Akçakoca Ceneviz Kalesi

  • Düzce / Akçakoca

Akçakoca Ceneviz Kalesi

Düzce'nin sahil ilçelerinden Akçakoca'ya 3 km mesafede yer alan Akçakoca Ceneviz Kalesi, ilçenin simgelerinden biri olmuştur. UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'nde yer alan kale, Doğu Roma, Roma ve Helenistik dönemlerinden günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Kalenin inşası moloz taşlardan oluşmaktadır ve giriş kapısının yanı sıra binanın yan kısmında yüksek bir kule bulunmaktadır.

4. Haçlı Seferleri sırasında gemilerle İstanbul'a gelen ve büyük çoğunluğunu Latin olan Haçlı Ordusu 1204 yılından 1261 yılına kadar Karadeniz kıyılarında egemenlik kurmuşlardır. Kalenin inşası da işte bu döneme kadar uzanmaktadır.

Akçakoca Ceneviz Kalesi'nde, avlu içerisinde 5.30 metre uzunluğunda bir su sarnıcı bulunmaktadır. Bu sarnıç o dönemde su ihtiyacını karşılama amacını taşımaktaydı. Konum olarak oldukça turistik bir alanda bulunan kale, hem denizden yüksekte hem de denize sıfır konumda yer almasıyla aynı zamanda muhteşem bir seyir terası sunmaktadır. Ziyaretçiler kalenin önünde yer alan mavi bayraklı plajda denize girebilmekte hem de kaleyi ziyaret ederek kültür turu imkanı bulabilmektedir. Aynı zamanda Akçakoca Ceneviz Kalesi bölge olarak mesire alanı olarak kullanılmakta özellikle de bahar ve yaz aylarında sıklıkla ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

4 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
4
Yenileme çalışmaları bitti
10

-

Akçakoca Ceneviz kalesi 5 yıldır yenileme çalışması yapılıyordu 2021 yılından itibaren misafirlerimize açıldı hep yeni haliyle inanmazsınız buyurun gelin Akçakoca ya

4
Bakımı yapılmamış
1

-

Bu sayfadaki fotoğraf ya başka yere ait ya da çok çok seneler önce çekilmiş hali. 4 Ekim 2016 tarihinde oradaydık. Etrafta görülecek hiçbir şey kalmamış. Aşırı derecede büyüyen, bakımı yapılmamış ağaçlar nedeniyle hiçbir şey görünmüyor. Bir de bakım onarım çalışması var diye surun girişi kapatılmış. Etraf, çöplüğe dönmüş. Oraya kadar boşuna gitmişiz.

4
Kalede hiç görevli yok
2

-

Etraf çöplük. Türk bayrağı çok küçük. Yönlendirme tabelaları çok yetersiz. Kalede hiç görevli yok. Adeta terkedilmiş kaderine.

4
Akçakoca Ceneviz Kalesi
10

-

Şu an restore ediliyor, dışarıdan geziyor ama göremiyorsunuz. Doğusunda ve batısında yer alan mavi bayraklı plajında Karadeniz'in serin sularına kendinizi bırakabilirsiniz.