Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
İlginç Bilgiler
Antalya’yı Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedin

Antalya’yı Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedin

Paylaş
Alper Kaya  
Eklenme: 10 Şubat 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Antalya’yı Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedin
Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehri olan Antalya, turizmin başkenti olarak kavuştuğu haklı ünü daha da pekiştirecek kadar güzel, hem doğal yapıları hem tarihi mekânları hem de hizmet standardı oldukça yüksek tesisleriyle özellikle yaz ve ilkbahar dönemlerinde dünyanın dört bir köşesinden turistlerin tercih ettiği bir destinasyon! Bu yazımızda yer alan Antalya’da geçen bir kitap ve film önerisi Antalya seyahatinizi şekillendirmenizde size yardımcı olacak. Antalya tatilinizde size daha çok ilham olması için Keşif Rehberi’nden Antalya’nın Sonuna Yolculuk: Side yazısına göz atabilirsiniz.

Bir Kitap: "Karabibik"

Antalya’yı Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedin

Siz de gezdiğiniz bölgelerin geçmişten günümüze uzanan tarihi dokusunu ve atmosferini hissetmeyi sevenlerden misiniz? Yürüdüğünüz yollarda asırlar önce kimler yürümüş, ne şartlarda yaşamış; bu gibi detayları hayal etmek hoşunuza gider mi? O hâlde, 1800’lü yılların sonlarında Antalya’nın Kaş ilçesinin topoğrafyasını çıkarmak üzere görevlendirilmiş bir yüzbaşı olan Nâbizâde Nâzım’ın bölgede görüştüğü köylüler ve çevredeki insanlardan esinlenerek; onların kendi düşünceleri ve yerel dilleriyle yer aldığı hikâyesi "Karabibik"i sevebilirsiniz. Antalya’nın bir köyünde yaşayan bir köylünün hayatına mercek tutan eser dönemin sefalet, kültürel yozlaşma ve cehalet iklimini olabildiğince sade ve açık bir üslupla anlatırken, Antalya’nın Demre ilçesinin o dönemki şartlarını da resmetmektedir. Hatta yazarın romanı yazdığı dönemde yaşadığı ev, günümüzde restore edilmiş bir şekilde Karabibik Evi ismiyle turistik bir konaklama tesisine dönüştürülmüştür.

Bir Film: "Beni Çok Sev"

Antalya’yı Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedin

Başrollerinde Ercan Kesal, Sarp Akkaya, Aleyna Özgeçen ve Songül Öden’in yer aldığı; Mehmet Ada Öztekin’in senaryosunu yazıp yönettiği "Beni Çok Sev" filmi bir mahkûmun kızıyla yeniden görüşüp kendisini affettirmek için bir gardiyanla çıktığı yolculuğu odağına alıyor. Konya’da başlayan filmin yolculuğu Antalya Zeytinköy’e kadar uzanıp tekrar Konya’da son buluyor. Ancak izlemeyi planlayanlar için ufak bir de kamu spotu uyarısı geçmek lâzım: Mendilleri yakınınızda tutun, çünkü bu filmde oldukça ihtiyacınız olacak…

Antalya’da Nerede Kalınır?

Antalya’yı Bir Kitap ve Bir Film Eşliğinde Keşfedin

Antalya tatilinizi planlarken 600’e yakın tesis arasından seçiminizi Neredekal.com üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Sevgililer Gününe özel partnerinizle romantik bir tatil geçirmek için en iyi konaklama seçeneklerini öğrenebileceğiniz Antalya Romantik Oteller sayfasına bakabilirsiniz!
Otel
Aile Dostu
Neredekal Değerlendirme4.2/5 Mükemmel
(58 değerlendirme)
Adrasan Mah, Kumluca, Antalya
Tesis Fiyatı
Oda-Kahvaltı
700 TL
Giriş
30.03.23
Çıkış
31.03.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0