Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Akaretler Sıra Evleri
Akaretler Sıra Evleri - Görsel 1
Akaretler Sıra Evleri - Görsel 2
Akaretler Sıra Evleri - Görsel 3
Akaretler Sıra Evleri - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Akaretler Sıra Evleri Hakkında

İstanbul’ un Beşiktaş ilçesinde bulunan Akaretler’ de yer alıyor Akaretler Sıra Evleri. Tam olarak Beşiktaş ile Maçka arasında bulunan bu bina grubu, Türkiye’ nin ilk toplu konut projesi olma özelliği taşıyor. Akaretler Sıra Evleri’ nin geçmişi, Sultan Abdülaziz dönemine dayanıyor.

Dolmabahçe Sarayı Akaretleri olarak mimar Sarkis Balyan tarafından 1875 yılında yapımına başlanan Akaretler Sıra Evleri’ nin bir kısmı sarayda çalışan muhafızlar ve ağaların kalması için tasarlanmış. Diğer bir kısmı ise kira konutu olarak değerlendirilmiş ve geliri ise Aziziye Camii’ nin yapımı için ayrılmasına karar verilmiş.

Akaretler Sıra Evleri’ nin Cumhuriyet tarihi açısından da oldukça önemli bir yeri var. Mustafa Kemal Atatürk’ ün annesi Zübeyde Hanım, bir süre 89 numaralı evde yaşamış. Ayrıca Atatürk, Türk Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumu’ nun temellerini bu evde atmış. Şimdilerde bu ev, Mustafa Kemal Müzesi olarak hizmet veriyor.

66 parsel üzerinde 133 konut biçimini içeren Akaretler Sıra Evleri, konum ve büyüklük açısından birbiri içinde küçük ayrımlar gösteriyor. En farklı olan ev ise, üçgen biçimli olan ve adanın köşesinde bulunan ev. Bu ev aynı zamanda alanı en büyük ev olma özelliği taşıyor.

Eğer yolunuz Akaretler’ e düşerse, Akaretler Sıra Evlerini de mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Akaretler Sıra Evleri
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?