Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Borabay Gölü'nde Kış Kampı

Borabay Gölü'nde Kış Kampı

Paylaş
Merve Aygün Engin  
Eklenme: 19 Ocak 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Borabay Gölü'nde Kış Kampı
Kış mevsiminde havalar soğusa da, doğada olmak ve dışarıda yürüyüş yapmak yine de çok güzel oluyor. Soğuk kış günü yapılan bu yürüyüşlerin ardından sıcacık şömine başında ya da battaniye altında çay içmek ve kitap okumak insanı dinlendiriyor.Kış mevsiminde doğada kamp yapmak, kuş sesleri eşliğinde güne uyanmak da ayrı bir güzel. Hele bu kamp bir ormanda ya da göl kenarındaysa, üstelik bir de bu eşsiz manzaralara kar da eşlik ederse, o kamp deneyimi hafızalarda sonsuza dek yer eder. Yolculua çıkmadan önce kamp yapacağınızda gerekli olan ekipmanları derlediğimiz Kamp Malzemeleri Listesi adlı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Borabay Gölü Nerede?

Borabay Gölü'nde Kış Kampı

Boraboy Gölü Tabiat Parkı içinde bulunan Borabay Gölü, Amasya’da yer alıyor. İl merkezine yaklaşık 62 km, Taşova ilçesine ise 22 km uzaklıkta bulunan göl, 2013 yılından beri tabiat parkı statüsünde.

Borabay Gölü Tabiat Parkı

Borabay Gölü'nde Kış Kampı

Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen ve Amasya’nın en popüler yerlerinden olan Boraboy Gölü, tabiat parkının en çok ziyaret edilen oluşumları arasında bulunuyor. Bir heyelan set gölü olan Boraboy, içinde yer aldığı tabiat parkının doğal güzelliğiyle bir bütünlük oluşturuyor. Tabiat parkı içinde yürüyüş yolları ve piknik alanları da mevcut. Özellikle hafta sonları piknik alanlarında pek çok kişiyi görmeniz mümkün.

Borabay Gölü’nde Yapılabilecek Aktiviteler

Borabay Gölü'nde Kış Kampı

Bakir doğasıyla ziyaretçilerine büyüleyici manzaralar sunan Borabay Gölü, ağaç ve bitki çeşitliliği ile de göz dolduruyor. Kestane, kayın, sedir, sarıçam, meşe gibi pek çok ağaç türüne ev sahipliği yapan parkta, ağaçlar altında huzur bulacaksınız. Yaban hayatı bakımından da oldukça zengin olan gölde yeşile ve doğaya doymanız mümkün.

Göl ve çevresinde ayrıca göl bisikletine binebilir, bol bol manzara fotoğrafı çekebilir, bitki ve yaban hayatı gözlemleyebilirsiniz. Tabiat parkı içinde yer alan restoranda doğayla baş başa bir şeyler yiyebilir, çocuk oyun alanlarında çocuklarınızla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Burada ayrıca otopark ve büfe de olduğundan, yeme-içme ve araç park etme açısından da rahat edebilirsiniz. Doğanın kalbinde, kışın yağan bembeyaz kar eşliğinde yürüyüş yapmak, ana odaklanmak size çok iyi gelecek.

Borabay Gölü'nde Konaklama İmkanları

Borabay Gölü'nde Kış Kampı

Borabay Gölü çevresinde kamp yapmak serbest. Her sene hem çadır hem de karavan kampı için yüzlerce kişiyi misafir eden Boraboy Gölü Tabiat Parkı, kamp alanlarıyla da adından sıkça söz ettiriyor. Borabay Gölü kamp alanlarında belirli bir ücret ödeyerek çadırda ya da kendi karavanınızda konaklayabilirsiniz. Konaklama sezonu Nisan-Aralık ayları arasında olan park alanı, kamp yapmak istemeyenler için de bungalov ev seçeneklerini sunuyor.

Tabiat parkında yer alan Borabay bungalov evleri, ailelerin rahatça konaklayabileceği gibi dizayn edilmiş. Mutfak, yatak, masa, sandalye, koltuk, klima, ocak, banyo ve WC gibi pek çok eşyaya sahip olan bu ahşap evler, tabiat parkı içinde konaklamak isteyen ziyaretçilerini bekliyor. Mis gibi bir ortamda, sadece doğadan gelen seslerin işitildiği ahşap bir evde güne başlamak, sabah yürüyüşünü ormanda yapmak kesinlikle eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Borabay Gölü'nde Kış Kampı

Amasya’nın dillere destan doğal güzelliği Boraboy Gölü, hem sunduğu manzaralar hem de sahip olduğu ağaç ve bitki çeşitliliğiyle, her göreni kendine hayran bırakan cinsten. Burada ister kamp yapın, ister ahşap evlerde konaklayın, doğada olmak size çok iyi gelecektir. Kampçılığa yeni başlayanlar için Sonbahar ve Kış Kampı İçin Gerekli Malzemeler adlı yazımızı okuyabilirsiniz!