Tokat Mevlevihanesi

+ 5 Fotoğraf
2.5/5
Ortalama
2 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Tokat Mevlevihanesi Hakkında

Tokat’ın il merkezine bağlı olan Soğukpınar Mahallesi’ndeki Mevlevihane, 17. yüzyılda Sülün Muslu Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Bey Sokağı’nda yer alan Tokat Mevlevihanesi, mimari açıdan oldukça gösterişlidir. 3000 metrekarelik bir alanı kapsayan bu tarihi yapı, Evliye Çelebi’nin Seyahatname adlı kitabında bahsedilmektedir. Mevlevihanenin zemin, giriş ve üst katı bulunmaktadır. Zemin katında toplam beş oda vardır. Çeşitli hizmetlerin görüldüğü yer genellikle zemin kattır. Giriş katına ise dışarıdan bir merdivenle çıkılmaktadır. Burada semahane bölümü yer alır. Tokat Mevlevihanesi, günümüzde restore edilip müzeye çevrilmiştir. Müzede; Tokat ve çevre illere ait olan halı ve kilimler, el yazması Kur’an-ı Kerim’ler, Yağıbasan Medresesi’nin kazılarından çıkarılan kalıntılar, sema törenini canlandıran maket semazenler sergilenmektedir.

Yorum / Değerlendirme

2.5/5
Ortalama
2 değerlendirme
Tokat Mevlevihanesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
28.11.2017
Osman
Tavsiye edebileceğim nadide yerlerden
Herkese tavsiye edebileceğim nadide yerlerden birisi. İçeri girdiğinizde çok güzel bir manevi atmosfere karşılaşıyorsunuz. Tarihi kitaplar, tarihi araç gereçleri de içeride görebilirsiniz.
1/5 Kötü
05.09.2017
Misafir
Çalışma vardı
24.08.2017 itibari ile restorasyon çalışması vardı biz giremedik. :( Tokat seyahatimizde en çok gitmek istediğim yerlerin başında geliyordu ama gittiğimizde kapalıydı, çalışma vardı. O yüzden içeri giremedik ama Tokat'ın diğer yerlerini gezme fırsatımız oldu.