Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Beldibi Kaya Sığınakları
Beldibi Kaya Sığınakları - Görsel 1
Beldibi Kaya Sığınakları - Görsel 2
Beldibi Kaya Sığınakları - Görsel 3
Beldibi Kaya Sığınakları - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Beldibi Kaya Sığınakları Hakkında

Antalya ile Kemer arasında yer alan Beldibi Kaya Sığınakları, Kemer’ e 19 km mesafede bulunuyor. Antalya’ nın en önemli tarih öncesi çağlarına ait izler taşıyan bir arkeolojik sit alanı olan Beldibi Kaya Sığınakları, Paleolitik, Metolitik ve Neolitik çağların izlerini taşıyor.

Tüm bu özellikleri ile kesinlikle görülmeye değer olan Beldibi Kaya Sığınıkları, denizden 25 yükseklikte ve 100 metre içeride bulunuyor. Sahile yakın bir kaya altı sığınağı olan Beldibi Mağarası’ nda varlığını sürdüren Beldibi Kaya Sığınakları, Antalya ile Kemer sahil yolunun Çamdağ Tüneli’ nin hemen çıkışında yer alıyor.

Günümüzde Beldibi Kaya Sığınıkları, doğal tahribatlar neticesinde büyük ölçüde zarar görmüşler. Özellikle mağaranın dolgu tabakaları yağmur suları ve rüzgarla sürüklenerek akıp gitmiş. Yapılan kazı çalışmalarında, mağara içerisinde Mezolotik kültürleri içeren toplam 6 adet tabaka tespit edilmiş. Üst tabakada ise Peleolitik ve Mezolitik döneme ait çakmaktaşı aletler elde edilmiş.

Beldibi Kaya Sığınaklarının duvarlarında ise şemazite edilmiş insan, dağ keçisi ve geyik resimleri yer alıyor. Olur da bir gün yolunuz Kemer’ e düşerse eğer, Beldibi Kaya Sığınakları’ nı da görmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Beldibi Kaya Sığınakları
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?