Sümbül Efendi Camii ve Tekkesi

  • İstanbul / Fatih

Sümbül Efendi Camii ve Tekkesi

İstanbul-Fatih'te bulunan Sümbül Efendi Camii ve Tekkesi, Koca Mustafa Paşa Külliyesi'nin çekirdeğini oluşturur. Önemli bir tarihi değere sahip olmakla birlikte günümüzde turistlerin ziyaret ettiği yerler arasındadır.

Başta Pir Yusuf Sümbül Sinanüddin Efendi olmak üzeri; diğer sümbüliye büyüklerinin türbeleri camide bulunmaktadır. Sümbül Efendi Camii'nin ziyaretine gelenler hem caminin mimarisini inceliyor hem de türbeleri geziyor. Mistik bir havaya hakimdir ve cami ve bu havasını Fatih'in derin atmosferine emanet ediyor. Güzel bir tarihi gezi planlıyorsanız; Fatih gezinizin ilk durağı olabilir. Buradaki camiler, türbeler, medreseler, kütüphaneler, hamamlar, kiliseler sizleri bekliyor olacak. En başta; Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Fethiye Camii, Hindular Tekkesi, Tahir Ağa Tekkesi, Çinili Hamam, Odabaşı Camii, Haseki Hamamı ve Hünkar Kasrı… Tarihin farklı dönemleri arasında yapacağınız gizemli yolculuğunuz, sizlere hiç duymadığınız küçük hikayeleri de sunacak.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Küçükken mutlaka ziyaret ederdim
10

-

Küçükken Koca Mustafa Paşa pazarına giderken türbenin yanından geçer ve türbeyi mutlaka ziyaret ederdim. Sümbül Efendi Hazretleri'nin mezarının içindeki ağaç beni her seferinde etkiler uzun uzun bu ağaca bakardım. Sanki bu ağaç Sümbül Efendi ile bütünleşmiş gibiydi. Allah şefaatine bizleri de nail etsin inşallah. Ortamın ve insanların bu kadar bozulduğu bu zamanda bu mübarekler bize insan olmayı bir nebze olsun hatı.. Devamını Göster