Barhal Otelleri

En iyi 0 otel, en uygun fiyatlar

Barhal Hakkında

Barhal, Artvin Yusufeli'nin şirin bir köyü. Altıparmak Dağları ve Kaçkar Dağı'na gidenlerin yolu üzerinde.

Köy evlerinden oluşan bir düzine Artvin Barhal pansiyonu konuklarını bekliyor. Eski tarih kilisesi sapasağlam ve cami olarak kullanılıyor. Barhal Kilisesi'nin üzerindeki yazıtlarda, bu yapıyı Magistros David'in 561 - 573 yıllarında yaptırdığı yazıyor. Büyük şehirlerdeki birçok tatlıcı ve pastacının bu küçük köyden çıktığını da belirtelim.

M.Ö. 149 - 127 yıllarında Artvin ve çevresi Arsaklı Devleti yönetimine geçmiştir. Eski Oğuzlar olarak bilinen bu devlet zamanında, Barhal Çayı vadisine Bulgar Türkleri yerleşmişlerdir. Kars havalisine gelip, buraları kendilerine yurt edinen Bulgar Türklerinin bir kısmı da Çoruh boyuna geçerek Yusufeli ilçesine bağlı bugünkü Sarıgöl hudutları kesimine yerleşmişler ve buradan geçen çaya da adlarını verirken, bu çayın ismine izafeten bu suyun kenarında kurulan bu köye de bu ad verilmiş, yani Barkan, Balkar, Bulgar denmiştir.

Artvin'in Yusufeli ilçesindeki Barhal/Barkal/Balkar Bölgesi ile soldan Çoruh'a karışan Barkal Deresi'nde M. Ö. 130 yıllarında Dağıstan'dan gelen yarısı Kars'ta yarısı Çoruh solunda yerleşen Bulgar Türklerinin 2100 yıllık milli adlarının hatırası mevcuttur...

Barhal Manastırı, Yusufeli ilçesinin 12 km kuzeybatısında, yukarıda bahsedilen Barhal Köyü'nde bulunmaktadır. Aslında bir manastırdır, fakat geçen yılların ardından günümüze ancak kilise bölümü ulaşabilmiştir. El yazması bir kitapta, manastırın 10. yüzyılda 2. Bağrat döneminde, Vaftizci Yahya adına yaptırıldığı yazmaktadır. Bina oldukça sağlamdır ve anıtsallığı ile dikkat çekmektedir. Şu anda ise cami olarak kullanılmaktadır. 1770 yılında, 3. Mustafa tarafından verilen berata göre, İmam Süleyman'ın ölümünden sonra Ahmet'in yarım akçe karşılığında imam hatipliğine getirilişini doğrulayan belge caminin önemini ortaya koymaktadır.

Barhal Gezilecek Yerler

Barhal Otel Fiyatları

Barhal Otel Yorumları

10

Almatur Hotel

Emrah KATKAT - 17 Aralık 2016, Cumartesi 19:46

Rahat ve konforlu

Barhal Çayı üzerinde kurulmuş olan bu tesiste rahat ve konforlu bir uyku için ideal bir otel. Şehri ayaklar altına alan restoranında yöresel yemekler ve sıcakkanlı personelin bir başka güzel. Ayrıca iki sinema ve toplantı salonlarıyla müşterilerine hizmet sunuyor. Emeği geçenlere teşekkürler. Küçük bir ilçe ve vizyon filmleri...

2

Hotel Barcelona

Hakki comlekci - 23 Eylül 2016, Cuma 20:40

Oda servisi sıfır

Kartlar odaları açmıyor, kart yüzünden oda değiştirdik. Temizlik mükemmel kötü, oda servisi sıfır, tuvaletler kokuyor, kahvaltıda hiç bitmeyen bir süt şişesi, 3 gün gitti, geldi. Güler yüz sıfır, fiyatlar otele göre çok yüksek. Personel personel olalı böyle alakasız personel görmemiştir. Velhasıl kelam benden size tavsiye, arabada yatın, paranız cebinizde kalsın.

10

Kaçkar Pansiyon

alpagon alp - 24 Eylül 2013, Salı 16:14

Mükemmel

Harika bir tesis ve güler yüz. Yıllardır gelir gideriz. Alakalı olan herkese teşekkürler.