Yedikule Soğanlı Bitkiler Pakı

  • İstanbul / Zeytinburnu

Yedikule Soğanlı Bitkiler Pakı

Lale başta olmak üzere toplam 264 bin çiçeğin bulunduğu ‘Yedikule Soğanlı Bitkiler Parkı' Türkiye'de temalı parklar içinde hazırlanmış ilk ve tek parktır. Park, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Zeytinburnu'na bağlı Yedikule semtine yapılmıştır. Yedikule Soğanlı Bitkiler Parkı içinde bulunan çiçeklerin çoğunluğu soğanlı köklere sahiptir.

Türkiye'de ilk ve tek olma özelliği taşıyan temalı park 26 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Şu an için arazinin 3 dönümlük bir bölümü çiçeklendirilmiştir. 11 ayrı çiçekten 79 farklı türü bünyesinde yaşatan Yedikule Soğanlı Bitkiler Parkı'nda 264 bin 220 adet çiçeğin yer aldığını belirtilmektedir. Ayrıca parka yapım aşamasında dikilen 461 ağacın da çoğunluğu süs kirazı ve manolya gibi çiçek açan türlerden oluşmaktadır.

Rengarenk ve farklı cinslerden lalelerin, sümbül ve nergislerin bulunduğu parkta görsel bir şölen yaşanmakta ve mis gibi kokular yayılmaktadır. Ayrıca parka yılda 3 kez dikim yapılmaktadır. Yaz aylarında sıcak günlerin çiçekleri olan yıldız, şakayık, begonya gibi 16 çeşit çiçek ile sonbahar ve kış aylarında soğuk günlerin çiçeği olan kardelen, kış çiğdemi, şahtacı gibi 13 çeşit bitki ekilerek yetiştirilmektedir.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın