48 Saat 1 Rota: Şirince

4 Yorum

Gezi Rehberi Diley Kuru

48 Saat 1 Rota: Şirince
Hep tarihi derler ama turistik demek daha doğru Şirince Köyü için. Son dönemlerde Maya takviminin azizliğine uğradı biraz ve bu nedenle turistik bir bölge haline geldi. Yine de hala güzel, adı gibi şirin. Özellikle hafta sonu romantik bir kaçamak için oldukça ideal. Pazartesi günü başlayan koşuşturmacanın son durağı Şirince olsun istedik ve bu hafta sonu yine ruhunuza iyi geleceğini düşündüğümüz bir rota hazırladık sizler için.

48 Saat 1 Rota

1) Cuma akşamı aracınıza atlayın. İzmir'den Kuşadası (28 km), Kuşadası'ndan da İzmir tabelalarını takip edin ve otobandan Selçuk'a varın. Selçuk'ta 10 km'lik bir dağ yolu var, onu takip edin; Şirince'desiniz. Araçla gelmeyecekler bulundukları şehirden Selçuk Otogarı'na gelip, 10 dakikada bir kalkan Şirince minibüslerine binebilirler. Dönüş için yanılmıyorsak akşam 20:00'ye kadar minibüs var ancak siz yine de bir teyit edin. Burada önemli bir dipnot düşelim; köye araçla girmek yasak. Bu nedenle araçla gelecek olanlar köyün girişinde araçlarını uygun bir yere bıraksınlar. Sonrasında ya yürüyün ya da yoldan bir traktör çevirin.
sirince koyu genel gorunum2) Şirince'de konaklamak için fazlasıyla alternatif bulunuyor. Şirince Otelleri, Şirince Butik Otelleri, Şirince Pansiyonları gibi pek çok seçeneğiniz mevcut. İçlerinde lüks konaklar olduğu gibi sade pansiyonlar da var. Hepsinin skalası birbirinden farklı olduğu için size uygun herhangi bir otel ya da pansiyon seçebilirsiniz.
sirincede nerede kalınır3) Akşam biraz otelinizde dinlenin. Civarı turlayın. Tesis yetkilisinden Şirince hakkında birkaç bilgi edinin.
4) Sabah kendinize güzel bir köy kahvaltısı ziyafeti seçin. Köyün içerisinde kahvaltı edebileceğiniz birçok alternatif var. Dilerseniz konakladığınız yerde de kahvaltınızı yapabilirsiniz.
sirince koyu genel5) İlk yarım gün köyün tamamını gezin. Bol bol fotoğraf çekin. Şirince'nin tepelerine doğru uzanın. Atlarla, eşeklerle tanışın. Olabildiğine keyifli ve sakin saatler geçirin kırlarda.
sirince evleri6) Öğle yemeği için farklı pek çok alternatifiniz var. Ama biz gözleme yemenizi tercih ediyoruz. Fiyatlar uygun, porsiyonlar büyük. Turistik kelimesi adı altında oldukça şaşırtıcı bir durum değil mi?
7) Yemekten sonra at turu yapın. Köyde birkaç seyis var bu hizmeti sağlayan. Fiyatlar biraz uçuk ama pazarlık edebilir ve yerli turist gücünüzü kullanırsanız çok komik rakamlara yapabilirsiniz bu turu. Az biraz da bahşiş verdiniz mi bu iş tamamdır. Atın sırtında köyün uç noktasında bulunan Hodri Meydan Kulesi'ne kadar gidin ve kuleyi gezin. Burada sizi şahane bir manzara bekliyor bu arada. Aklınızda olsun. Sonrasında köy meydanında bulunan St. John Kilisesi'ni ziyaret edin. Yalnız bu noktada beklentileriniz fazla büyük olmasın. Ama oralara kadar gitmişken es geçmeyin diyoruz.
sirince st john kilisesi8) Akşamüstüne doğru otelinize dönün. Biraz dinlenin. Akşam yemeği için önden bir çorba söyleyin. Ardından Şirince'nin meşhur şiş kebabını yiyin. İddia ediyoruz; tadı damağınızdan silinmeyecek.
9) Akşam yemeğinden sonra gözünüze kestirdiğiniz ünlü Şirince şarap evlerinden bir tanesine oturun. Şarapları tadın. Bilindiği gibi Şirince'de meyve şarapları oldukça meşhur. Özellikle yaban mersinli şarap denemeye değer.
sirince sarap evleri ve mahsenleri10) Akşam yemeğinden sonra otelinize geri dönün. Günün yorgunluğunu tatlı bir uykuyla üzerinizden atın.
11) Sabah erkenden kalkın ve Ege usulü bir köy kahvaltısı ziyafeti çekin kendinize.
sirince evleri12) Yola çıkmadan önce Şirince hediyelik eşya çarşısını gezin. Kendinize ve sevdiklerinize ufak ve şirin hediyeler alın. Hiçbir şey almaya niyetiniz olmasa bile tüm çarşıyı gezin. Alışverişin ardından anne eli değmiş dondurmalardan tadın.
sirince hediyelik esya carsisi13) Eğer aracınızla gelmişseniz, dönüş yolculuğunda alternatif olarak Selçuk ve Efes Antik Kenti'ni gezebilirsiniz.
14) Şirince'nin atmosferi son derece romantik. Ne de olsa aşkın içkisi şarap diyarı. Bu nedenle Şirince'ye eşinizle/sevgilinizle gelmenizi tavsiye ediyoruz.
sirince kesif rehberi15) Önemli hatırlatmalar; fotoğraf makineniz mutlaka ama mutlaka yanınızda bulunsun. Şimdiden keyifli bir Şirince tatili geçirmenizi dileriz.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Evet bu anlatıma katılıyorum, zaten Efes'e gelenler mutlaka Şirince'ye de uğramadan gitmiyorlar, biraz turistik olsa da tipik Ege köyü, darısı diğer Ege köy ve kasabalarına, onların da tanınmış olmak için haklı tarafları çok.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Şirince'ye çok yakın olan Birgi'ye de uğramanızı öneririm.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Her şey tamam da yol tarifi biraz karışık olmuş. Kuşadası'nı araya sokmaya gerek yok. İzmir'den çıkıp otobandan Belevi gişelerinden geçip Selçuk'a dönülür. Selçuk'a kadar yaklaşık 80 km. Selçuk içinde de zaten levhalar kolayca yönlendirecektir. Ayrıca Şirince'deki fiyatların son yıllarda oldukça arttığını belirtmekte fayda var.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Bu turistik gezilerde Anadolu'nun halkı neden yok sayılır anlayabilmiş değilim. Oysa kiliselerin dışında diğer dinlere ait mabetler neden yok sayılıyor, mesela ilk akla gelen camiiler gibi... Şirince'de camii yok mu? Saygılarımla.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)