Bandırma Arkeoloji Müzesi

  • Balıkesir / Bandırma

Bandırma Arkeoloji Müzesi

Devlet-yurttaş işbirliği ile yapılan, teşhir ve tanzim işleri tamamlanarak 2003 yılının Haziran ayında ziyaretçilerine kapılarını aralayan Bandırma Arkeoloji Müzesi, bahçesi ile birlikte 4500 m2'lik bir alan üzerinde yer alıyor. Binasının 750 m2 olduğu Bandırma Arkeoloji Müzesi, bodrum ve zemin kat olarak bal peteği planında yapılmış. Çatısındaki fenerleriyle Osmanlı dönemi mimarisini andıran Bandırma Arkeoloji Müzesi'nin bahçesi ve en altta otopark alanı da olmak üzere sekiler şekilde düzenlenmiş. Müze; çeşitli dönemlere ait eserlerle donatılmış durumda.

Bandırma Arkeoloji Müzesi'nde titizlikle sergilenen eserler arasında, Eski Tunç Çağı'ndan başlayıp, 20. yüzyıl başlarına kadar bölgede hakimiyet kuran tarihi dönemlere ait eserler bulunuyor. Müzenin teşhir salonlarında sergilenen eserlerin çoğu Daskleion Ören Yeri ve Kyzikos Antik Kenti'nde gerçekleştirilen kazı çalışmalarında elde edilen buluntulardan oluşuyor. 1149 adet envanterli esere sahip olan Bandırma Arkeoloji Müzesi'nin eserlerinde ağırlık Pers ve Roma dönemine ait. M.Ö. 5.-4. yüzyıllara ait mühür baskıları, aynı döneme ait mezar steli, attis karyatidi, ilham perilerini simgeleyen rölyef, Kyzikos sikkeleri ve Pers sikkeleri, müzede öne çıkan tarihi eserler arasında yer alıyor.

Ziraat Bahçesi olarak da bilinen Atatürk Parkı'nın yanında bulunan Bandırma Arkeoloji Müzesi, Bandırma-Erdek, Çanakkale-İzmir yollarının kesiştiği noktanın yaklaşık 200 metre yakınında konumlanıyor. Tatilcilerin yol üstünde yer alan müzeyi ziyaret etmek bu anlamda oldukça kolay. Bandırma Arkeoloji Müzesi'ni pazartesi günleri haricinde haftanın her günü 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Train oğlu
1

-

Ben anlatım istiyorum. Hiç güzel değildi açıkçası benim istediğim şöyle başlıyor; Train oğlu… Anladınız mı?