Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Ağyatan Kuş Cenneti

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Ağyatan Kuş Cenneti Hakkında

Adana’ nın ünlü Ceyhan Nehri’ nin yatak değiştirmesi, deniz hareketleri ve Ceyhan Nehri’ nin taşıdığı alüvyonların birikmesi ile meydana gelen Ağyatan Gölü, şimdiki halini almış olan bir baraj gölü olma özelliği taşıyor. Göl ile birlikte tüm alanı kaplayan Ağyatan Kuş Cenneti, ortalama 3100 hektarlık bir alana sahip.

Denize dar bir boğaz ile bağlantı kuran Ağyatan Kuş Cenneti, yırtıcı kuş, pelikan ve leyleklerin göç yolu üzerinde bulunuyor aynı zamanda. En derin yeri yaklaşık 0-3 metre arasında değişen Ağyatan Gölü’ nün suları, Ceyhan Nehri’ nden etkilendiği için çok az tuzlu. Ancak taşkın dönemlerinde göle bol miktarda tatlı su karışıyor.

Saz ve kamıştan meydana gelen oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Ağyatan Kuş Cenneti’ nde, göl ile deniz arasında yüksek kumullar yer alıyor. Gölün içerisinde sazan, yılan balığı gibi tatlı su balıkları ile kefal ve levrek gibi deniz balıkları da yaşıyor.

Sizin de yolunuz bir gün Adana’ ya düşerse eğer, şehrin en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Ağyatan Kuş Cenneti’ ni ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Ağyatan Kuş Cenneti
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?