Assos Gezilecek Yerler

Antik Çağ'ın en önemli yerleşim merkezlerinden olan Assos'ta dünyaca ünlü antik kentleri ve muhteşem doğa güzelliklerini görmeden eve dönmeyin...Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Assos Gezilecek Yerler

Toplam 4 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
 • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

Assos Athena Tapınağı

"Stylobat 14,03 X 30,31 metre ölçülerinde olup"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Sivrice Koyu

"Sakin ve tertemiz"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Assos Antik Kenti

"Assos Antik Kenti"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Assos Tarihi Mekanlar

Antik Çağ'ın en önemli yerleşim merkezlerinden olan Assos'ta dünyaca ünlü antik kentleri ve muhteşem doğa güzelliklerini görmeden eve dönmeyin...
Assos, Edremit Körfezi ile Midilli Adası karşısında, bir volkanın eteğinde, Andezit Kayalıkları üzerinde kurulmuş, Antik çağların önemli yerleşim merkezlerindendir. Dolayısıyla da Assos'ta gezilecek antik kentler, ören yerleri, Yunan mitolojisine konu olmuş efsane yerler ve eşsiz doğal güzellikler var. Bunlar nereler diye merak ediyorsanız sizin için hazırlamış olduğumuz yazıya göz atmanızı öneriyoruz.

Assos Athena Tapınağı: Assos'un simgesi haline gelmiş olan Assos Athena Tapınağı, Assos kalıntılarının en önemli parçasıdır. Yapının tarihi M.Ö. 530 olarak bilinmekte.

Assos Antik Kenti: Athena Tapınağı'nı da içine alan ve Assos kalıntıları olarak bilinen Assos Antik Kenti koya hakim bir tepede kuruludur ve 4 km uzunluğundaki surlarla çevrilidir. Antik kentin içinde görülebilecek diğer yapılar agora, meclis, nekropol, stoa, gymnasium ve tiyatrodur.

Hüdavendigar Camii: 1. Murat döneminde inşa edilen ve antik kentin tepesine kurulan Hüdavendigar Camii, klasik Osmanlı mimarisinden farklı bir bir yapıdır. Caminin içinde yer alan kadırga resimleri görülmeye değerdir.

Behramkale Köprüsü: Tuzla Çayı üzerinde kurulu olan Behramkale Köprüsü Assos'ta gezebileceğiniz tarihi yerler arasında. Yerel taşlardan yapılan köprünün yapım tarihi 14. yy'a dayanıyor.

Behramkale: Tarih ile doğanın muhteşem birlikteliğine şahit olacağınız Behramkale, küçük bir tarihi köy ve her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Assos'la özdeşleşen Behramkale'de limanı, sevimli mekanları, plajı gezebilirsiniz.

Kadırga Koyu: Assos'un doğal güzelliklerini keşfetmek isteyenlerin vazgeçilmez duraklarından biri olan Kadırga Koyu, Assos'ta mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerler arasında. Her daim esen imbat rüzgarı ve muhteşem Midilli Adası manzarasıyla Kadırga Koyu'na hayran kalacaksınız.

3 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
3
10
Assos Athena Tapınağı
Assos Athena Tapınağı
Assos / Çanakkale
Türkiye
Stylobat 14,03 X 30,31 metre ölçülerinde olup

-

Stylobat 14,03 X 30,31 metre ölçülerinde olup, iki basamaklı bir krepice (krepidoma olarak da adlandırılır, Hellen tapınak platformunun dış kenar basamağıdır) oturmaktadır. Krepidoma, doğuda bir podyum biçimini alır. Basamaklar 28 cm yüksekliğindedir ve rıht yüzeyine, kabartma olarak polygonal desen yapılmıştır. Dor nizamında ve Peripteros (bir sıra sütunla çevrili tapınak) planlı tapınak, kısa kenarında 6, uzun kenarında ise 13 adet dor düzenli sütun ile çevrelenmiştir. Sütunların oluşturduğu stylobat (tapınakta sütunların durduğu platform) yüzeyi 30×14 metre ölçülerinde ve 1/2.15 oranındadır. İç yapı 22×8 boyutunda ve 1/2.8 oranındadır. İç yapı pronaos (ön oda) ve naos denen kutsal odadan oluşur. Ön odanın iç genişliği 6.65 metre, derinliği 3.30 metredir. Girişte duvar uçları (anta) arasında iki sütun vardır. Bu sütunlar 91 cm çapında ve 18 oluklu dor sütunlarıdır. Naos'a giriş 1.65 metre genişliğindeki, çift kanatlı olduğu düşünülen bir kapıdandır. Duvar taşları sökülerek başka yapılarda kullanılmış olduğu için bugün 66 cm kalınlığındaki Naos duvarının sadece yerdeki izi kalmıştır. Toplam 34 sütunun 32'sinin başlığı bugün sağlam olarak bulunabilmiştir. 4.30 metre yüksekliğindeki başlıksız sütunlar, başlıkla birlikte 4.78 metreye ulaşmaktadır. Sütun yüksekliği stylobat genişliğinin 1/3'üdür. Sütunlar 60 cm'den 1.40 cm'e kadar değişen yükseklikteki parçalardan oluşmaktadır. En Assos Athena Tapınağı alt çap 91 cm, en üst çap ise başlık altında 64 cm'dir. Entasis belirgindir. Sütunlar 16 olukludur, oluklar arası keskin sırt (arris) stylobat kenarına dik gelmektedir. Sütunlar arası, dar yüzeylerde merkezden merkeze 2.61 metre, yanlarda 2.45 metredir. Sütun sırası ile naos duvarı arası pteroma geniş bırakılmıştır (3.03 metredir). Naos'ta bulunan Helenistik Dönem çakıl mozaik döşeme ve tapınağın sunağı kazılarda ortaya çıkarılmış fakat daha sonra kaybolmuştur. Tapınağın içi Opisthodomossuz (Helen tapınağının arka odası) tek mekana sahiptir. Tapınak iki basamaklı bir krepise (Helen tapınak platformunun dış kenar basamakları) oturmaktadır. Yapının oturduğu yüzey 30.31×14.03 ölçülerindedir. Pronaos (Helen tapınağında cellanın önündeki giriş bölümü) ve naostan (tapınağın Hellencesi aynı zamanda cella olarak da söylenir) oluşmaktadır.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
3
10
Sivrice Koyu
Sivrice Koyu
Assos / Çanakkale
Türkiye
Sakin ve tertemiz

-

Harika bir deniz. Sıcak insanlar, sakin ve tertemiz hava. Kafa dinlemek için birebir.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
3
10
Assos Antik Kenti
Assos Antik Kenti
Assos / Çanakkale
Türkiye
Assos Antik Kenti

-

Assos'a gidin, Assos otellerinden birinde kalın ve bu tarihi kenti gezmeye başlayın.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)