Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Bir İlkbahar Rotası: İzmit, Yuvacık

Bir İlkbahar Rotası: İzmit, Yuvacık

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 27 Mart 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Bir İlkbahar Rotası: İzmit, Yuvacık
İstanbul’a olan yakınlığı ile hafta sonları ani bir kararla çat kapı gidilebilen İzmit’in, gezilip görülebilecek pek çok doğal güzelliğe sahip bölgeleri arasında en dikkat çekici olanlarından birisi de İzmit Yuvacık Barajı’dır. Tarihin ve doğanın bir arada harmanlandığı İzmit Yuvacık Barajı, sanayileşmedeki atılımlarıyla Marmara Bölgesi için en dikkat çekici şehirlerinden Kocaeli’nin doğayla buluştuğu noktadır.

"Yuvacık, Tarih ve Doğa Bir Arada!"

Osmanlılardan kalma Yuvacık Barajı, üst kısmında yer alan tarihi çeşmeler, su değirmenleri, oyma taşlar, ahşap ve kerpiçten yapılmış evler ile tarihi Kemer Köprü ile günümüze dek ulaşan arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Ermeni mezar taşları, kilise kalıntıları, nikomedya kalıntıları ve benzeri pek çok kalıntıya Fatih Mahallesi, Başiskele Mahallesi ve Gazi Caddesi’nde rastlamak mümkündür. En nihayetinde 3200 yıllık bir tarihten söz ederken, bu zaman dilimine yayılmış yaşamların günümüze uzanan kalıntılarını görebilirsiniz. Ancak İzmit Yuvacık’ta bu arkeolojik atmosferden fazlası var! Hele bir de ilkbaharda yolunuz Yuvacık’a düşerse, mevsimin tüm çiçeklerinin açtığı, rengarenk manzaraları karşınıza seren bir bölgeyi keşfedeceksiniz. Yuvacık’ta başlayan bir rotayla Samanlı Dağı’nın eteklerine kadar süren düzlük boyunca farklı yükseltiler ve bu yükseltilerle gelişmiş farklı şekiller sizi bekliyor. Capcanlı ilkbahar renklerinin hâkim olduğu ormanları görmek, derin bir nefes almak, sevdiklerinizle huzur dolu bir hafta sonu geçirmek için planlarınızı şimdiden yapmalısınız.

İzmit Yuvacık Barajı Gezilecek Yerler

Menekşe Yaylası

Bir İlkbahar Rotası: İzmit, Yuvacık

Yeşili çok özlediyseniz, doğayla iç içe birkaç gün geçirmeyi de kafanıza koyduysanız şehir kalabalığını geride bırakarak Menekşe Yaylası’na doğru ilerlemeye başlayabilirsiniz. Doğa sporlarına elverişli yapısıyla trekking sporundan, bisiklete kadar pek çok farklı aktivitenin gerçekleştirilebileceği Menekşe Yaylası’nda spor kulüplerinin düzenlediği yürüyüşlere katılıp bölgeyi daha iyi tanıma şansı yakalayabilirsiniz. Menekşe Yaylası, kamp alanı konusunda da beklentileri karşılayabilecek bir yapıdadır. Rakımı 1000 ilâ 900 metre arasında değişen geniş bölgede çadır kampı yapmanız, doğayla baş başa kalabileceğiniz anları size bahşedecektir. Ancak asıl amacınız kamp yapmaksa, Menekşe Yaylası’ndan biraz daha ilerleyerek Papaz Çayırı’na geçmeniz daha doğru bir tercih olacaktır.
{product:}

Papaz Çayırı

İzmit Yuvacık üzerinden Aytepe güzergâhına ilerledikten sonra Menekşe Yaylası tabelalarını takip ederek Papaz Çayırı’na ulaşabilirsiniz. Menekşe Yaylası ve Subatımı Yaylası’na çok yakın bir alanda konuşlanan Papaz Çayırı kamp ve birkaç farklı parkuru sunmasıyla trekking için doğa severlerin asla bir kez gelmekle yetinmeyeceği bir destinasyon. Zaman zaman mobil hatların çekmemesiyle, doğayla baş başa kalma hissinin hakkını veren Papaz Çayırı, özellikle kalabalık arkadaş gruplarıyla Menekşe Yaylası’nı da kapsayan geniş parkurlarda trekking yapmak veya birkaç günlüğüne çadır kampı yaparak temiz hava ve sessizlik depolayabileceğiniz ideal alanlardan birisi.

Subatımı Yaylası

Bir İlkbahar Rotası: İzmit, Yuvacık

Etrafta göz alabildiğine uzanan çam ağaçları neyse ki aralarda çadır veya hamak kurabilecek alanları sunmaktan esirgemiyor kendilerini. Tek handikabı, rakımdan dolayı güneş battıktan sonra soğuk olabilen havası… Tabii, kontrollü bir kamp ateşiyle bu handikap da bertaraf edilebilir. Subatımı Yaylası, Menekşe Yaylası’na kıyasla ulaşımının biraz daha kolay olması ve Menekşe Yaylası’nda olduğu gibi açık bir araziden ziyade ormanlık bir alanın tam içinde kamp yapmak isteyenler için güzel bir seçenek sunmaktadır.

Beşkayalar Tabiat Parkı

Yaban hayatının ve açık alan rekreasyonunun oldukça zengin bir biçimde ziyaretçileri karşıladığı Beşkayalar Tabiat Parkı vadi boylarındaki zengin çeşitliliği olan bitki örtüsü ve enfes manzarası ile zamanın nasıl geçtiğinin anlaşılamayacağı bir doğa harikasıdır. Yaylalarından mağaralarına, trekking güzergâhlarından çadırlı kamp alanlarına kadar yediden yetmişe herkese hitap eden farklı alanlara sahip Beşkayalar Tabiat Parkı, Yuvacık’ta yer alan diğer kamp alanlarına kıyasla bir tesisin ve cep telefonlarının çekebileceği alanların daha kolay bulunabildiği bir bölge olma niteliğindedir.
Otel
İş Seyahati Oteli
Neredekal Değerlendirme4.3/5 Mükemmel
(19 değerlendirme)
Çarşı, İzmit, Kocaeli
Tesis Fiyatı
Sadece Konaklama
700 TL
Otelz.com
699 TL
En uygun fiyat
699 TL
Otelz.com
En uygun fiyat:
Otelz.com
699 TL

Yuvacık Barajı Çevresindeki Mağaralar

İzmit Yuvacık Baraj Havzası’nın etrafında ve bu bölgedeki yürüyüş güzergâhlarında şimdi dek irili ufaklı altı farklı mağara keşfedilmiş, çoğunlukla amatör doğa gezginlerince keşfedilen mağaralarda detaylı araştırmalar yapılmamıştır.

Soğukpınar Veysel Candan Mağarası

Bir İlkbahar Rotası: İzmit, Yuvacık

200 metreye yakın bir uzunluğa sahip olan Soğukpınar Veysel Candan Mağarası farklı damlataşı oluşumlarının görülebileceği, rekristalize kireçtaşlarından oluşan bir mağaradır. İlk 100 metresinde yer alan küçük göl ve 200 metrenin sonunda yer alan 8 metrelik şelale mağarada ilerlemeyi zorlaştırmakta ve tehlikeli bir hâle getirmektedir. 50 – 60 metrelik bir bölümü görülebilen Soğukpınar Veysel Candan Mağarası, Beşkayalar Tabiat Parkı’nda yer almaktadır.

Cirbin Ali Mağarası

Beşkayalar Tabiat Parkı’nda yer alan bir diğer mağara olan Cirbin Ali Mağarası’nın ismi Veysel Candan’ın babasının unvanı olan Cirbin’den gelmektedir. Yöre halkının 1 kilometre uzunluğunda olduğunu iddia ettiği Cirbin Ali Mağarası’nın içinde yer alan sarkıt ve dikitlerin fazlalığı ile damlataş oluşumunun devam etmesi nedeniyle mağarada 100 metrelik bölümün ilerisine gidilememiştir.
Otel
Aile Dostu
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Saraybahçe, İzmit, Kocaeli
Tatilsepeti.com
Oda-Kahvaltı
719 TL
Otelz.com
719 TL
En uygun fiyat
719 TL
Tatilsepeti.com
En uygun fiyat:
Tatilsepeti.com
719 TL

Parsık Mağarası

Bir İlkbahar Rotası: İzmit, Yuvacık

Başiskele’de yer alan Aksığın ve Kazandere Mahalleleri’nin arasında yer alan Parsık Mağarası damlataş oluşumunun gözlenebileceği bir diğer mağaradır. Sarkıt, sütun, soğan ve dikit şeklindeki damlataşları, oldukça daralabilen mağaranın içindeki oluşumlarını sürdürmektedir.

İzmit Yuvacık Barajı’nda Ne Yenir?

Bütün günü açık hava aktiviteleriyle geçirmenin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan açlık hissini dindirmek için iki farklı yöntemi uygulayabilirsiniz. Eğer bölgeye kendi aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız, yiyeceğinizi ve içeceğinizi yanınıza alabilirsiniz. Acıktığınızda da hemen bir piknik alanına yönelip karnınızı doyurabilirsiniz.

Alternatif olarak seyahat ettiğiniz bölgenin yerel mutfağını keşfetmeye meraklıysanız, Yuvacık’taki yeme-içme mekânlarının yolunu tutabilirsiniz. Bölgedeki konaklama tesislerinin bir kısmı, dışarıdan gelenlere kahvaltı servisi yapıyor. Baraj manzaralı Kahvaltı yerleri önerimiz için bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kirazdere kıyısında sıralanmış lokantalar ise spesiyalleri olan alabalık sayesinde konuklarından epey övgü alıyor. Bu mekânlara ek olarak bölgede kendin pişir-kendin ye tarzı bir tesis de bulunuyor. Eğer bir pazar günü Yuvacık’a gitmeyi planlıyorsanız, karnınızı doyurduktan sonra alışveriş fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Köylüler, pazarda kendi yetiştirdikleri ürünlerin satışını gerçekleştiriyor.

İzmit Yuvacık Barajı’na Nasıl Gidilir?

Özellikle Kocaeli’nin merkezinde ve İstanbul’da oturanlar için Yuvacık’a gitmek epey kolay. Kentin en zengin su kaynaklarına ev sahipliği yapan bu masal diyarına ulaşım için bir süre Kandıra yolunu takip etmeniz ve sonrasında Gölcük istikametinde ilerlemeniz yeterli. İzmir kent merkezi ile Yuvacık arasında yalnızca 13 kilometrelik mesafe bulunuyor. Eğer kendi aracınız yoksa İzmit kent merkezinden toplu taşıma ile bölgeye gidebilirsiniz. Otobüsler, Sekapark Tramvay Durağı’nın karşı çaprazındaki Batı Terminali’nden kalkıyor. Toplu taşıma araçları ile Yuvacık’a seyahat, 25-30 dakikada tamamlanıyor.
Giriş
29.03.23
Çıkış
30.03.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0