Tokat Mevlevihanesi

  • Tokat

Tokat Mevlevihanesi

Tokat'ın il merkezine bağlı olan Soğukpınar Mahallesi'ndeki Mevlevihane, 17. yüzyılda Sülün Muslu Paşa tarafından inşa ettirilmiştir.

Bey Sokağı'nda yer alan Tokat Mevlevihanesi, mimari açıdan oldukça gösterişlidir. 3000 metrekarelik bir alanı kapsayan bu tarihi yapı, Evliye Çelebi'nin Seyahatname adlı kitabında bahsedilmektedir. Mevlevihanenin zemin, giriş ve üst katı bulunmaktadır.

Zemin katında toplam beş oda vardır. Çeşitli hizmetlerin görüldüğü yer genellikle zemin kattır. Giriş katına ise dışarıdan bir merdivenle çıkılmaktadır. Burada semahane bölümü yer alır.

Tokat Mevlevihanesi, günümüzde restore edilip müzeye çevrilmiştir. Müzede; Tokat ve çevre illere ait olan halı ve kilimler, el yazması Kur'an-ı Kerim'ler, Yağıbasan Medresesi'nin kazılarından çıkarılan kalıntılar, sema törenini canlandıran maket semazenler sergilenmektedir.

3 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
3
Tavsiye edebileceğim nadide yerlerden
10

-

Herkese tavsiye edebileceğim nadide yerlerden birisi. İçeri girdiğinizde çok güzel bir manevi atmosfere karşılaşıyorsunuz. Tarihi kitaplar, tarihi araç gereçleri de içeride görebilirsiniz.

3
Tadilat var
4

-

24.08.2017 itibari ile restorasyon çalışması vardı biz giremedik. :( Tokat seyahatimizde en çok girmek istediğim yerlerin başında geliyordu ama maalesef tadilat onarım varmış o yüzden giremedim.

3
Çalışma vardı
1

-

24.08.2017 itibari ile restorasyon çalışması vardı biz giremedik. :( Tokat seyahatimizde en çok gitmek istediğim yerlerin başında geliyordu ama gittiğimizde kapalıydı, çalışma vardı. O yüzden içeri giremedik ama Tokat'ın diğer yerlerini gezme fırsatımız oldu.