Boğaziçi Üniversitesi’ni Tanıma Rehberi, Türkiye

Boğaziçi Üniversitesi’ni Tanıma Rehberi

Yorum Yok

Gezi Rehberi Sinan Sofuoğlu

Boğaziçi Üniversitesi’ni Tanıma Rehberi
İÇİNDEKİLER:

Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada tanınan Boğaziçi Üniversitesi, uzun yıllardır ülkemizin en iyi üniversitesi olarak kabul görüyor. Elbette okuduğunuz bölümün de bu konuda fazlasıyla önemi var fakat her açıdan Türkiye'de ilk üçe girer diyebiliriz. Öğrencilere sunduğu imkanlarla, eğitim kalitesiyle, fakültelerinin güzelliğiyle ve popülerliğiyle Boğaziçi Üniversitesi, başarının geleceği olmaya hala devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi tarihi 1863 senesine kadar dayanıyor. Amerikalı eğitimci ve mimar Cyrus Hamlin ile Amerikalı tüccar Christopher Rheinlander Robert, 16 Eylül 1863 tarihinde ortak olarak Bebek'te Robert Koleji'ni açtılar. Robert Koleji ABD sınırları dışındaki ilk Amerikan koleji olarak tarihe geçti, bu yüzden de Boğaziçi'nin tarihinde büyük bir öneme sahip. Bağışlar ve yardımlarla ayakta tutulan Robert Kolej'in ilk binası Hamlin Hall'un inşaatı 1871 yılında tamamlandı. Bugün Güney Kampüs olarak bilinen yerleşkedeki tüm tarihi binalar, kampüsteki ocaktan çıkarılan mavi kireçtaşı kullanılarak Birinci Dünya Savaşı'ndan önce inşa edilmiş.

Hali hazırda maddi sıkıntılar yaşayan kolej, savaş zamanında Türkiye ve Birleşik Devletler'deki ekonomik krizden fazlasıyla etkilenmiş. 1960'lara gelindiğinde Robert Koleji finansal anlamda daha da sıkışarak zorlu dönemler geçirmiş. Hatta okulun taşınması gerektiği söylentileri bile ortaya çıkmış.

Mart 1971'de Robert Koleji başkanı Dr. Everton, kolejin tüm arazilerini Türkiye Cumhuriyeti'ne bağımsız bir üniversite kurulması için devretmiş. Böylelikle tüm tarihi yapıları ve arazileri Türkiye'ye geçen Robert Koleji, Boğaziçi Üniversitesi olarak tekrardan eğitim hayatına kazandırılmış ve başarılı adımlarla günümüzdeki konumuna gelmiş.

Tarihinden de anlayabileceğimiz gibi Boğaziçi, politik olarak sıkıntılı süreçlerden geçen bir üniversite. Bu durum okulun ekosisteminin ve ruhunun oluşmasındaki en büyük etmen aynı zamanda da. Tüm bu olaylar geçmişten günümüze hala özgürlükçü, açık fikirli ve girişken gençlerin ortaya çıkmasına vesile olmakta. Kendi başına kültürel bir değer olarak kabul edilen Boğaziçi Üniversitesi, akademik kariyerinizi en özel şekilde yaşayabileceğiniz, birbirinden değerli hocalar tanıyabileceğiniz ve kendinizi en iyi şekilde geliştirebileceğiniz bir üniversite. Siz de bu kültürün sembollerinden biri olmaya hak kazandıysanız şimdiden tebrik eder, başarılarınızın devamını dileriz.

Boğaziçi Üniversitesi Nasıl Bir Yer?

Boğaziçi Üniversitesi hakkında söylenebilecek en doğru şeylerden biri, kendine ait bir dünyası olduğudur. Pek az üniversite bu ayrıcalığa sahiptir ve bu oldukça önemlidir çünkü üniversite dediğimiz kurum sadece öğrencilere en iyi düzeyde eğitim vermekle değil, aynı zevklere ve ilgi alanlarına sahip gençleri bir çatı altında buluşturmakla da yükümlüdür. Bu yüzden bir üniversitenin kendine ait dünyası varsa, öğrencilerin de var demektir. Tüm bu etmenler eğitim başarılarına ve sanatsal özgürlüklere açılan en büyük kapılardan biridir.

Boğaziçi'nin ruhu, kokusu, hissettirdikleri ve sundukları her açıdan muhteşem. Sarıyer'den başlayıp Bebek'e kadar uzanan kampüsü, yeşillikleri, manzaraları, sosyal tesisleri adeta bu dünyanın dışa vurumu diyebiliriz. Attığınız her adımda bunu size hissettiriyor. Kampüsün Petek taraflarında akşam vakti toplanan öğrencilerin eğlenceleri ve sabaha kadar süren sohbetleri kadar boğaz manzarasına bakan banklarında takılmak da yapabileceğiniz aktiviteler arasında. Böylesine bir ruh, Avrupa üniversitelerinde bile çok az rastlanır cinsten.

Boğaziçi Üniversitesi Nerede?

Boğaziçi Üniversitesi kampüsü Güney Kampüs, ana yerleşke olarak kabul ediliyor ve Sarıyer semtinde yer alıyor. Biri Anadolu Yakası'nda beşi Avrupa Yakası'nda yer alan toplam 6 kampüse sahip.

Güney Kampüs 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başlarında kurulan tarihi binalarıyla üniversitenin en büyük kampüsü. Öğrenciler tarafından genel olarak Rumelihisarı tarafındaki giriş kapısı kullanılıyor ve kampüs Bebek'e kadar iniyor. Boğaziçi'nin öğrenci nüfusundan fazlasıyla etkilenen bölgede pek çok fotokopici, kırtasiye, zincir marketler, eğlence alanları ve parklar bulunuyor. Aynı zamanda bu bölge, Boğaziçi öğrencilerinin kalmak için en çok tercih ettikleri yerlerden biri. Ulaşımı da gayet kolay ister metroyla ister İETT otobüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Metro için Levent istasyonunda aktarma yaparak Boğaziçi Üniversitesi durağına giden hatta geçmeniz gerekiyor. Zaten üniversite de bu hattın en son durağında yer alıyor. Metro istasyonundan çıktığınızda yokuş yukarı bir dakika yürüyünce Güney Kampüsü'nün giriş kapılarına ulaşmış oluyorsunuz. Otobüsle gelmek içinse 43R veya 559C hatlarını kullanabilirsiniz. Bunlar da direkt olarak kampüsün kavşağında duruyorlar.

Güney Kampüsü'nde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi yer alıyor. Yabancı Diller Yüksek Okulu, Natuk Birkan Binası, Psikoloji-Sosyoloji Binası, Atatürk Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Üniversite Müzesi, Kültür Merkezi, Matematiksel Bilimler Merkezi, Mithat Alam Film Merkezi, Hülya Bozkurt Güzel Sanatlar Atölyesi, Bilgi İşlem Merkezi, Öğrenci Faaliyetleri Binası, Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu, 1. Erkek Yurdu, Revir, Genel İdare Binası ve Rektörlük Binası gibi üniversitenin pek çok kolu da Güney Kampüsü'nde bulunuyor.

Kuzey Kampüs de Güney Kampüse sadece 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Metro durağından çıktığınızı düşünürsek yokuş yukarı yürümek yerine aşağı yürürseniz kampüs hemen yolun karşısında kalıyor. Bu kampüste ise Eğitim Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Binası, Eğitim Teknolojileri Binası, Fen ve Mühendislik Bilimleri laboratuvarlarının yer aldığı Kare Blok, donanımlı derslik ve amfilerin yer aldığı New Hall, Teknopark, İleri Teknolojiler Ar-Ge Merkezi, Yabancı Diller Yüksekokulu Binası, Kütüphane, 1.Kuzey Yurdu, 2. Kuzey Yurdu, 3. Kuzey Yurdu, 4.Kuzey Yurdu, Öğrenci Yemekhanesi ve Kafeterya yer alıyor.

Hisar Kampüsü de aynı şekilde oldukça yakın. Buraya ulaşmak için Güney kampüsü istikametinde hiç sapmadan dümdüz yürümeniz gerekiyor. Doğatepe Parkı'nı geçtikten sonra 5 dk daha yürürseniz hemen solunuzda kampüsün girişini görebilirsiniz. Yönetim Bilimleri Fakültesi, Çevre Bilimleri Enstitüsü, kapalı yüzme havuzu ve spor salonlarını kapsayan Hisar Spor Tesisi ise bu kampüste yer alıyor.

Uçaksavar Kampüsü'ne ise Kuzey Kampüsü istikametinde yürüyerek ulaşabilirsiniz. Dörtyol sapağına geldiğinizde hiç sapmadan devam edebilirsiniz. Aynı zamanda lojmanların da ağırlıklı olarak bu kampüs çevresinde yer aldıklarını belirtelim. Kampüsün içinde ise çim saha, spor sahası ve gelişmiş olanaklara sahip bir spor salonunu, Superdorm Öğrenci Yurdu, Uçaksavar Öğrenci Yurdu, Garanti Kültür Merkezi ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezi yer alıyor. Mezuniyet törenlerinin de bazıları bu kampüste yapılıyor.

Eğer Boğaziçi Üniversitesi'nde bir hazırlık öğrencisiyseniz, ilk yılınız Sarıtepe Kampüsünde geçecek demektir. Diğer kampüs yerleşkelerine oldukça uzak olsa da Kilyos'ta yer aldığını söyleyelim. Karadeniz kıyılarının ufukta birleşen manzaralarına karşı huzur ve sakinlikle geçen muhteşem yılınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Son olarak Kandilli Kampüsü ise Anadolu Yakası'nda boğaz manzaraları eşliğindeki Üsküdar semtinde yer alıyor. Kampüs aynı zamanda bir Deprem Araştırma Enstitüsü de olduğundan Deprem Mühendisliği, Jeodezi ve Jeofizik bölümleri burada yer alıyor.


Boğaziçi Üniversitesi'ne Yakın Nerede Kalınır?

Eğer Boğaziçi Üniversitesi'ne ilk defa geliyorsanız ve bir yerleşme ve kayıt süreci telaşı içindeyseniz konaklayabileceğiniz geçici yerlere ihtiyacınız olabilir. Bu yüzden Boğaziçi Üniversitesi'ne yakın otellerden oluşan bir liste hazırladık. En az şekilde ulaşım derdi yaşayacağınız bu tesisler, kısa süreli konaklamalarınızda can kurtarıcı olabilir.

1- Öğrenci Konaklamalarına Uygun: Beşiktaş Yeşim Suites

Beşiktaş'ta yer alan Beşiktaş Yeşim Suites, üniversiteye ulaşımda kullanabileceğiniz otobüs durağına 15 dakika yürüme mesafesinde. Ekonomik ve konforlu olması da en güzel yanları. İster tek başınıza ister arkadaşlarınızla birkaç gün konaklayabileceğiniz temiz bir işletme.

2- Ailecek Konaklama Arayanlara: Ramada Hotel & Suites Şişli

Şişli taraflarında yer alan Ramada Hotel & Suites Şişli, üst derece konfor imkanı sunan, ailenizle doyasıya konaklayabileceğiniz bir otel. Trump AVM karşısından metroya binip bir aktarmayla Boğaziçi Üniversitesi'ne ulaşabilirsiniz. İşletme metro durağına 15 dakika mesafede yer alıyor.

3- Hem Ekonomik Hem Sempatik: AG Şişli Hotel

Modern oda dizaynlarıyla AG Şişli Hotel, düşük fiyatlara konaklayabileceğiniz kaliteli bir tesis. İhtiyaçlarınıza göre değişen pek çok oda seçeneği de mevcut yani ailenizle de konaklayabilirsiniz. Kampüse ulaşım içinse yine Trump AVM karşısından ulaşabileceğiniz metro istasyonu en iyi seçeneğiniz olacaktır.

4- Öğrenci Dostu Fırsatlarıyla: Style Hotel Şişli

Style Hotel Şişli, hesaplı konaklama seçenekleriyle güzel fırsatlar sunan, öğrenci dostu bir işletme. Kahvaltı hizmetleri sayesinde gününüze tok bir karınla başlayıp kampüsteki işlerinizi halletmeye koyulabilirsiniz. Ulaşım için yine metroyu veya yakınındaki İETT otobüslerini kullanabilirsiniz.

5- Her Konaklamaya Uygun: Destinia Pera Suites

Her senaryoya uygun konaklama seçenekleriyle Destinia Pera Suites, Taksim'de yer alıyor. Güzel dizaynı ve rahat mobilyaları sayesinde konaklamanızın tadını çıkarabilirsiniz. İstiklal Caddesi boyunca yürüyüp meydandaki Taksim metrosuna binerek İstanbul Üniversitesi Durağına ulaşabilirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi'ne Yakın Nerede Yenir?

Geldik yazımızın en güzel yerine. En güzel yeri çünkü Boğaziçi'nden bahsederken de belirttiğimiz gibi sadece kampüsü değil, çevresi de capcanlı. Tamamen üniversitenin ruhunu yansıtıyor. Pek çok eğlence mekanı ve restoran Hisarüstü bölgesinde, Güney Kampüsü etrafında yer alıyor. Dilerseniz gelin bunlara bir bakalım.

 • bAb's: Doğatepe Parkı'nın hemen önünde yer alan bAb's, Boğaziçi öğrencilerinin en çok takıldığı mekanlardan biri. bAb's aslında bir bar fakat alkol tüketmiyorsanız bile merak etmeyin, mutfağı da son derece başarılı. Genellikle alkollü içeceklerde ve yemek menülerinde öğrenci indirimleri de oluyor. Zaten çalışanları da öğrenci olduğundan kolaylıkla müdavimi olabilirsiniz. Ayrıca alkolsüz kokteyllerin de servis edildiğini ekleyelim.
 • Salvador: Salvador da Boğaziçi öğrencilerinin vakit geçirdiği en popüler mekanlardan biri. 4.sokağın girişinde yer alan Salvador küçük bir yer olsa da akşam vakitleri adeta dolup taşıyor. Fakat deyim olarak değil, gerçekten dolup taşıyor. Güzel müzikleri, arkadaş canlısı ortamı ve zengin menüsüyle Boğaziçi'nde okuyan herkesin en az bir kere gitmesi gereken güzel bir mekan. Alkol servis edildiğini de belirtelim.
 • The Concrete House: Boğaziçi öğrencilerinin genellikle yerleşmek için Hisarüstü taraflarını tercih ettiğini söylemiştik. Cami sokak ise bu nüfusun en yoğun olduğu yer diyebiliriz. Neredeyse her apartmanda birden fazla öğrenci kalıyordur. İşte lezzetli yemekler yiyebileceğiniz The Concrete House da bu sokakta yer alıyor. Köri soslu tavuk, Wrap ve Quesadilla gibi lezzetlerini en yoğun şekilde hissedebileceğiniz mekanlardan biri. Kısa sürede müdavimi olabilirsiniz. Aynı zamanda vejetaryen menülerinin de olduğunu ekleyelim.
 • Pizza V: Hızlı tüketilen yemekler içerisinde en çok kalpleri çalan pizza, V'de yenir. Evet, öğrenciler arasında V ismiyle anılan efsanevi pizzacı da Camii sokakta yer alıyor. Fiyatları biraz öğrenci moralini bozsa da arada bir bu lezzeti tatmalısınız kesinlikle. Uzun geçen hatta sabahlamaya kadar varan gecelerinizde de evinize söyleyebilirsiniz. Her şeyin keyfi paylaşarak çıkıyor bildiğiniz gibi, hesabın da. Fakat porsiyonlarının gerçekten doyurucu olduğunu ve çok lezzetli olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.
 • Urfam Ocakbaşı: Urfam da gerçekten tercih edebileceğiniz kaliteli ve öğrenci dostu bir mekan. Dürüm, lahmacun ve çorba gibi seçenekleri menüsünde bulunduran restoran yine Cami Sokak'ta yer alıyor. Ayrıca fiyatları da uygun.
 • Çağdaş Börek: Çağdaş Börek leziz ve doyurucu bir kahvaltı için Hisarüstü'ndeki tek adresiniz olabilir. Kıymalı ve peynirli börekleri aşırı kaliteli; tam olarak Sarıyer Böreği'nin neden ünlü olduğunu tadıyla size anlatıyor. Çayları da harika. Her gün börek yemek bütçenizi belki aşabilir bu yüzden hesaplı Kır Pideleri sattıklarını da küçük bir not olarak ekleyelim. Gerçekten lezzetli ve doyurucular.
 • El Mundo: Ekstra olarak bir de El Mundo'dan bahsetmek isteriz. Ekstra diyoruz çünkü kendisi tam olarak bir restoran sayılmaz, daha çok kafe diyebiliriz. Fakat yine de doyurucu tatlıları ve atıştırmalık yemekleri servis ediyorlar. Boğaziçi nüfusunun yoğun olarak vakit geçirdiği bir mekan. Cami Sokakta yer alıyor.

Boğaziçi Üniversitesi'nin Ünlü Mezunları Kimler?

 • Nuri Bilge Ceylan: Türk Sineması'nda çığır açıcı fikirleriyle sanat tarihine adını yazdıran Altın Palmiye Ödüllü ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden mezun.
 • Cem Yılmaz: Ünlü oyuncu, yönetmen ve komedyen Cem Yılmaz ise Turizm ve Otel Yönetimi Bölümü'nden mezun.
 • Nil Karaibrahimgil: Hem müzikalite olarak hem de söz yazarı olarak Türk müziğine farklı bir bakış açısı getiren şarkıcı Nil Karaibrahimgil ise Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu.
 • Teoman: Boğaziçi ruhunu hala damarlarında taşıyan, Türk rock müziğinin efsanevi ve romantik ikonu Teoman, Sosyoloji Bölümü'nden mezun.
 • Harun Tekin: Keskin zekasıyla ve üstün müzik yeteneğiyle Türk rock müziğinde çığır açan Mor ve Ötesi grubunun kurucu üyelerinden Harun Tekin, Felsefe Bölümü'nü başarıyla bitirmiş. Aynı zamanda öğrencilik yılları süresince müzik kulübünde de aktif olarak yer aldığını belirtelim.
 • Mehmet Erdem: Bariton sesiyle kalpleri çalan başarılı müzisyen Mehmet Erdem, Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuş.
 • Fahriye Evcan: Ünlü oyuncu ve televizyon ekranlarının tanınan yüzü Fahriye Evcan da Tarih Bölümü mezunu.
 • Gülse Birsel: Gazeteci, sunucu ve oyuncu olarak tanınan Gülse Birsel, Ekonomi Bölümü'nden mezun.
 • Vedat Milör: Yemek eleştirmeni ünlü isim Vedat Milör de Ekonomi Bölümü mezunu.

Boğaziçi Üniversitesine Gelmişken Buraları Da Gezin

Eğer gününüze Beşiktaş veya Şişli taraflarında başlamışsanız vakit kaybetmeden hemen yola koyulabilirsiniz. Otobüsle veya metroyla Kuzey Kampüsü'ne ulaştıktan sonra üniversitedeki işlemlerinizi halledebilirsiniz. Kampüse girmeden önce Kuzey Kampüsü'ne yakın güzel mekanlarda kahvaltı etmeyi de unutmayın.

Sonrasında ister kampüsün içinden isterseniz de Aşiyan Mezarlığı'nın olduğu huzurlu ara sokaklardan Bebek Sahili'ne kadar yürüyebilirsiniz. Deniz seviyesine vardığınızda harika bir boğaz manzarası sizleri karşılıyor. Buradan Bebek Parkı'na kadar güzel bir sabah yürüyüşü yapabilirsiniz.

Öğle vakitlerinde karnınız acıktıysa bu civarda bir şeyler yiyebilirsiniz. Parkın hemen arkasında Bebek'in ünlü restoranlarından Susam'ın yer aldığını belirtelim. Karnınızı doyurduktan sonra yine Bebek Parkı'nın karşısındaki duraktan otobüse binerek Taksim'e geçebilirsiniz. Burada Surp Ohan Voskiperan Kilisesi'ni gezebilir, İstiklal Caddesi boyunca yer alan kitapçılara ve hediyelik dükkanlarına uğrayabilirsiniz. İstiklal Caddesi'nde Çiçek Pasajı'nı gezebilir, eğer vaktiniz kalırsa tabloların ve modern sanat eserlerinin sergilendiği 15 dakika uzaklıktaki Pera Müzesi'ni de görebilirsiniz.

Hava kararmaya başladığında İstiklal'in sonunu da geçip Galata Kulesi'ni görebilirsiniz. Galata Köprüsü etrafındaki seyyar gemi şeklindeki balıkçılardan harika bir balık ekmek yiyerek karnınızı doyurabilirsiniz. Hem hazırlanış şekilleri hem de tatları bakımından üstün kalitede olduklarını söyleyebiliriz. Hem bu şekilde yemek İstanbul'un ruhuna da gerçekten tam uyuyor.

Akşamın ilerleyen saatlerinde hala enerjiniz varsa Taksim'deki eğlence mekanlarında vakit geçirebilir, sokaklarında yürüyebilirsiniz. Eğer şehir gezinizi noktalamak isterseniz de Galata Kulesi'nden çok uzaklaşmadan Şişhane metrosunu kullanarak aynı şekilde Beşiktaş'a, Şişli'ye ya da Boğaziçi Üniversitesi durağına ulaşabilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)