Balıkesir Saat Kulesi

  • Balıkesir / Balıkesir Merkez

Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir Saat Kulesi, Balıkesir'in merkezinde yer alan Belediye Parkı'nda bulunmaktadır. Balıkesir Saat Kulesi'nin kitabesine göre 1829 yılında Girit'li Mehmet Paşa tarafından İstanbul Galata Kulesi'nin benzeri olarak silindir şeklinde 5 katlı olarak inşa ettirilmiştir.

1897 yılındaki Balıkesir'de yaşanan büyük depremden dolayı yıkılan saat kulesi Ömer Ali Bey tarafından yeniden yapılmıştır. Günümüzde 1901 yılında yeniden yapılmış haliyle görülmektedir. Bugünkü şekliyle yeniden yaptırılmış olan saat kulesi kare prizma şeklinde bir binaya sahiptir.

Yeniden yapılan saat kulesi beyaz kesme taş kullanarak inşa edilmiş olup kabartma işçiliklerle de süslü hale getirilmiştir. Saat kulesinin en üst katı kubbe ile örtülmüş ve tepesine de büyük bir çan da eklenmiştir. Buranın hemen altındaki katta ise dört yöne de birer saat konmuştur.

Osmanlı mimarisinin bir örneğini günümüze kadar taşıyan Balıkesir Saat Kulesi, 20 metre yüksekliğe sahiptir. Bu saat kulesi Balıkesir gezinizde mutlaka görmeniz gereken noktalardan biridir. Tabii Balıkesir'deki Zağnos Paşa Cami, Bandırma Arkeoloji Müzesi, Kozak Yaylası, Yedi Şehitler Anıtı, Antandros Antik Kenti'ni de ziyaret edebilirsiniz. Balıkesir'de keşfedeceğiniz fazlasıyla nokta var.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Akla gelen ilk 3 güzellikten
10

-

Balıkesir Merkez denince akla gelen ilk 3 güzellikten benim için ilk sıradadır. Evimin hemen altında olması sebebiyle her gün gördüğüm ama bakmaktan, incelemekten bıkmadığım bir şey. Çanlar kimin için çalıyor? :)