Çıralı’nın Sakin Hayatı ve 3 Günlük İnziva Deneyimi, Türkiye

Çıralı’nın Sakin Hayatı ve 3 Günlük İnziva Deneyimi

Yorum Yok

Rota Önerileri Gizem Ağma

Çıralı’nın Sakin Hayatı ve 3 Günlük İnziva Deneyimi
Yoğun bir kışın ve 6 aylık bir yoga uzmanlaşma eğitiminin sonunda beklediğimiz günler geldi! Hayatın bütün koşturmasından, sahip olduğumuz sıfatlardan 3 günlüğüne uzaklaşma vakti. Gün geçtikçe yoga ve yoga inziva kamplarını daha çok duyuyoruz. Bu yazımda, 6 aylık yoga uzmanlaşma programının sonunda yoga eğitmeni olarak ayrılacağım bu kamptaki deneyimlerimi sizinle paylaşacağım. Ayrıca sıklıkla duyduğumuz yoga nedir, inzivaya çekilmek nedir gibi konulara değinerek Çıralı tatil yerinden bahsedeceğim. Hadi gelin Çıralı'nın sakin hayatı ve 3 günlük inziva deneyimi yolculuğuna beraber çıkalım.

Yoga İnzivası Nedir, Nasıl Yapılır?

Çıralı’nın Sakin Hayatı ve 3 Günlük İnziva Deneyimiİlk önce inziva ne demek buna bakalım. Yoga inzivası, belli bir zaman dilimi içinde yoğun pratik, meditasyon, nefes çalışmaları ile bütün dikkati kendi içine döndürme halidir. Kamp, otel, gözden uzak yerleri inzivaya çekilmek için tercih edebileceğiniz gibi şimdi bulunduğunuz alanda da kendinize belli bir süre ayırarak inzivaya çekilebilirsiniz.

Bu süreçte nasıl yoga yapılır derseniz, eğer toplu bir yoga inzivasına katılıyorsanız eğitmenler bu konuda size yardımcı olacaktır. Ben kendi evimde inzivaya çekileceğim diyorsanız, internette yoga ile ilgili bir sürü kaynak bulabilirsiniz. Ayrıca inziva haricinde günlük hayatınızda da yoga yapmak için yaşadığınız yerde bulunan yoga kurslarına kayıt olabilirsiniz. Günümüzde artık kolaylıkla online yoga dersi alabileceğinizi de ayrıca belirtmek isterim.1.Gün: Çıralı'ya Ulaşım

Çıralı’nın Sakin Hayatı ve 3 Günlük İnziva Deneyimiİlk gün İzmir'den sabah saat 07.00 civarında Çıralı'ya doğru başlayan yolculuğumuz molalar ile birlikle yaklaşık 7 saat sürdü. Uzmanlık grubunda yer alan ve farklı illerde ikamet eden kişilerle Çıralı'da buluştuk. Sizin için İzmir, Ankara ve İstanbul'dan Çıralı' ya nasıl ulaşılacağını aşağıda detaylandıracağım:

Çıralı, Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı doğa, deniz ve tarihin iç içe bulunduğu tatil yeridir. Antalya – Çıralı arası yaklaşık 144 km; Kemer-Çıralı arası ise yaklaşık 36,4 km'dir.

  • İzmir'den Çıralı'ya Ulaşım: ''İzmir'den Çıralı' ya ulaşım nasıl?'' diye merak ediyorsanız, kendi aracınız ile Denizli güzergahından Çıralı'ya karayolu ile ulaşabilirsiniz. Hava yolu tercih etmeniz durumunda Antalya Havalimanı'ndan Çıralı'ya ulaşmanız için 2 alternatif yolunuz var. Havalimanından önceden ayarlayacağınız VIP transferler ile Çıralı'ya kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. VIP araçların tek yön ortalama fiyatı 500 TL ve eğer arkadaş grubunuz ile beraberseniz bu fiyatı bölüşerek makul bir ücret ödeyebilirsiniz.
  • Diğer bir alternatif ise Antalya Havalimanından tramvay ile şehir otogarına geçerek, Çıralı' ya giden dolmuşlara binebilirsiniz. Çıralı' ya giden dolmuşların Çıralı yol ayrımında bıraktığını, Çıralı' ya inmek için tekrar dolmuş veya taksiye binmeniz gerektiğini de belirtmek isterim.

    İzmir'den Antalya'ya otobüs ile gidecek olursanız öncelikle Antalya otogarına, sonrasında ise tekrar Çıralı için ikinci bir otobüse binip, yukarıda bahsettiğim gibi Çıralı yol ayrımında inerek üçüncü kez bir vasıtaya binmeniz gerekiyor. Fazla aktarma yolculuğunuz açısından yorucu olacağı için birkaç kişi iseniz ortak olarak VIP araç kiralamanızı tavsiye ederim.

  • Ankara'dan Çıralı' ya Ulaşım: ''Ankara'dan Çıralı'ya ulaşım nasıl?'' sorusunun cevabını merak edenler için Ankara'dan yine isterseniz kendi aracınız ile yaklaşık 7 saatlik bir yolculuk sonrası Antalya merkeze ulaşabilir, Antalya'dan da yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuk sonrası Çıralı' ya ulaşabilirsiniz. Ayrıca yine uçak ve otobüs alternatiflerini kullanabilirsiniz.
  • İstanbul'dan Çıralı' ya Ulaşım: ''İstanbul'dan Çıralı'ya ulaşım nasıl?'' diye merak ediyorsanız, İstanbul'dan kendi aracınız ile Çıralı' ya gelmeniz durumunda molalar dahil yaklaşık 10 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor. Gezerek gelmek keyifli olsa da karayolu yolculuğu yorucu bir tercih olabilir. İstanbul'dan direkt olarak otobüs veya Antalya Havalimanı seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

2. Gün : Çıralı'nın Sakin Doğası ve Keşif Gezisi

Çıralı’nın Sakin Hayatı ve 3 Günlük İnziva Deneyimiİnzivayı, 3 gün boyunca sabahları yoğun bir pratik sonrası açık büfe kahvaltı, öğlen pratiği, dinlenme molası ve yine yoga pratiği ile geçirdik. Günün 2.pratiğinden sonra verilen dinlenme zamanlarında ise Çıralı Plajı' nın keyfini çıkarmak günün tüm yorgunluğunu atmaya yetiyor diyebilirim.

Çıralı'yı sessiz, sakin yapısı; yemyeşil doğası, tertemiz denizi ile tam bir cennet yeri olarak tanımlayabiliriz. Gündüzleri denizin keyfini çıkarıp akşamları bölgede bulunan mekanlarda sevdikleriniz ile vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Olympos Antik Kenti ve Çıralı Yanar Taşları da keşfedebilirsiniz.

Olypos Antik Kenti , doğa ile antik kentin bütünleşmiş hali! Çıralı' ya gelmişken Olympos Antik Kenti'ni görmeden olmaz. Olympos- Çıralı aslında yarım saat yürüme mesafesi diyebiliriz. İsterseniz araba ile Çıralı'dan anayola çıkarak tekrar Olympos'a inebilirsiniz fakat biz yürümeyi tercih ettik. Çıralı ile Olympos'un sahili ortak bu yüzden sahil boyunca yürüdüğümüzde rahatlıkla Olympos'a ulaşabildik. Tabii sıcağı göz önünde bulundurmak gerektiğini hatırlatmak isterim. Ama neyse ki sıcak olduğunda denize girip çıkma şansınız oluyor. Olympos Antik Kenti için daha fazla bilgiye Yeşil, Mavi ve Tarih Bir Arada: Olimpos Antik Kenti Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Çıralı’nın Sakin Hayatı ve 3 Günlük İnziva Deneyimi

Mutlaka gidilmesi gereken yerlerin arasında Çıralı Yanartaş yerini alıyor. Gezilecek çok büyük bir yer olmasa bile gidip keşfedilmesi gereken yerler arasında olduğunu düşünüyorum. Dönmeden Yanartaşlar ile fotoğraf çekmeyi de unutmayın. Çıralı Yanartaş'a yürüyerek gidebilirsiniz. Arkadaşlarımızla sohbet ederek yürürken Çıralı Yanartaş'a nasıl vardığımızı anlayamadık diyebilirim. Çıralı Yanartaş'a gittiğinizde yerin büyüsünü hissetmek için mitolojk hikayesini öğrenmenizi öneririm. Çıralı Yanartaş Hakkında Her Şey yazısını okuduktan sonra Çıralı'yı şimdi keşfedin!

Dağların Eteğinde Çıralı Plajı ve Caretta Caretta'lar

Çıralı’nın Sakin Hayatı ve 3 Günlük İnziva DeneyimiYüzerken bile izlediğiniz manzara ile huzur bulacağınıza sanırım garanti verebilirim. Çıralı plajının ılık, berrak ve tertemiz denizinden çıkmak istemeyeceksiniz. Deniz kıyısı boyunca ister şemsiye ve şezlonglardan faydalanabileceğiniz tesislerden faydalanabilirsiniz isterseniz de havlunuzu serip güneşin ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Çıralı Plajı'nın Caretta Carette Bölgesi olarak da bilindiğini özellikle belirtmek isterim. Carette Carettelara rahatsızlık vermemek için Çıralı Plajı'na 21.30 ve 06.30 saatleri arasında girilmesi yasak. Çıralı Plajı'nda Carette Carette'ların yumurta bıraktıkları bölgelere gönüllüler tarafından tel örgüler yerleştiriliyor. Saat yasağının yanında gündüzleri deniz keyfimizi yaparken tel örgülü alanlara dikkat etmemiz gerektiğini önemle belirtmek istiyorum.

3.Gün: Son Pratikler, Mezuniyet Partisi ve Çıralıya Veda

Çıralı’nın Sakin Hayatı ve 3 Günlük İnziva DeneyimiAçıkçası 3 günün nasıl geçtiğini anlayamadım. Yoğunluk içinde dinlendiğim, öğrendiğim, deneyimlediğim günler geçirdim. 3 gün boyunca her gün yoga pratiği yaptık, hocalarımızdan değerli geri bildirimler aldık, bilgilerimize bilgiler kattık. Her birimiz yaklaşık 30 kişilik gruba yoga dersi verme deneyimi yaşadık. İlk defa bir gruba yoga dersi verme deneyiminin heyecanını ne kadar anlatsam az kalır. Hayat, olanı paylaşmak ile değerleniyor. Sende olan bilgiyi karşındaki insana aktardığında bir de üzerine paylaştıklarının karşındakine iyi geldiğini gördüğün zaman sen de iyi hissediyorsun. Ders anlattığım zaman hissettiğim şey tam olarak bu, karşılıklı dönüşme hali.

Son gün hocalarımızdan eğitmen sertifikalarımızı aldıktan sonra kapanış çemberi ile yeni bir yolculuğa ilk adımımızı atmış olduk. Şimdi sırada eğlence zamanı! Deneyimlediğim kadarıyla Çıralı'dan eğlenceli bir gece hayatı beklememiz gerektiğini söylemeliyim. Genelde sessiz sakin bir tatil deneyimi için tercih edilen Çıralı'da eğlence için sadece birkaç mekan var. Onlarda bile çok eğleneceğinizi söyleyemem. Fakat bizim gibi arkadaş grubunuz ile giderek etrafa ve mekana aldırmadan eğlenerek geceyi keyifle geçirebilirsiniz. Sonuçta önemli olan keyifli vakit geçirmek.

Çıralı Yöresel Lezzetleri

Çıralı’nın Sakin Hayatı ve 3 Günlük İnziva DeneyimiDönüş yolcuğunuza çıkmadan önce farklı lezzetler denemek amacıyla bölgedeki yerel yemek mekanlarını deneyimleme kararı verdik. Açıkcası sanırım Çıralı'ya özel bir lezzet bulunmuyor. Yine de gözleme gibi seçeneklerin oldukça güzel olduğunu söyleyebilirim. Sabah kahvaltılarında veya ara öğünlerde Çıralı'da bulunan yerel yemek mekanlarını deneyimleyebilirsiniz.

Kahvaltıdan sonra artık dönüş vakti! Dönüşte eğer tatile doyamadık diyorsanız bizim yaptığımız gibi yakında bulunan Kaş, Alanya, Mersin gibi tatil bölgelerinde tatilin keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz. Tatile devam etmek için tekrar Antalya Otobüs Terminali veya Antalya Havalimanı sizi bekliyor.

Çıralı'da Konaklama Seçenekleri

Çıralı’nın Sakin Hayatı ve 3 Günlük İnziva Deneyimiİster tatil yapmaya gelin ister yoga inzivasına gelin ikisinde de Çıralı'nın doğası ve sakin yapısı ile sıfırlanmış bir şekilde geri döneceğinize emin olabilirsiniz. Çıralı'da kamp, pansiyon, otel gibi bütçenize ve zevkinize uygun birçok konaklama seçeneği bulabilirsiniz. Neredekal.com güvencesi ile konaklayabileceğiniz Çıralı Otelleri'ne göz atın!

Kaldığımız Grand Aygün Hotel' de bütçenize göre kıyaslayabileceğiniz bungalow evler ve villa bungalow seçenekleri bulunuyor. Konakladığımız villa bungalow alternatifi için 4 kişinin rahatça kalabileceğini söyleyebilirim. Ayrıca villa içinde mutfağının olması size kendi yemeklerinizi yapma imkanı da veriyor. Yine de otelin kendi sağlıklı ve lezzetli yemeklerini deneyimlemenizi öneririm. Grand Aygun Hotel'in büyük yoga salonlarına da değinmek isterim. Her salonda bulunan klimalar sayesinde yazın sıcağına, kışın soğuğuna aldırmadan yoga yapabilirsiniz. İnzivada boş zamanlarınız da ise benim gibi isterseniz ağaçların altında hamakların keyfini çıkarabilir veya terasta yıldızları izleyebilirsiniz.

Kaldığımız otel dışında Çıralı'da yoga inzivası için tercih edebileceğiniz birkaç otel bulunuyor;

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)