Şeyh Edebali Türbesi

  • Bilecik / Bilecik Söğüt

Şeyh Edebali Türbesi

Bilecik'in Söğüt ilçesinde yer alan Şeyh Edebali Türbesi, 1206 yılında doğmuş bir İslam ilahiyatçısı, bir din bilgini, ahi şeyhi, Osman Gazi'nin kayınpederi ve hocası olan Şeyh Edebali'ye ait olan bir türbe. Şeyh Edebali, Osmanlı Devleti'nin tüm kuruluş aşamalarına şahitlik etmesinden dolayı, hem Osmanlı Devleti'nin manevi kurucusu hem de fikir babası olarak kabul ediliyor.

Mevlana Celaleddin Rumi ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi dönemin üstatları ile aynı zamanda yaşayan ve olanlarla birçok kez sohbet etme imkanı bulan Şeyh Edebali, tefsir, hadis ve İslam hukuku konusunda uzmanlaşmış biri. Hayatı boyunca öğrenci yetiştirmek ve halkı aydınlatmak için çabalayan Şeyh Edebali, bu amaçla Bilecik'te bir dergah yaptırmış.

Şeyh Edebali ile beraber aynı nesilden altı büyük ve dört küçük sandukanın yer aldığı Şeyh Edebali Türbesi'nde, sanduka odasının dışında iki oda daha yer alıyor. Hem Şeyh Edebali Türbesi hem de dergah, ilk olarak Sultan II. Abdülhamid döneminde, son olarak da 2012 yılında onarım görmüş.

Şeyh Edebali Türbesi'nin hemen yanında, aynı tarihte yapıldığı düşünülen bir türbe daha bulunuyor. Bu türbede ise Osman Gazi'nin eşi Bala Hatun ve annesinin sandukaları yer alıyor.

Bilecik Merkez'de konumlanan Şeyh Edebali Türbesi'ne giden yol, Bilecik Otogarı'nın hemen karşısında bulunuyor. Hatta Bilecikliler tarafından bu yol, "Türbe yolu" olarak anılıyor. Otogarın karşısında kalan bu yolu takip ederek, yaklaşık 2-3 km mesafedeki Orhan Gazi Camii'ne ulaşabilirsiniz. Türbe, bu caminin sol tarafındaki geniş merdivenlerin sonunda yer alıyor. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler