Ankara Cumhuriyet Müzesi, Altındağ

Ankara Cumhuriyet Müzesi

  • Ankara / Altındağ

Ankara Cumhuriyet Müzesi

1923 yılında parti merkezi olarak yapılan ve günümüzde Cumhuriyet Müzesi olan binanın temeli, Atatürk'ün isteği üzerine atılmıştır.

Parti merkezi olarak kullanıldıktan sonra, bu tarihi yapı 36 yıl boyunca meclis binası görevini üstlenmiştir. Cumhuriyet'in ilk yıllarında önemli kararların alındığı yer olmasında dolayı önemli bir yapı olan binanın mimarı ise Vedat Tek'tir.

Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan meclis binası, günümüzde ise Cumhuriyet Müzesi göreviyle önemine devam etmektedir. Ankara Cumhuriyet Müzesi, 1981 yılında ziyaret açılmıştır. Müzede Atatürk devrim ve ilkelerinin anlatıldığı panolar, grafik görseller ve dönemin üç Cumhurbaşkanı olan Atatürk, İsmat İnönü, Celal Bayar'a ait kişisel eşyalar bulunmaktadır. Aynı zamanda Dolmabahçe Sarayı'nda bulunan birçok eşya da müzede sergilenmektedir. Ankara Cumhuriyet Müzesi sizin için unutulmaz bir gezi olacak. Ankara tatilinizde Ankara Cumhuriyet Müzesi'ni gezi listenize eklerken; Anıtkabir, Nallıhan Kuş Cenneti, Gölbaşı, Atakule ve Atatürk Orman Çiftliği'ni de gezi listenize ekleyip unutulmayacak bir tatil yaşayabilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın