Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Tire Kent Müzesi

Tire Kent Müzesi
Tire Kent Müzesi - Görsel 1
Tire Kent Müzesi - Görsel 2
Tire Kent Müzesi - Görsel 3
Tire Kent Müzesi - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Tire Kent Müzesi Hakkında

İzmir’ in Tire ilçesinde yer alan Tire Kent Müzesi’ nde, yöredeki arkeolojik ve etnografik eserler sergileniyor. II.

Murat’ ın kumandanlarından Halil Yahşibey’ in yaptırdığı "Yahşibey Zaviyesi" içinde, 1935 yılında kurulan müzede sergilenen en değerli eserler arasında; Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Tire Darphanesi’ nde basılan gümüş paralar (mangır) ve üzerinde "Bismillahirramanirrahim" yazılı pirinçler bulunuyor.

Tire Kent Müzesi’ nin ön bahçesinde Roma dönemi yapı taşlarından sütun ve sütun başlıkları, mermer lahitler, pişmiş toprak erzak küpleri ve mezar stelleri göze çarpıyor. Arka bahçesinde ise M. S. 7. ve 19. yüzyıllar arasındaki mermer lahitler, mezar taşları ve kitabeler yer alıyor.

İki bölümden meydana gelen Tire Kent Müzesi’ nin arkeolojik salonunda; M. Ö. 3000 ile M. S. 1543 yılları arasındaki döneme ait gaga ağızlı kaplar, çakmak taşları, boyalı kaplar, pişmiş toprak lahitler, mermer ve cam eserler, sikkeler, pişmiş toprak figürler, altın, gümüş ve cam takılar gibi kalıntılar sergileniyor.

Etnografya salonunda ise Osmanlı döneminde, özellikle 18. ve 19. yüzyıllarda kullanılan mevlit örtüsü, uçkur, para ve saat keseleri, mendiller, kadın-erkek giysileri ile takılar, seramikler, pencere ve vitraylar sergileniyor. Olur da bir gün yolunuz Tire’ ye düşerse eğer, Tire Kent Müzesi’ ni de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Tire Kent Müzesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?