Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
A’dan Z’ye Kamp Malzemeleri Listesi: Kamp Malzemeleri Nasıl Seçilir?

A’dan Z’ye Kamp Malzemeleri Listesi: Kamp Malzemeleri Nasıl Seçilir?

Paylaş
Deniz Altungül  
Eklenme: 14 Haziran 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
A’dan Z’ye Kamp Malzemeleri Listesi: Kamp Malzemeleri Nasıl Seçilir?

Şehrin kalabalığından sıyrılmak, doğayla buluşmak, yıldızların altında uyumak ve sabah kuş cıvıltılarıyla uyanmak... Bunları düşünmek bile insana huzur veriyor, değil mi? Bu sıraladıklarımızı, hatta daha fazlasını yaşamak isteyenlerin ve daha izole, hatta uygun fiyatlı tatil yapmayı planlayanların son yıllardaki popüler tercihi kamp yapmak oluyor. Kampçılık şüphesiz diğer tatil türlerine göre farklı birçok deneyim vadediyor. Bununla birlikte kamp öncesi ciddi bir hazırlık aşaması gerekiyor. Hazırlığın neredeyse tamamı kamp malzemelerini seçmek ve toplamaktan geçiyor. Kamp malzemeleri alabileceğiniz farklı birçok farklı satıcı var. Bizim dikkatimizi çeken en önemli şey farklı mağazalardaki kısıtlı ürün yelpazesi ve belli başlı modellere ve fiyatlara kısılıp kalma durumu. Bu yüzden ilk işimiz birçok malzemeyi bir arada bulabileceğimiz, farklı ürünler arasından kendimize göre tercih yapmamıza imkân veren bir mağaza araştırmak oldu. Her türlü spor dalında ürün ihtiyaçlarını karşılayan Decathlon, kamp malzemeleri konusunda da oldukça iddialı. Kamp için ihtiyacınız olan tüm ekipmanları Decathlon kamp malzemeleri sayfasında bulabiliyorsunuz. Biz inceleyip beğendiğimiz ürünlerden bir liste oluşturduk.

Olumlu bir kamp deneyimi için kamp malzemeleri listesinde yer alan ürünleri ihtiyaçlarınıza, kamp yapacağınız alana ve kamp dönemine uygun bir şekilde seçmek büyük önem taşıyor. Decathlon’dan edinebileceğiniz doğru ekipmanlarla yola çıktığınızda kampçılıktan çekinmenize hiç gerek yok. Peki, kamp ekipman seçimi nasıl yapılmalı? Gelin, olmazsa olmaz kamp malzemelerini seçerken nelere dikkat etmelisiniz, hangi kriterlere göre seçim yapmalısınız, keşfedelim!

Kamp Çadırı Nasıl Olmalı?

A’dan Z’ye Kamp Malzemeleri Listesi: Kamp Malzemeleri Nasıl Seçilir?

Çadırsız bir kamp düşünülemez! Çadır kampı seçimi yaparken pek çok insan -özellikle de kampçılığa yeni yeni ilgi gösterenler- kişi sayısına, kolay kuruluma ve fiyata göre tercih yapıyor. Evet, bunlar kesinlikle önemli kriterler; fakat bundan çok daha fazlası var. O halde kamp çadırı alırken dikkat edilmesi gerekenleri sıralamaya başlıyoruz.

Çadır Çeşidi: Çadır denildiğinde gözünüzün önüne belli bir model geliyor olabilir; fakat aslında pek çok çadır çeşidi mevcut. Adını kubbeye benzeyen üst kısmından alan kubbe çadırlar, üçgene benzeyen görünümüyle piramit çadırlar, araçların üzerine monte edilebilen ve son yıllarda çokça tercih edilen araç üzeri çadırlar bunlardan sadece bazıları... "Kamp çadırı nasıl seçilir?" sorusuna yanıt bulmaya çalışırken kamp çadırı türlerine göz atmayı ve ihtiyacınıza uygun ürünü bu doğrultuda belirlemeyi unutmamalısınız. Dilerseniz satış danışmanlarına istek ve ihtiyaçlarınızı aktararak en uygun çadırı bulmanız konusunda size yardımcı olmalarını sağlayabilirsiniz.

Kişi Kapasitesi: Kaç kişilik kamp yapacaksanız? Kamp alanına özel aracınızla mı gideceksiniz yoksa toplu ulaşım gibi bir seçeneği mi tercih edeceksiniz? İşte, bu ve bunun gibi sorular alacağınız çadırın kişi kapasitesini belirleyebilecek nitelikte.

"Kaç kişilik çadır almalıyım?" sorusuna cevap ararken sadece kişi sayısını değil seyahat şartlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin eşinizle kamp yapacaksanız ve özel aracınızla seyahat edecekseniz 2 kişilik kamp çadırı tercih edebilirsiniz. Fakat özel aracınız yoksa ve kişisel eşyanızı, kamp masası, kamp sandalyesi gibi kamp ürünlerini de çadırda muhafaza edecekseniz bu durumda 2 kişilik eşya bölmeli bir çadır ya da 3 kişilik çadır almayı düşünebilirsiniz.

Buraya pek çok ihtiyacınızı karşılayacak 3 kişilik bir çadır önerisi ve bu çadırın özelliklerini bırakıyoruz:

 • Kendi kendine ayakta duran yapısı ve direkli tasarımı sayesinde kolay kurulum sağlıyor.
 • Kullanılabilir oda alanı 195 x 210 cm, maksimum yükseklik 115 cm olan bu çadırın 1 eşya bölmesi bulunuyor.
 • 5, 8 kg ağırlığı olan bu çadırın kılıf boyutu ise 59 cm x 20 cm x 20 cm ölçülerinde.
 • Ham ve dope dyed yöntemlerinin kullanımı sayesinde ürün ağırlığının %50’ai eko-tasarımlı.
 • Çadırın bir diğer özelliği ise yan açıklıklar, sineklik ve gün ortasında bile %99 karanlık sağlayan pantentli Fresh&Black kumaş sayesinde iyi bir uyku sağlaması.
 • 40 km/sa şiddetindeki rüzgâra karşı bile dayanıklı.
 • Su geçirmezlik özelliği olan çadırın dış tentesi 2000 mm, zemin matı ise 2400 mm kalınlığında.
A’dan Z’ye Kamp Malzemeleri Listesi: Kamp Malzemeleri Nasıl Seçilir?

Çadırınızda eğer daha geniş bir yaşam alanı ve yüksek tavan olsun istiyorsanız +1 odası olan 4 kişilik çadır önerimiz var. Kullanıcı yorumları da oldukça pozitif olan Arpenaz isimli bu çadırın puanı 5 üzerinden 4.2 olmuş.

 • Direkler üzerinde belirtilen renkli göstergeler sayesinde çadır kurulumu çok kolay!
 • 24 x 210 cm oda alanı, yüksek tavanı ve brandalı zeminiyle kullanışlı bir yaşam alanı sunan bu çadır 5 m².
 • Yaşam alanı üzerindeki dış tente sayesinde rutubet engelleniyor, yüksek sıcaklık azaltılıyor.
 • SPF 30 korumalı kumaş sayesinde UV ışınları filtreleniyor.
 • Su sütunu bulunan bu çadırın dış tentesi 2000 mm, zemin matı ise 2400 mm kalınlığında.
 • Çadırın yaklaşık 50 km/sa şiddetindeki rüzgâra bile dayanıklı olması artılarından bir diğeri.
 • Çadırın ağırlığı 9,8 kg ve kolay taşımayı sağlamak için dikdörtgen bir çantaya sahip.

Kolay Kullanılabilirlik: Kampa gittiğinizde bir an önce ayaklarınızı uzatıp temiz havanın tadını çıkarmak istediğinizi biliyoruz. Fakat öncesinde çadır kuracağınız alanı belirlemek ve kamp çadırını kurmak gibi maddelerin yanına tik atmalısınız. İşte, tam da bu noktada, kolay kurulumlu kamp çadırları büyük önem taşıyor.

Özellikle kampçılıkta yeniyseniz kolay kurulabilir ve kolay toplanabilir çadırları tercih etmenizi öneririz. Ayrıca çadırın hava alabilir özellikte olması, çokça yaşanan bir sorun olan çadır nemlenmesinin önüne geçebilir ve size daha konforlu bir kamp deneyimi sunabilir. Bunun yanı sıra, tenteli çadırlar güneşten korunmanız konusunda size yardımcı olabilir.

A’dan Z’ye Kamp Malzemeleri Listesi: Kamp Malzemeleri Nasıl Seçilir?

Mevsim Şartlarına Uygunluk: Kamp yapmak sizin için sadece ilkbahar ya da yaz aylarında yapılacak bir açık hava aktivitesi mi? Yoksa "Kampın mevsimi olmaz." diyenlerden misiniz? Doğru kamp ekipmanlarını, özellikle de çadır, uyku tulumu gibi önemli outdoor kamp malzemelerini seçerken bu sorunun cevabı oldukça mühim. Peki, bu doğrultuda en iyi kamp çadırı hangisi?

İhtiyaçlarınıza en uyumlu, sizi en konforlu şekilde ağırlayacak çadır aslında size en uygun çadırdır. Bu noktada mevsime uygun çadır seçimi yapmak adına inceleme yapmanız ve mevsimine göre çadır tiplerini tanımak şart. Çadırlar; 2 mevsimlik, 3 mevsimlik, 4 mevsimlik ve 5 mevsimlik olmak üzere kategorilendiriliyor. Peki, 2 ya da 4 mevsimlik çadır ne demek? Tüm çadır türlerini kısaca özetleyelim.

2 mevsimlik çadır, ilkbahar ya da yaz aylarında kamp yapmak isteyenler için ideal olsa da bu çadırla rüzgârlı ya da yağmurlu günlerde kamp yapmamanızı önerebiliriz.

A’dan Z’ye Kamp Malzemeleri Listesi: Kamp Malzemeleri Nasıl Seçilir?

3 mevsimlik çadırı ilkbahar, yaz, sonbahar aylarında kullanabilirsiniz. Fakat sonbahar aylarının sonlarına doğru, kış şartları yüzünü göstermeye başlayacağından bu çadırlar konaklama için elverişli olmayabilir.

4 mevsimlik çadır, her mevsime uygun çadırlar grubunda. Yağmurda, düşük hava sıcaklıklarında bile bu çadırda konaklayabilirsiniz.

5 mevsimlik çadır ise, tıpkı 4 mevsimlik çadırlar gibi, her mevsimde kullanılmaya uygun. Bu çadırlar özellikle profesyonel kampçılık yapanlar için uygun, çünkü yüksek rakımlarda bile koruma sağlayabiliyorlar.

Üretildiği Malzeme: Son olarak, çadırın üretildiği malzemenin kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Yırtılmaya, darbeye, suya karşı dayanıklı ürünlere öncelik verebilirsiniz. Ayrıca çadırın hafif olması, tabanının kalın olması ve dış tentenin çadırı tamamen kapatması da bir çadırda aramanız gereken özelliklerden.

Kamp İçin Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

A’dan Z’ye Kamp Malzemeleri Listesi: Kamp Malzemeleri Nasıl Seçilir?

Eğer yaz aylarında kamp yapacaksanız uyku tulumuna ihtiyacınız olmadığını mı düşünüyorsunuz? Hayır; hangi mevsimde olursak olalım, uyku tulumları kamp için gerekli eşyalar arasında yer alıyor. Peki, kamp için uyku tulumu seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Mevsim Şartlarına Uygunluk: Kamp uyku tulumları, hava koşullarına göre; yaz uyku tulumu, 3 mevsim uyku tulumu, kış uyku tulumu ve extreme uyku tulumu olmak üzere dörde ayrılıyor.
 • Gündüz-gece arasındaki sıcaklık farkı yüksek olmayan bölgelerde, yaz aylarında kamp yapmak isteyenler için yaz uyku tulumu ideal olabilir. Genellikle ilkbahar ve sonbahar ayları için ise 3 mevsim uyku tulumlarını tercih edebilirsiniz. Eğer kış aylarında kamp yapmayı planlıyorsanız kış uyku tulumlarını, yine kış aylarında ya da rakımın yüksek yerlerde kamp yapmak istiyorsanız extreme uyku tulumlarını satın alabilirsiniz.

 • Cinsiyete Uygunluk: "Kamp için uyku tulumu nasıl seçilir?" konusunda incelenmesi gereken kriterlerinden biri de satın almak istediğiniz ürünün vücut sıcaklığı için ideal olup olmadığı. Kamp uyku tulumları bu sebeple cinsiyete göre ayrılıyor.
 • Tcomfort ve Textreme kadın uyku tulumları için kullanılan terimlerken, Tmax ve Tlimit erkek uyku tulumları için kullanılıyor. Tcomfort ve Tmax daha sıcak havalarda, Textreme ve Tlimit ise zorlu kış koşullarında tercih edilebiliyor.

 • Dolgu Malzemesi: Sentetik ve kaz tüyü olmak üzere iki farklı dolgu malzemesine sahip kamp uyku tulumu bulabilirsiniz. Dolgu malzemesi doğrultusunda uyku tulumu seçimi yaparken mevsime ve ürünün ağırlığına dikkat etmenizi öneririz. Örneğin soğuk hava koşullarında daha etkili bir ısıtma sağlayan kaz tüyü uyku tulumları oldukça da hafifler. Fakat bu uyku tulumlarının fiyatları sentetiklere göre daha pahalı olabiliyor. Sentetikler ise suya karşı daha dayanıklı olmalarına rağmen ağırlıkları kaz tüylerine kıyasla daha fazla olabiliyor.
 • Kamp İçin Mat ya da Şişme Yatak Nasıl Seçilir?

  A’dan Z’ye Kamp Malzemeleri Listesi: Kamp Malzemeleri Nasıl Seçilir?

  Zeminden gelen soğuğu ya da nemi kesmeleri sayesinde önemli kamp çadırı malzemeleri arasında yer alan kamp matlarını seçerken karar vermeniz gereken öncelikli şey; köpük mat, pompa ile şişen mat ve otomatik şişen matlar arasından hangi tip kamp matını tercih edeceğiniz olmalı.

  Köpük matlar oldukça hafif yapıları sayesinde kolay taşınabilir, bu kamp matının fiyatları da diğer seçeneklere göre daha uygun olabilir. Peki, kamp matı kaç cm olmalı? Köpük matların en az 0,5 cm olması iyi olur.

  Birçok kişinin sevdiği şişme kamp yatağı olarak da bilinen ve pompayla şişen kamp matlarını şişirmek için yanınızda bir pompa taşımanız gerektiğini unutmamalısınız. Otomatik olarak şişen kamp matları ise pratik kamp malzemeleri arasında! Bunlara ek olarak şişme yatağın kişi kapasitesine, kaç dakikada şişirildiğine ve taşıma kolaylığı açısından ağırlığının kaç kg olduğunu da incelemenizde fayda var.

  • Bu şişme yatak 190 x 120 x 16 cm boyutunda.
  • Minimum 60 şişirme/indirmeye kadar dayanıklı olan pompalı kamp matı, kadife dokunuşlu yüzeyiyle de rahat bir uyku çekmeye yardımcı oluyor.
  • Tüm kamp pompası tiplerine uyumlu olan matın ompayla 1 dk 30 sn’de şişirilebilmesi zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor.
  • 3,5 kg ağırlığına sahip ürün, onarım seti dâhil 7,5 litrelik bir alan kaplıyor.

  Kamp Masası Nasıl Olmalı?

  A’dan Z’ye Kamp Malzemeleri Listesi: Kamp Malzemeleri Nasıl Seçilir?

  Doğada birkaç gün geçirecek olmanız, konforunuzdan ödün vereceğiniz anlamına gelmiyor! Yemeklerinizi bir masada konforlu bir şekilde yiyebilmeniz açısından kamp masası seçimi de bu anlamda oldukça önemli. Kamp masası seçiminde portatif kamp malzemelerini tercih etmeniz ise önceliğiniz olmalı.

  Kamp masasının pratik bir şekilde açılır-kapanır olması, rahatça taşımaya imkân verecek ağırlıkta ve özellikte olması, kampa katılacak kişi sayısına uygun olması, kaliteli ve dayanıklı malzemeden üretilmesi, son olarak da yerden yüksekliği "Kamp masası nasıl seçilir?" sorusunun yanıtlarından.

  Sizin için çok kullanışlı bir kamp masası önerimiz var:

  • 6 kişiye kadar kapasiteye sahip bu kamp masası, 70 cm yüksekliğinde ve 120 x 60 cm boyutunda.
  • Kolay katlanan masa, katlandığında 60 x 60 x 7 cm boyutunda oluyor.
  • Taşıma sapı ile de kolaylıkla taşınabilen kamp masasının ağırlığı ise 5,7 kg.
  • Melanin yüzeye ve dayanıklı çelik ayaklara sahip kamp masası maksimum 50 kg taşıyabiliyor.

  Kamp Sandalyesi Nasıl Olmalı?

  Kamp sandalyenize kurulmak ve bu küçük kaçamağın keyfini çıkarmak istemez misiniz? İşte, tam da böyle anların tadını sonuna kadar çıkarabilmek için doğru kamp sandalyesini seçmek gerekli!

  Kamp sandalyesi seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken öncelikli noktalar; ürünün açılır-kapanır, hafif, kolay taşınabilir ve dayanıklı malzemeden üretilmiş olması. Bunlara ek olarak; bardak koyma yerine sahip, güneşten koruma sağlayacak gölgelikli, ayak uzatma alanlı seçenekler de kamp sandalyesi alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında.

  Size vazgeçilmeziniz olacak bir kamp sandalyesi tanıtmak isteriz:

  • Kolaylıkla açılan ve kapanan bu kamp sandalyesinin oturma yüksekliği 25 cm.
  • Yaklaşık 1 kg ağırlığına sahip olan ve kapandığında oldukça az yer kaplayan kamp sandalyesini kılıfı sayesinde kolaylıkla taşıyabiliyorsunuz.
  • Oldukça dayanıklı kumaştan ve borulardan üretilen kamp sandalyesi maksimum 110 kg taşıyabiliyor.

  Eğer uzanıp, gökyüzüne bakmak ve keyfin dozunu biraz daha artırmak istiyorsanız kamp sandalyelerine ek olarak hamakları da tercih edebileceğinizi hatırlatalım! Ayrıca bizce hamak, ağaçlarla süslenmiş bir plajda da olması gereken deniz kenarı kamp malzemeleri arasında.

  A’dan Z’ye Kamp Malzemeleri Listesi: Kamp Malzemeleri Nasıl Seçilir?

  Hamak keyfi yapmak isteyenler için de bir önerimiz var:

  • Yumuşak dokulu, dayanıklı ripstop polyesterden üretilen bu hamak, 300 x 150 cm boyutunda ve 540 g ağırlığa sahip.

  Kamp Lambası Nasıl Olmalı?

  Teknik kamp ya da keyif kampları fark etmez; bir kamp lambasına kesinlikle ihtiyacınız var! Etrafı iyi bir şekilde aydınlatacak lümen değerine sahip, bataryası uzun süre gidebilecek, kolay kullanımı olan, hafif, az yer kaplayan ve IPX4 gibi su geçirmeyen bir sınıfa dâhil kamp lambalarını tercih edebilirsiniz.

  İşte, bu özelliklere sahip bir kamp aydınlatması:

  • 2 kişilik aydınlatma sunan bu kamp lambası 20 lümen (130 saat kullanım ömrü), 50 lümen (60 saat kullanım ömrü) ve 100 lümen (26 saat kullanım ömrü) olmak üzere üç ayrı mod sunuyor.
  • Tek tuşla mod değişimine imkân verem kamp lambası, askısı ve 240 g ağırlığı sayesinde kolaylıkla taşınabiliyor.
  • 12 cm boy ve 8 cm çapı sayesinde oldukça az yer kaplıyor.
  • IPX4 yağmura karşı dayanıklı.

  Kampa Giderken Alınması Gerekenler Listesi

  Tabii bu ana kamp ekipmanlarının yanı sıra, yanınıza almanız gereken başka kamp malzemeleri de mevcut!

  • Kamp yemek malzemeleri (Bozulmayacak ve enerji verecek yiyecek ve içecekler. Ayrıca yağ, baharat gibi ürünleri de unutmamalısınız.)
  • Termoslar
  • Soğutucu çanta (Yemeklerinizin bozulmaması, içeceklerinizin sıcak kalması için olmazsa olmaz! Geniş hacimli olmasına, içindeki besinleri uzun süre düşük ısıda muhafaza edebilir özellikte olması önemli. İşte; havası indirildiğinde az yer kaplayan, yiyecekleri buz kalıbı olmadan 17 saat soğuk tutabilen ve pratik taşıma sağlayan bir soğutucu çanta alternatif.)
  • Kamp ocağı
  • Kamp mutfak malzemeleri (Tencere, tava, çaydanlık, tabak, bardak, bıçak gibi)
  • Taşınabilir şarj aleti
  • Sinek kovucu solüsyonlar
  A’dan Z’ye Kamp Malzemeleri Listesi: Kamp Malzemeleri Nasıl Seçilir?

  Peki, hepsi bu kadar mı? Kampa giderken yanınıza almanız gereken hijyenik ürünleri de unutmamak lazım.

  • El sabunu
  • Bulaşık deterjanı
  • Islak mendil
  • Tuvalet kâğıdı
  • Çöp poşeti
  • Dezenfektan

  Kamp malzemeleri nelerdir, kamp ekipmanlarını seçerken nelere dikkat etmeli anlattık. Son olarak kamp malzeme fiyatlarının ürün ve ürünün özellikleri doğrultusunda değişken olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun ürünler için kampa çıkmadan önce Decathlon kamp malzemelerine göz atmayı ihmal etmeyin!

  Şimdiden iyi eğlenceler!