Bir İlkbahar Rotası: Gölbaşı, Ankara, Türkiye

Bir İlkbahar Rotası: Gölbaşı, Ankara

Yorum Yok

Rota Önerileri Sinan Sofuoğlu

Bir İlkbahar Rotası: Gölbaşı, Ankara
Ülkemizin başkenti Ankara, İç Anadolu'nun tüm güzelliklerine sahip. İklimiyle ve atmosferiyle kendine has doğal güzelliklerini barındıran, şehir merkezine 20km uzaklıkta bulunan Gölbaşı ilçesi, 740 km² yüzölçümüyle aslında bir metropol ilçe. Kuzey tarafında Çankaya'ya, güneyde ise Haymana ilçesiyle komşu. Sahip olduğu doğal güzellikler arasında halk tarafından Gölbaşı Gölü olarak bilinen Mogan Gölü ve Eymir Gölü yer almakta. Elbette geniş alanları kaplayan ormanlar ve farklı ağaç türleri de atlanmamalı. En çok Ankara'da bulunan yerli turistler tarafından, genellikle hafta sonu rotası olarak tercih edilen Gölbaşı, aslında gittikçe ünlenen bir yer. Son zamanlarda Ankara'ya dışarıdan gelen kişiler pek çok müzeyi ve Anıtkabir'i ziyaret ettikten sonra Gölbaşına da uğruyorlar.
Bir İlkbahar Rotası: Gölbaşı, Ankara

Gölbaşı, zamanında Ankara bölgesinde var olan medeniyetler için de önemli bir yerleşim alanıydı. Tabi bölgedeki göllerin durumları o çağlarda nasıldı tam olarak bilinmiyor fakat, kazı çalışmaları sonucunda elde edilen çeşitli bulgular aktif bir yerleşim alanı olarak kullanıldığını gösteriyor. Çankaya'dan ayrılarak bir ilçe haline dönüşmesi de 1983 yılında gerçekleşmiş. Gölbaşı Belediyesi'nin kurulmasıyla ve ilçenin desteklenmesiyle faaliyetlere başlanmış, zamanla günümüzdeki haline dönüşmüş.

Gölbaşı'nda Gezilecek Yerler

Gölbaşı piknik yapmak için ideal ve doğa manzaraları eşliğinde keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer. Özellikle merkeze olan mesafesi göz önüne alındığında, Ankara'da olanlar için güzel bir fırsat. Gölbaşı'ndaki gezilecek yerler hakkındaki bilgileri bu yazımızda detaylı olarak sizler için derledik.

Armada Grannos Termal Hotel

  Otel
 • Medrese Mah /
 • Haymana /
 • Ankara

Tesis Fiyatı

24 Mart 2023 giriş oda fiyatı

2000 TL

En Uygun Fiyata Git

Mogan Gölü ve Mogan Parkı

Bir İlkbahar Rotası: Gölbaşı, AnkaraMogan Gölü halk arasında Gölbaşı Gölü olarak da bilindiğinden bu bölgenin en popüler alanı diyebiliriz. Deniz manzarasına hasret kalan Ankara sakinlerinin gönlünü dolduran güzellikleriyle sakin ve huzurlu bir ormanlık alan. Çevresinde bulunan kafe ve lokantalarda vakit geçirebilir, piknik ve yürüyüş gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Koşu pisti, tenis kortları, futbol ve basketbol sahaları, çocuklar da dahil olmak üzere engelliler için tasarlanmış park oyun alanları ve çardaklar parkta yer alıyor. Gölde yaşayan kazlar ve ördekler de bölgenin sembolleri haline gelmiş durumdalar. Özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaret ederseniz siz de yakından görebilirsiniz. Düzenlenen tekne turlarıyla farklı manzaralar görebilir, bisiklet kiralama noktalarından yararlanabilir ve açık hava mangal alanlarında kendi yemeğinizi de pişirebilirsiniz. Sazlıkların ve ördeklerin süslediği doğa harikası manzaralar, denizi aratmıyor desek bile yeridir. Özellikle hafta sonları kalabalık olan Mogan Gölü ve çevresinde rahat edebileceğiniz yerler bulabilmeniz için erkenden gelmeniz gerektiğini de hatırlatalım. Yaz zamanlarında esen rüzgarlarıyla ve aktivite olanaklarıyla güzel bir hafta sonu için ilk tercihiniz olabilir.

Eymir Gölü

Bir İlkbahar Rotası: Gölbaşı, AnkaraEl değmemiş yeşil alanlarıyla Eymir Gölü, kendine has bir atmosfer içerisinde birbirinden güzel doğa manzaralarına sahip. Orta Doğu Teknik Üniversitesi sınırları içerisinde bulunan göl, aynı zamanda ODTÜ Spor Kulübü Kürek ve Yelken Takımları çalışma alanı; göl kenarında takımlara ait kayıkhaneler yer alıyor. Bu sayede ODTÜ ile özdeşleşmiş bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Doğayla iç içe, çam kokuları ve kuş sesleri eşliğinde yürüyüşler yapabileceğiniz Eymir Gölü ve çevresi, Mogan Gölü'ne kıyasla daha sakin bir yapıya sahip. Hafta sonları ise oldukça yoğun olduğunu belirtelim. Göl ve çevresinde yürüyüşler yapabilir, balık tutabilir, piknik yapabilir, birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Mangal yapmaya ise müsaade edilmiyor çünkü bölgede ateş yakmak yasak. İçeriye araçla girilmesine de izin verilmiyor fakat girişlerde otopark mevcut. Göl alanına giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor ve içeride yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler bulunuyor. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Eymir Gölü, Gölbaşı'na yolunuz düşerse kesinlikle görmeniz gereken bir doğal güzellik. Sazlık manzaraları, huzur dolu atmosferi ve tertemiz havasıyla şehirde olduğunuzu unutup doya doya dinlenebilirsiniz.

Asrın Business Hotel

  Otel
 • Yenişehir /
 • Çankaya /
 • Ankara

Tesis Fiyatı

24 Mart 2023 giriş oda fiyatı

880 TL

En Uygun Fiyata Git

Atatürk Sahil Parkı

Bir İlkbahar Rotası: Gölbaşı, AnkaraAtatürk sahil parkı, ilçe merkezinde yer alan ve Mogan Gölü boyunca uzanan bir şerit. Çay bahçelerinin de bulunduğu sahil parkında küçük çaplı piknik ve yürüyüş gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Park önünden tekne turlarının da düzenlendiğini yeri gelmişken söyleyelim. Her yıl düzenlenen farklı etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda içinde çocuk parkları da yer almakta. Mogan Gölü'ne bakan manzarası ve yürüme yollarıyla yolunuz düşerse ziyaret edebileceğiniz bir alan.

Beynam Ormanları

Adını yakınında bulunan Beynam Köyü'nden alan ormanlık bölge, karaçamların ağırlıklı olduğu bir ekosisteme sahip. Karaçam dışında farklı çam türleri ve meşeler de yer alıyor. Keklik, kartal, doğan, dağ bülbülü ve karatavuk gibi canlı türlerine ev sahipliği yapan Beynam Ormanları, tertemiz hava eşliğinde, ağaç ve toprak kokuları arasında yürüyüş yapmak için güzel bir olanak. Aynı zamanda Gölbaşı tarihinden bahsederken değindiğimiz farklı uygarlıklardan kalıntıların da orman içerisinde bulunduğu tahmin ediliyor. Fakat fazla sayıda ağacın olduğu bölgede bu yerler tam olarak saptanamadığından, 1966'dan beri koruma altına alınmış. Gölbaşı'ndan Bala İlçesine giderken hemen yol üstünde bulunuyor. Giriş ücreti için ziyaretçilerden 20 TL talep ediliyor ve alanda mangal- piknik bölgeleri, doğa yürüyüşü alanları ve aksiyon pistleri bulunuyor. Orman içinde güzel bir gün geçirmek isteyenlerin kalbini çalan Beynam Ormanları, haftanın her günü 08:30 – 18:00 arasında ziyaretçilerini ağırlamakta.

Patalya Thermal Resort Hotel

  Otel
 • Karacaören Mah /
 • Kızılcahamam /
 • Ankara

Tesis Fiyatı

24 Mart 2023 giriş oda fiyatı

3000 TL

En Uygun Fiyata Git

Gölbaşı'na Nasıl Gidilir?

Bir İlkbahar Rotası: Gölbaşı, AnkaraAnkara içerisinden Gölbaşı'na ulaşım sağlamak isterseniz, otogardan hareket eden 114'nolu hattı kullanabilirsiniz. İkinci bir seçenek de Kızılay – Gölbaşı toplu taşıma araçlarına binmek. Aynı zamanda 106-4,178-3,195-2 numaralı otobüsler de Gölbaşı'na gidiyorlar. Durağınıza göre ilçe merkezine olan yürüme mesafeniz 8 ile 10 dakika arasında değişkenlik gösterebilir.

Ankara'da Nerede Kalınır?

Bir İlkbahar Rotası: Gölbaşı, AnkaraGölbaşı ziyaretinizde Gölbaşı'nda kalmak istediğinizde sınırlı sayıda konaklama imkanı gözlemyeceksiniz. O nedenle Başkent Ankara'da merkezde kalabileceğiniz Ankara Otelleri listemizi inceleyebilir, size en uygun konaklama seçeneklerini gözden geçirebilirsiniz.

Artuklu Kervansarayı

  Otel
 • Savurkapı /
 • Artuklu /
 • Mardin

Tesis Fiyatı

24 Mart 2023 giriş oda fiyatı

1100 TL

En Uygun Fiyata Git
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)