Adıyaman Ulu Camii

  • Adıyaman

Adıyaman Ulu Camii

Belki sizden kilometrelerce uzak olan Adıyaman, keşif noktalarıyla uzun ve güzel bir yolculuk olacaktır. Adıyaman'ı keşfetmek için bir yolculuk planlıyorsanız gezi listenizi şimdiden hazırlamanızı öneririz.

Adıyaman'ın en büyük ibadet mekanı olan Ulu Camii, hem tarihiyle hem de muazzam mimarisiyle, şehirdeki gezi rotalarınız arasında olabilir. Caminin biraz tarihine değinip, sizlere bu güzel gezi noktası hakkında bilgi verelim.

Adıyaman Ulu Camii, elde olan belgelere göre; Dulkadiroğullarından Alaü'd-devle tarafından inşa ettirilmiştir. Cami, orijinal mimarisinden uzaklaşmıştır, çünkü 1873 yılında yıkılarak yeniden inşa edilmiştir. Yapılışı sırasında kesme taş kullanılan cami, kareye yakın dikdörtgen planlıdır. Adıyaman'ın ibadet mekanlarından biri olan Ulu Camii, hem mimarisiyle hem de iç dekorasyonuyla beğeninizi kazanacak.

Sizlere bir önerimiz daha var. Gezi listenizde Karakuş Tümülüsü, Adıyaman Yeni Kale ve Toktamış Camii mutlaka yerini almalı. Beklemediğiniz kadar keşif noktasıyla Adıyaman sizleri bekliyor.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Adıyaman Ulu Camii
10

-

Tek kelimeyle harika bir yapı görmeyenlere tavsiye ederim. Caminin içine girdiğinizde insanı etkileyen çok mistik bir atmosferle karşılaşırsınız.