Tınaztepe Mağarası, Seydişehir

Tınaztepe Mağarası

  • Konya / Seydişehir

Tınaztepe Mağarası

Konya-Seydişehir'de yer alan Tınaztepe Mağarası, dünyanın üçüncü ülkemizin ise en büyük mağarası olma özelliğine sahiptir. Mağara ilk olarak 1968 yılında bir Fransız bilim adamı olan Michel Bakalowichz tarafından keşfedilmiştir. Mağaranın uzunluğu 22 km'dir ve bu özelliği onu ülkemizin en büyük mağarası olma unvanını getirmiştir. Ziyarete açık olan bölümün uzunluğu 1580 m'dir.

Sonundaki 30 m'lik inişi sayılmaz ise Tınaztepe Mağarası'nın tamamen yatak özelliğe sahip bir mağara olduğu söylenebilmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar yapının 230 milyon yıl içerisinde oluştuğunu göstermektedir. Gerek ulaşım kolaylığı gerek ilgi çekici yapısal özellikleriyle mağara yalnızca ülkemizden değil dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlamaya devam etmektedir.

Tınaztepe Mağarası'nın içerisinde göz alıcı sarkıt ve dikitlerin yanı sıra son kısmındaki alanda bir de göl yer almaktadır. Mağaranın içerisindeki nem oranının yüksek olması astım hastalarına iyi gelmekte ve dolayısıyla bu hastalığın doğal tedavisi için ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir. Mevlana Türbesi, Meke Gölü, İnce Minareli Medrese ise bölge ziyaretiniz sırasında Tınaztepe'nin yanı sıra mutlaka seyahat planınıza dahil etmeni gereken diğer duraklardan yalnızca birkaçıdır.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Parkuru bayanlar ve çocuklar için elverişsiz
2

-

Boşa harcanmış vakit, ayrıca yürüme parkuru bayanlar ve çocuklar için elverişsiz ve güvensiz. İşletmesi özel Müzekart, vs. geçmiyor. Ücreti uygun ama bence gezen insanlara üzerine para vermek gerekir.