Tüm Fotoğraflar
Çok şirin
Assos

Assos Gezi Rehberi

Behramkale olarak da bilinen Assos , antik çağlardan gelen yerleşim yapıları ve keyifli plajlarıyla ideal bir tatil için gerekli her şeyi sunuyor. Denizin keyfini çıkarmanın yanında gezilecek yerlerinin bolluğuyla da turistlerin ilgisini çekiyor. Siz de Assos gezi rehberi yardımıyla Assos'u keşfedebilirsiniz.

Assos Hakkında

Assos nerede sorusunu Çanakkale 'nin 87 kilometre güneyinde konumlanıyor şeklinde kısaca cevaplamak mümkün oluyor. Küçük bir tatil beldesi olan Assos, Ayvacık ilçesine bağlı bulunuyor. Ayvacık'tan yaklaşık 17 kilometre gittiğinizde Assos'a varıyorsunuz. Çanakkale'nin bir kısmı Ege Bölgesi'nde bir kısmı da Marmara Bölgesi'ne dahil olduğu için Assos hangi bölgede sorusu da merak uyandırıyor. Assos tam olarak Ege Bölgesi'nin kuzey kısımlarında yer alıyor. Assos harita konumu, Midilli adasının karşısına denk geliyor. Assos beldesinin bir ucunda Antik Liman diğer ucunda ise volkanik dağın yamaçlarına kurulmuş Behramkale Köyü yer alıyor. Köyün tepesine çıktığınızda 238 metre yükseklikte inşa edilmiş olan Athena Tapınağı'nı bulabilirsiniz. Assos tarihi , farklı medeniyetlerden kalıntılarını ve hikayelerini barındırdığı için oldukça zengin kabul ediliyor. Assos'taki kalıntılara bakıldığında yerleşimin Tunç Çağı'na kadar gittiği görülüyor. Antik çağlardaki adıyla Troas tarih boyunca Aiol, Lidya, Pergamon, Pers ve Roma İmparatorluğu gibi birçok medeniyetin egemenliğine giriyor. Sonrasında Orta Çağ döneminde önemini yitiren bölge birçok işgalden sonra Osmanlı topraklarına dahil oluyor. Athena Tapınağı ve çevredeki antik yapılar volkanik dağ kayalarından yapıldığı için günümüzde hala sağlam bir şekilde ayakta duruyor. Bu yapılarda kullanılan andezit taşının geçmişte çevredeki birçok evin yapımında kullanıldığı da biliniyor. Assos'un çevresindeki 20 metreye varan surlar ve Antik Liman'daki tarihi yapılar da yine günümüze kadar geliyor. Hatta Assos otelleri, şehrin tarihi dokusuna uyum sağlayarak eski taş binalarda hizmet veriyor. Bölgenin tarihinde dikkat çeken noktalardan bir tanesi antik filozof Aristo'nun bu şehirde yaşamış olması ve bir felsefe okulu kurması sayılıyor. Bölgedeki yerleşimin ağırlıklı olduğu Behramkale Köyü'nde geçim kaynağı genelde turizm üzerinden sağlanıyor. 1950'lere kadar palamut ticaretiyle uğraşan köy sakinleri günümüzde turizm dışında zeytincilik ve şarap üretimi ile de ilgileniyor. Assos bu değerleri ve tertemiz denizi ile size unutamayacağınız tatilin kapılarını aralıyor.

Assos Yol Tarifi

Assos'a nasıl gidilir diye merak ediyorsanız, farklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Çünkü Assos'a özel araç, uçak ve otobüsle gitmek mümkün oluyor. Assos haritası yardımıyla yaşadığınız şehir için en uygun seçeneği tercih edip buna göre tatil planınızı yapabilirsiniz. Otobüsle gitmeyi tercih edenler için Assos'a yakın olan Ayvacık, Altınoluk ve Küçükkuyu ilçelerine birçok büyük şehirden seferler bulunuyor. Bu ilçelerden düzenli olarak kalkan minibüsleri kullanabilir ya da taksiyi tercih edebilirsiniz. Hava yoluyla gelecekseniz Çanakkale ya da Balıkesir Havaalanı'nda inip Ayvacık'a ya da doğrudan Assos'a giden minibüs seferlerinden faydalanabilirsiniz. Assos'un Balıkesir Havalimanı'yla arası 60 kilometre, Çanakkale Havalimanı'yla arası ise 90 kilometre olduğu için hava yolu en kısa seçeneklerden sayılıyor. Özel araçla gelmeyi planlıyorsanız öncesinde Assos yol tarifi alıp seyahatinizi kolaylaştırabilirsiniz. İstanbul-Assos arası Çanakkale Boğazı'nı geçmek için feribot kullandığınızda yaklaşık 5 saat sürüyor. Ankara'dan gelen turistler için yol neredeyse 8 saate varıyor. İkisi de Ege Bölgesi'nde oldukları için İzmir'den Assos'a yaklaşık 3 saatte gidebilirsiniz.

Assos İklimi

Assos'ta ılıman Akdeniz iklimi görülüyor ancak Akdeniz ikliminin görüldüğü çoğu bölgenin aksine yazları bunaltıcı bir sıcaklık yaşanmıyor. Turistleri Assos'un plajlarına çeken sebeplerden bir tanesi de yazın bile esen serin rüzgarları sayılıyor. Assos da ve çevresindeki birçok tatil beldesinde denizin suyu aşırı sıcak olmuyor. Assos hava durumu yazın sıcağından bunalan turistler için Assos'u oldukça cazip kılıyor. Körfeze bakan güney kıyılarının aksine bölgenin iç kısımlarında Marmara iklimi de hissediliyor. Bol rüzgarlı Assos hava yapısı, genelde kıyı kesimlerinde belirgin bir bitki örtüsü oluşmasını engelliyor. Ancak daha iç kısımlarda seyrek de olsa kızılçam ormanları ve makiler bulunuyor. Bölgeye has garig ve pırnal meşesi gibi bitki türleri de dikkat çekiyor. Elbette ki bölgenin gelir kaynaklarından bir tanesi olan zeytin ağaçları da her yerde görünüyor. Birçok farklı hasat yöntemiyle toplanan zeytinlerden yapılan zeytinyağı, Assos'a gidildiğinde mutlaka denenmesi gereken ürünlerden sayılıyor. Şarap üretimi de yapılan beldede aynı zamanda çok sayıda üzüm bağı görmek mümkün oluyor.

Harita ve Yol Tarifi

Yol Tarifi
Yükleniyor..
Oteller
Sidar Pansiyon
10

35 misafir değerlendirdi.

Assos Tekin Pansiyon
10

59 misafir değerlendirdi.

Dut Ağacı Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Assos Akropol Pansiyon
10

29 misafir değerlendirdi.

Assos Mia Otel
10

44 misafir değerlendirdi.

Biber Evi Butik hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Assos Bohemian Otel
10

16 misafir değerlendirdi.

Assos Sunset Boutique Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Assos Nar Konak
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Idasos Taşodalar
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Assos Alarga Konukevi
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Santa Bungalow Evleri
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Assos Agura Pansiyon
10

24 misafir değerlendirdi.

Assos Ehli Beyt Pansiyon & Apart
9

2 misafir değerlendirdi.

Assosyal Otel
10

3 misafir değerlendirdi.

Assos Taşlı Köşk
9

17 misafir değerlendirdi.

Assos Taş Palace
10

10 misafir değerlendirdi.

Hoha's Butik Hotel
10

54 misafir değerlendirdi.

Assos Nazlıhan Hotel
7

12 misafir değerlendirdi.

Assos Nazlıhan & Spa Otel
9

22 misafir değerlendirdi.

Assos Yıldız Otel Antik Liman
10

1 misafir değerlendirdi.

Behram Otel
9

25 misafir değerlendirdi.

Taş Otel 17
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Assos Kervansaray Hotel
9

19 misafir değerlendirdi.

Assos Hotel
7

18 misafir değerlendirdi.

Assos Plus
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Aessos Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Salkım Saçak Camping
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Seher Camping Bungalow Evleri
10

13 misafir değerlendirdi.

Elibol Camping
10

3 misafir değerlendirdi.

Rüzgar Camping Restaurant Mahir'in Yeri
10

1 misafir değerlendirdi.

Assos Park Hotel
7

12 misafir değerlendirdi.

Assos Kadırga Otel Restaurant
8

11 misafir değerlendirdi.

Assos Troy Otel
8

23 misafir değerlendirdi.

Ekinoks Beach Bungalows
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Assos Barış Huzur Motel
9

13 misafir değerlendirdi.

Club Albena
9

18 misafir değerlendirdi.

Metis Bungalow
9

16 misafir değerlendirdi.

Büyük Yıldızsaray Otel
8

61 misafir değerlendirdi.

Assos Apollon Bungalow Restaurant
8

10 misafir değerlendirdi.

Assos Cengiz Pansiyon
10

24 misafir değerlendirdi.

Assos Club Beyaz
9

6 misafir değerlendirdi.

Assos Dove Hotel Resort & Spa
9

39 misafir değerlendirdi.

Aquila Hotels & Resorts Club Kapheros
5

6 misafir değerlendirdi.

Assos Barbarossa Hotel
9

52 misafir değerlendirdi.

Derya Deniz Bungalow Beach
10

66 misafir değerlendirdi.

Assos Eden Beach Otel
8

26 misafir değerlendirdi.

Assostik Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Assos Athena Bungalow Hotel
10

4 misafir değerlendirdi.

Assos Gelincik Pansiyon
10

83 misafir değerlendirdi.

Assos Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Assos farklı medeniyetlere ait ve bozulmamış tarihi dokusu, Mavi Bayraklı plajları ve damak tadınıza mutlaka hitap edecek Ege lezzetleriyle ideal tatil beldesini oluşturuyor. Assos turizm seçenekleri, gerek yüzmeyi ve güneşlenmeyi seven gerek tarih peşinde koşan her türlü turiste hitap ediyor. Hem deniz kıyısında hem de ormanlık alanlarda yürüyüş, bisiklet turu, tüplü dalış ve jeep safari gibi birçok farklı aktiviteler ile Assos tatilinizi güzelleştirebilirsiniz. Assos neyi meşhur dediğinizde verilebilecek çok fazla cazip cevap bulunuyor. Öncelikle Assos'un serin ve pırıl pırıl denizi tüm gelenleri kucaklıyor. Assos'un küçük ve samimi kumsallarından sonra hemen yanındaki Kadırga Koyu da uzun plajları ile hizmet veriyor. Küçük bir Ege köyünden beklediğiniz her şeyi size sunan Behramkale Köyü'nün sokaklarında Assos'un meşhur yöresel ürünlerini görebilirsiniz. Assos'a gideceğiniz zamanı doğru ayarlayarak deve güreşi festivali gibi farklı festivallere katılma şansı bulabilirsiniz. Assos restoranlarında yöreye has zeytinyağının kullanıldığı mezeleri tadabilir ya da börek çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Assos ağırlıklı olarak turizm ile geçinen bir yerel halka sahip olduğu için birçok farklı türden konaklama seçeneği rahatlıkla bulunuyor. Antik Liman çevresinde dikkatli restorasyon sayesinde tarihi dokularını kaybetmemiş taş evlerde kalabilirsiniz. Kadırga Koyu'nda birçoğu deniz manzaralı odalara sahip olan uygun Assos otellerini de tercih edebilirsiniz. Doğanın içinde bungalovlar ya da Assos'un tepelerine kurulmuş villalar gibi birçok lüks seçeneği bulabilirsiniz.

Assos'ta gelen turistlerin mutlaka almak isteyeceği birçok yöresel ürün bulunuyor. Alışverişin bir numaralı adresi ise Behramkale Köyü'nün sokakları oluyor. Farklı deniz ürünlerinden ve doğal taşlardan yapılan takılar, birçok Ege köyünde olduğu gibi burada da tezgahları süslüyor. Koleksiyon yapmayı sevenler için Athena Tapınağı'nın figürüne sahip süs eşyaları bulunuyor. Reçel, peynir ve salça gibi gıda ürünlerinin yanında elbette ki zeytinyağı da temin edilebiliyor.

İçinde Athena Tapınağı, nekropol, amfi tiyatro ve agora gibi tarihi yapıları bulunduran Assos Antik Kenti görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Sonrasında Behramkale Köyü'nün sokaklarının sıcak ve samimi yapısı dikkat çekiyor. Antik Liman ve çevresindeki balıkçılar, Assos tatilini güzelleştirmek isteyenlere harika fırsatlar sunuyor. 14. yüzyılda yapılan Hüdavendigar Cami ve Köprüsü, özgün yapıları ile oldukça dikkat çekiyor.

Assos, daha büyük tatil beldelerine göre daha sakin ve sessiz bir tatil sunuyor. Ancak yine de konuklarını eğlendirecek mekanlar da bulunuyor. Özellikle Kadırga Koyu'nda bulunan barlar, sakin bir günün sonunda eğlence isteyenlere aradıklarını sunuyor. Antik Liman çevresinde bulunan meyhaneler de bir yandan canlı müzikle sizi eğlendirirken bir yandan da Assos'a has deniz ürünleri ile damak tadınıza hitap ediyor.