Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi

  • İstanbul / Fatih / Sultanahmet

Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi

İstanbul'un turistik bölgelerinden biri olan Sultanahmet Külliyesi'ne bağlı Hünkar Kasrı, geleneksel halı ve kilimlerin sergilendiği bir müzedir.

Eğer bu aralar yeni yerler keşfetmek istiyorsanız Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi sizler için eğlenceli bir ziyaret olabilir. Müzenin tarihinden biraz bahsedelim. 1960'lı yıllarda Yeni Camii'nin Hünkar Kasrı'nda korunan eski halıların bir müze oluşturacak kadar fazla olması Halı ve Kilim Müzesi fikrini ortaya çıkarmıştır. Ardından diğer camilerden alınan eski halılar ve kilimler toplanıp kıymeti yüksek olan parçalar müzedeki eserlere dahil edilmiştir. Müzede kronolojik sıraya göre halıların ve kilimlerin hangi dönemden günümüze geldiğini inceleyebilirsiniz. Uşak, Kirman, Çanakkale, Kula, Gördes, Ladik, Kafkas halıları ve kilimler göz dolduran dokumalarıyla sizleri bekliyor.

Fatih'te bulunan Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi'nin ardından bölgedeki diğer tarihi mekanları ziyaret edebilirsiniz. Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı ve Binbirdirek Sarnıcı gitmenizi önerdiğimiz yerlerden sadece birkaçıdır. Bu arada Alay Köşkü de keyifli zamanlar yaşayacağınız bir gezi olabilir.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın