Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
İlginç Bilgiler
Kutsal Kadehi ve Emanetleriyle Çemberlitaş’ın Gizemleri

Kutsal Kadehi ve Emanetleriyle Çemberlitaş’ın Gizemleri

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 17 Şubat 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Kutsal Kadehi ve Emanetleriyle Çemberlitaş’ın Gizemleri
İstanbul… Kadim bir şehir olarak yüzyıllar boyunca pek çok farklı uygarlığa ev sahipliği yapan, güzelliğinin yanı sıra gizemleriyle de dillere destan bir şehir. Şehir efsaneleri söz konusu olduğunda da ülkemizin pek çok şehri gibi oldukça zengin. Hazır İstanbul efsanelerinden birinden bahsedeceğiz. İlginç bilgiler köşemizde yayınlanan Tüm Gizemleriyle İstanbul Efsaneleri adlı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Eğer hazırsanız, İstanbul’un Çemberlitaş semtine doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Sırlarla ve tehlikelerle dolu bir yolculuk bu… Karşınızda, Gizli Kutsal Kadeh Efsanesi!

Çemberlitaş ve Kutsal Emanetleri

Kutsal Kadehi ve Emanetleriyle Çemberlitaş’ın Gizemleri

Çemberlitaş, Pagan Roma dönemi için bir kırılma noktası. Zira pek çok farklı tanrıya tapınılan dönemin bitip, kitabî inanca sahip yeni Roma’nın kuruluşundaki ilk kutsal simge Çemberlitaş oluyor. İddia o ki, Bizans İmparatoru Konstantin Tanrı’nın birliğini simgelemek için dikiyor bu yapıyı.

Tabii, bu yapı kolay inşa olmuyor. Konstantin; annesi Helen’i Kudüs’e göndererek Hz. İsa’ya ait olduğuna inanılan mezarı açtırıp mezardan kutsal toprak, kutsal çiviler, orijinal haç parçaları, kutsal ekmek kırıntıları, kaymak taşından yapılma kutsal kase, pek çok farklı peygambere ait olduğu iddia edilen nesneler gibi şeyleri İstanbul’a getirtiyor. MS 325 yılında İmparator Konstantin’in Roma’yı almasıyla birlikte de Pagan Roma dönemi sona eriyor; Apollon Tapınağı’nı yıktıran Konstantin; oradan getirttiği taşları Çemberlitaş’ın yapımında kullanıyor.

Çemberlitaş’ın Gizli Odası

Kutsal Kadehi ve Emanetleriyle Çemberlitaş’ın Gizemleri

MÖ 340 ilâ 400’lü yıllardan kalma yazılı belgelerde Kudüs’ten getirilen ve kutsallık addedilen emanetlerin Çemberlitaş’ın ana kaidesinin içine inşa edilmiş 1 x 2 metrelik bir odacığa bizzat Helen tarafından yerleştirildiği iddia edilmektedir. 11 metre karelik ebadta, 2.5 metre yüksekliğindeki bir blok kaidenin içinde yer alan 8 metre karelik ebaddaki bir kaide daha bulunmakla birlikte; onun da içinde 6 metre yüksekliğe, 4 metre karelik bir ebada sahip sütun kaidesi bulunuyor…

Toplamda her biri üç ton ağırlıkta ve üç metre çapında dokuz sütundan oluşan kaidenin gizemini çözmek isteyenler çok olmuş. 1918 yılında işgal altındaki İstanbul’a Vatikan’dan bir grup rahip gelerek yer altından tünel kazıp, Çemberlitaş’a ulaşmaya çalışırken yakalandıkları biliniyor. 1929 yılında ise Mustafa Kemal Atatürk Çemberlitaş’ın gizemini merak ederek Avrupa ülkelerinden arkeologlar getirtip, konuyu araştırtıyor. Yapılan çalışmalarda ilk zemin bölmesindeki taşın altında bir ana kaide ve onun üzerinde de ikinci ve üçüncü birer kaide olduğu ortaya çıkıyor.

İstanbul’un Sırlarını Çözerken…

Kutsal Kadehi ve Emanetleriyle Çemberlitaş’ın Gizemleri

Bir şehri, efsaneleri ekseninde gerçekleştireceği seyahatlerle keşfetmeyi seçenler için bir tavsiyemiz var. Çemberlitaş ve yakın bölgesindeki bütün efsanelere yakından tanıklık etmek için yapacağınız seyahatte konaklayacağınız tesisleri Neredekal.com'un derlediği İstanbul Otelleri sayfasından seçebilirsiniz!
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(2 değerlendirme)
Çemberlitaş, Fatih, İstanbul
Otelz.com
%49 Tasarruf
Oda-Kahvaltı
1.537 TL
Giriş
05.04.23
Çıkış
06.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0