Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Synnada Antik Kenti

Synnada Antik Kenti
Synnada Antik Kenti - Görsel 1
Synnada Antik Kenti - Görsel 2
Synnada Antik Kenti - Görsel 3
Synnada Antik Kenti - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Synnada Antik Kenti Hakkında

Afyonkarahisar’ ın Şuhut ilçesinde yer alan Synnada Antik Kenti, Eski Tunç Çağı’ ndan başlayıp Hitit, Frig, Helen, Bizans ve Roma gibi devletlerin yerleşim yeri olmuştur. Kentin başkent olduğu dönemler ise Frigya, Roma ve Bizans olduğu bilinmektedir.

Antik kentin bulunduğu bölge olan Afyonkarahisar, tarihi kalıntılar bakımından oldukça zengindir ve bugün bu yönüyle hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Synnada Antik Kenti’ nin yarı özerk olması Roma dönemine, tam özerk olması ise Hellen dönemine uzanmaktadır.

Synnada’ da yapılan kazılar sonucu imparator ve Hierapolis ile birlikte gümüş cistophorus ve bronz sikkeler bastırıldığına dair buluntular ortaya çıkarılmıştır. Bu sikkelerin üzerinde yer alan haşhaş resimleri ise haşhaş üretiminin o dönemlere kadar uzandığının bir kanıtı niteliğindedir.

Synnada Antik Kenti’ nin günümüze kadar ulaşa stadyum ve tapınaklar meraklıları tarafından ziyaret edilmektedir. Siz de oldukça zengin bir bölge olan Afyonkarahisar ziyaretiniz sırasında antik kenti seyahat planınıza dahil edebilir, Karahisar Kalesi, Phryg Vadisi ve Ebe Gölü gibi diğer turistik durakları da görme şansı bulabilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

Synnada Antik Kenti
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör