Yıldız Korusu

  • İstanbul / Beşiktaş

Yıldız Korusu

İnsanın içini açan, tarihin her döneminde huzur veren etkisiyle bilinen Yıldız Korusu, İstanbul'un Beşiktaş semtinde bulunmaktadır. Bizans dönemine kadar uzanan ve köklü tarihi olan bu parkı, Osmanlı Dönemi'nde ilk olarak Kanuni Sultan Süleyman'ın ilgisini çekmiştir. Kanuni Sultan Süleyman'ın yanı sıra birçok padişahın da ilgisini gören koru; en parlak dönemini lll. Ahmet zamanında yaşamıştır.

Gölleriyle, havuzlarıyla, çeşitli renklerde çiçekleriyle ve yüzyıllık ağaçlarıyla yılın neredeyse her mevsimi buraya gelenleri büyülemektedir. Yıldız Korusu, eski tarihinin içinde mitolojik hikayelere de konu olmuştur. Kırın ve satirlerin tanrısı olan Pan, Boğaziçi'ne karşı yeşilliklerin arasında flütünü çalarmış. Derler ki o yeşillikler şimdiki Yıldız Korusu'nun yeşillikleridir.

Sadece bir kere görmenin yetmeyeceğini orayı gittiğinizde anlayacaksınız. Harika doğasıyla yeşiliyle, çiçek kokularıyla gezilebilecek yerleriniz arasına almanız gereken nadir yerlerden biridir Yıldız Korusu. Hem mitolojinin hem de tarihin iç içe girmiş havasını soluduğunuzda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Beşiktaş gezinize Kavafyan Konağı'nı, Ihlamur Kasrı'nı, Çırağan Sarayı'nı ve Malta Köşkü'nü de ekleyebilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın