - 120'den Fazla Bitki Türü

çiçeklerEmirgan'ın içinde iki adet gölet ve 120'den fazla bitki türü bulunuyor. Çocuklar ile buraya gelip vakit geçirmek, birçok farklı türü görmeleri ve doğa ile bağlarını güçlendirmeleri açısından önemli olacaktır. Aileniz ile birlikte buradaki ağaçları tanıma etkinliği yapabilirsiniz. Biliyorsunuz gün geçtikçe İstanbul'da yeşil alan azalıyor. Bundan dolayı Emirgan Korusu'nun varlığının önemi de aynı oranda artıyor. Peki, Emirgan Korusu'nda hangi ağaçları inceleyebiliriz? Atlas Sedir, Himalaya Sedir, Dişbudak, Kafur, Japon Sedir, Mavi Çam, Doğu Beyaz Çam ve daha nicesini burada birebir görebiliyorsunuz.

6 - Şelalesi ve Rengarenk Peyzajı

laleler ve bankÖzellikle nisan ayında Emirgan Korusu'nu ziyaret ederseniz rengarenk çeşit çeşit laleler sizi karşılayacak. Göletlerin etrafındaki çiçek peyzajına bayılacaksınız. Ayrıca yine burada bulunan şelale, size keyifli bir manzara daha sunacak.

7 - Köşkler

emirganda köşkPembe, Sarı ve Beyaz Köşkler, İBB'ye bağlı olarak halka açık bir şekilde işletiliyor. Köşklerde kahvaltı yapabilirsiniz. Ayrıca bu yapıları düğün veya kongre gibi etkinlikler için de kullanabilirsiniz. Kahvaltı için çok talep olduğundan önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Hidiv İsmail Paşa 1871-1878 tarihleri arasında av ve misafirhane amacı ile kullanılması için ilk olarak Sarı Köşk'ü inşa ettirmiş. Ardından Osmanlı evi örneği sayılan Pembe Köşk'ü yaptırtmış. En son da neo-klasik mimari özellikleri taşıyan Beyaz Köşk'ü hayata geçiriyor.

8 - Girişler ücretsiz

genel park görünümBirçok güzel yerin ücretli bir girişe sahip olmasından sıkıldınız mı? Bir noktada haklısınız ama gittiği ortamı çöplüğe çeviren bir millet olduğumuzu düşünürsek bazen bunu ödememiz gereken bir bedel olarak düşünebiliriz. Yine de size güzel haberim var. Alt başlığa bu şekilde giriş yapsam da Emirgan Korusu'na girişler ücretsiz. Ayrıca özel aracınız ile birlikte buraya gelirseniz 10 TL otopark ücreti ile gün boyu aracınızı park da edebiliyorsunuz.

Emirgan Korusu'na Nasıl Gidilir?

İstanbul'un Sarıyer ilçesinde konumlanan Emirgan Korusu'na özel araç ile gidebileceğiniz gibi toplu taşıma ile de ulaşabilirsiniz. Hareket noktasına göre birçok farklı İETT aracı ile buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Merkezi birkaç noktadan bahsetmek gerekirse; Zincirlikuyu'dan 40B ve Taksim'den 40, 42T, 40T IETT otobüslerini kullanabilirsiniz.
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)