Ahrida Sinagogu

  • İstanbul / Fatih / Balat

Ahrida Sinagogu

Ahrida Sinagogu, İstanbul'un Avrupa Yakasında yer alan ilçesi Fatih'in Balat'ta bulunan Kürkçü Çeşme Sokağı'ndaki sinagogdur. Ahrida Sinagogu, 15. yüzyılın başlarında yapılmıştır. Önemli bir dini merkez olan Ahrida Sinagogu'nu Makedonya-Ohri'den göç eden Yahudiler tarafından inşa edip adını da yine Ohri kentinden almıştır.

Sinagog, günümüzde bile İstanbul'daki en geniş kapasiteli sinagogdur. Romanyotlar tarafından kurulan bu sinagog, Romanyotlar Sefaradların altında asimile olmalarıyla zamanla Sefarad sinagogu haline gelmiştir.

Tarihi bina tuğla ve yığma taştan inşa edilmiştir. Sinagogun tevası (dua kürsüsü) bir gemi pruvasını andırır. Yapının avlusunda bir midraş (okul) bulunmaktadır. İstanbul'un en geniş kapsamlı sinagogu özelliğini taşıyan Ahrida, aynı zamanda kendini Mesih olarak ilan eden Sabetay Sevi'nin İstanbul'da ibadet ettiği tek sinagogdur. Üstelik burada 93 Harbi'nde Osmanlı Devleti'nin zaferi adına bir dua töreni yapılmıştır.

Ahrida Sinagogu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun 16 Eylül 1987 tarihli kararı ile koruma altına alınmıştır.

Tarihi bir önem taşıyan Ahrida Sinagogu, Hanuka (ışık) Bayramı'nın da düzenli yapıldığı bir sinagogdur. Balat'ın tarihinde kendini gösteren Ahrida Sinagogu'nu gezinize ekleyebilirsiniz. Fatih'in diğer tarihi yapıları arasında olan; İmrahor Sarayı'nı, Çinili Köşk'ü, Çemberlitaş Sütunu'nu, Kariye Müzesi'ni ve Tekfur Sarayı'nı da ziyaret edebilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın