Terkos Gölü

  • İstanbul

Terkos Gölü

İstanbul'un Arnavutköy ve Çatalca ilçelerinin tam ortasında kalan Terkos Gölü, günümüzde Durusu Gölü olarak anılıyor. Kanlı Dere, Belgrad Deresi, Başköy Deresi ve Çiftlikköy Deresi tarafından beslenen Terkos Gölü, oldukça büyük bir göl. Çevresinde çeşitli hayvan türlerine de ev sahipliği yapan Terkos Gölü'nde, özellikle nesli tükenmekte olan Sibirya kazı ve büyük orman kartalı gibi hayvan türleri yaşamlarını sürdürüyor. Yemyeşil doğası ve gürültüden uzak ortamıyla Terkos Gölü, özellikle hafta sonları İstanbulluların akınına uğruyor.

Karmaşık yapılı bir vadinin zamanla alçak bir eşikle Karadeniz'den ayrılması sonucu meydana gelen Terkos Gölü, İstanbul'un içme suyu ihtiyacını da karşılıyor. Hafta sonları ise çok sayıda aile, piknik yapmak için tercih ediyor Terkos Gölü'nü. Piknik dışında olta balıkçılığı ile kano gezintisi de, gölde yapılacak diğer aktiviteler olarak öne çıkıyor. Tüm bunların yanı sıra, yılın belli zamanlarında avcılık sporu da yapılıyor Terkos Gölü'nde.

Harika doğası ile Terkos Gölü, İstanbul'da stressiz zaman geçirilecek nadir mekanlardan biri. Olur da bir gün yolunuz İstanbul'a düşerse eğer, Terkos Gölü'nü de görmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir hafta sonu geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın