Akçakoca Ceneviz Kalesi

+ 7 Fotoğraf
2.2/5
Ortalama
7 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli
Telefon

Akçakoca Ceneviz Kalesi Hakkında

Düzce’nin sahil ilçelerinden Akçakoca’ya 3 km mesafede yer alan Akçakoca Ceneviz Kalesi, ilçenin simgelerinden biri olmuştur. UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer alan kale, Doğu Roma, Roma ve Helenistik dönemlerinden günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Kalenin inşası moloz taşlardan oluşmaktadır ve giriş kapısının yanı sıra binanın yan kısmında yüksek bir kule bulunmaktadır. 4. Haçlı Seferleri sırasında gemilerle İstanbul’a gelen ve büyük çoğunluğunu Latin olan Haçlı Ordusu 1204 yılından 1261 yılına kadar Karadeniz kıyılarında egemenlik kurmuşlardır. Kalenin inşası da işte bu döneme kadar uzanmaktadır. Akçakoca Ceneviz Kalesi’nde, avlu içerisinde 5.30 metre uzunluğunda bir su sarnıcı bulunmaktadır. Bu sarnıç o dönemde su ihtiyacını karşılama amacını taşımaktaydı. Konum olarak oldukça turistik bir alanda bulunan kale, hem denizden yüksekte hem de denize sıfır konumda yer almasıyla aynı zamanda muhteşem bir seyir terası sunmaktadır. Ziyaretçiler kalenin önünde yer alan mavi bayraklı plajda denize girebilmekte hem de kaleyi ziyaret ederek kültür turu imkanı bulabilmektedir. Aynı zamanda Akçakoca Ceneviz Kalesi bölge olarak mesire alanı olarak kullanılmakta özellikle de bahar ve yaz aylarında sıklıkla ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Yorum / Değerlendirme

2.2/5
Ortalama
7 değerlendirme
Akçakoca Ceneviz Kalesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
07.10.2017
Onur ÇOLAK
Fotoğraf İstanbul Anadolu Kavağı'ndadır.
2/5 Ortalama
21.10.2016
Misafir
Burada yayınlanan fotoğraf İstanbul Boğazının Anadolu Yakasındaki Yoros Kalesine aittir. Akçakoca da karşıda kara yok deniz var.
0/5 Çok Kötü
17.10.2016
Misafir
Bakımı yapılmamış
Bu sayfadaki fotoğraf ya başka yere ait ya da çok çok seneler önce çekilmiş hali. 4 Ekim 2016 tarihinde oradaydık. Etrafta görülecek hiçbir şey kalmamış. Aşırı derecede büyüyen, bakımı yapılmamış ağaçlar nedeniyle hiçbir şey görünmüyor. Bir de bakım onarım çalışması var diye surun girişi kapatılmış. Etraf, çöplüğe dönmüş. Oraya kadar boşuna gitmişiz.
1/5 Kötü
20.09.2016
Bitmedi mi hala
Tadilat bitmedi mi?
Tadilatı bitmedi mi hala kalenin. İki yıl önce yoruma cevap vermişsiniz tadilatta diye fakat kalede hiçbir tadilat belirtisi yok aksine terk edilmiş parçalanmış durumda.... Sonucu ne olacak bu bekleyişin? Yerine lüks bir otel mi gelecek?
1/5 Kötü
21.08.2016
Misafir
Resimde görülen yer Akçakoca değil İstanbul Beykoz Anadolu Kavağı Yoros Kalesi'dir. Ne alaka koyulmuş bu foto anlamadım.
Daha fazla yorum gör