Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Aziz Paul Yolu

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Aziz Paul Yolu Hakkında

Antalya'nın 10 km doğusunda bulunan Perge Antik Kenti ile Eğirdir Gölü'nün kuzeydoğusunda yer alan Yalvaç arasında konumlanan Aziz Paul Yolu, 500 km'lik ve yürümesi 27 gün süren işaretlenmiş bir trekking rotasıdır.

Rotası; Roma yolları, patikalar ve orman yollarından geçen Aziz Paul Yolu'nun, Antalya'nın 80 km kuzeydoğusundaki Köprülü Kanyon Milli Parkı'nın girişindeki Beşkonak'tan başlayan bir kolu daha bulunuyor ve ilk rota, Adada Antik Kenti ile birleşiyor. Aziz Paul Yolu, sadece yürüyüş değil, dağ bisikletine de elverişli bölgelere sahip.

Deniz seviyesinden başlayıp 2200 metreye kadar tırmanan Aziz Paul Yolu, Likya Yolu'ndan daha yabani bir rota.

Rotasında ortalama 2800 metreye kadar tırmanan iki opsiyonel zirveye daha ev sahipliği yapan Aziz Paul Yolu'ndaki bu rota, 2008 yılında Kate Clow tarafından, turizmi kırsal kesime taşımak ve Aziz Paul'ün Küçük Asya'daki ilk seyahatinde geçtiği yerler üzerinden yürüyüşçülere kırsala dair fikir vermek amacıyla açılmış.

Perge Antik Kenti tarafındaki başlangıç noktası Antalya Havalimanı'na yakın olan Aziz Paul Yolu'nun bitiş noktası ise Eğirdir Gölü'nün yakınındaki Yalvaç. Rotanın en temel ulaşım ve konaklama merkezi ise Eğirdir. Yürüyüş için uygun zamanlar ilkbahar ve sonbahar ayları, zira temmuz-ağustos oldukça sıcak olduğundan fazlasıyla zorlayıcı olabilir.

Yürüyüşçüler, çoğu gece köy evlerinde veya küçük pansiyonlarda konaklama yapabilirler fakat uzun etaplar için kamp yapmak şart. Rota üzerinde oldukça iyi kamp yerleri mevcut.

Yorum / Değerlendirme

Aziz Paul Yolu
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?