Arapapıştı Kanyonu
Arapapıştı Kanyonu - Görsel 1
Arapapıştı Kanyonu - Görsel 2
Arapapıştı Kanyonu - Görsel 3
Arapapıştı Kanyonu - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Arapapıştı Kanyonu Hakkında

Aydın’ ın Bozdoğan ilçesinde yer alan ve görülesi bir manzaraya ev sahipliği yapan Arapapıştı Kanyonu, Aydın merkezine 90 km uzaklıkta yer almaktadır. Doğal güzelliği kadar tarihi değeriyle de ön plana çıkan kanyon, yıllar içerisinde Kemer Barajı üzerinde yer alan Akçay tarafından oluşmuştur.

İlginç bir isme sahip olan kanyonun bu ismi alması hakkında ise pek çok rivayet anlatılmaktadır. Bunlardan biri Arapların buradaki güzelliği görünce yaşadığı şoku, bir diğeri de bölgeyi istila etmeye çalışan Arapların Bizans ordularının işgal karşısındaki dimdik duruşundan etkilenmeleri üzerine bu ismi aldığını anlatmaktadır.

Arapapıştı Kanyonu SİT alanı ilan edilmiş olup, bugün özenle korunmaya devam etmektedir. Kanyonda pek çok bitki ve kuş türüne rastlanmasının yanı sıra Pers dönemine ait Kaya mezarları, çeşitli Roma ve Bizans kalıntılarına sahip olduğu bilinmektedir. Bu yönüyle kanyon doğa aşıklarına olduğu kadar tarih meraklılarına da keyifli bir seyahat vadetmektedir.

Arapapıştı Kanyonu’ nda düzenlenen tekne turları ziyaretçileri kanyonu keşfetme olanağı sunmaktadır. Böylece bu turlar sayesinde ziyaretçiler yaklaşık 2 saat boyunca çevre hakkında daha çok bilgi sahibi olabilmektedir. Kanyon bünyesinde seyir terası, yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz belediyeye ait işletme ve yürüyüş parkurları da bulunmaktadır.

Yorum / Değerlendirme

Arapapıştı Kanyonu
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör