Bergama Kızıl Avlu

  • İzmir / Bergama

Bergama Kızıl Avlu

Mısır Tanrıları Tapınağı olarak da bilinen Kızıl Avlu, Bergama'nın merkezine 1 km mesafede yer alıyor. Bergama'nın en büyük antik yapısı olma özelliği taşıyan Kızıl Avlu, Mısır Yeraltı Tanrısı Serapis ve ona bağlantılı İsis ile Harporakes'e adanmış. M.S. II. yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırıldığı düşünülen Bergama Kızıl avlu, büyük bir alan üzerine inşa edilmiş.

Bergama Kızıl Avlu, ismini kırmızı ateş tuğlalarından ötürü alıyor. Aslında önceden tüm tuğlalar renkli mermer levhalar ile kaplıymış ancak zaman içerisinde o mermerler dökülmüş ve geriye şimdiki görüntüsü kalmış. Halk da bu ihtişamlı yapıya ‘Kızıl Avlu' ismini layık görmüş.

Akropol'den bakıldığında gerçekten de muhteşem görünüyor Bergama Kızıl Avlu. Yukarıdan baktığınızda o büyüleyici mimari ve simetrik görüntü daha da bir ortaya çıkıyor. Şehre hakim konumu ise hayranlık uyandırıcı.

Bergama Kızıl Avlu, simetrik kuleleriyle de bir hayli dikkat çekiyor. Şimdilerde o kulelerden biri cami olarak kullanılıyor. Bu nedenle de oldukça iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz. Ancak aynı durum diğer kule için geçerli değil. O kule şimdilerde biraz harabeye dönmüş. Harap durumda olan kule ise Osmanlı döneminde hapishane olarak kullanılıyormuş.

Eğer yolunuz Bergama'ya düşerse, bu görkemli yapıyı da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın