Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Bilecik Söğüt Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler:

Bilecik civarında görülmesi gereken 4 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Çelebi Sultan Mehmet Camii
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bilecik
Kaymakam Çeşmesi
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(4 değerlendirme)
Bilecik
Ertuğrul Gazi Türbesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Bilecik
Dursun Fakih Türbesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Bilecik
Bilecik Söğüt Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler İçin Yapılan Yorumlar
5/5 Mükemmel
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
28.02.2019
Fatih köseoglu
Ertuğrul Gazi Türbesi için yapılan yorum
Çok beğendim
Gerçekten harika. Buram buram tarih kokuyor. Çok beğendim. Kesinlikle gitmelisiniz.

Bilecik Söğüt Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Dursun Fakıh Türbesi: Hayatı hakkında detaylı bilgilere rastlayamadığımız Dursun Fakıh, Osmanlı Devleti’nin kuruluşu aşamasında önemli bir yerde bulunan bir kişilik olarak karşımıza çıkıyor. Dursun Fakıh’ın tam olarak nerede doğup eğitimini nerelerde aldığını bilmesek de yine Osmanlı Devleti için önemli isimlerden bir tanesi olan Şeyh Edebali’nin müridi olduğunu biliyoruz. Şeyh Edebali’den tefsir, fıkıh gibi dersler alan bu kişiliğin, Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi adına ilk hutbeyi okuduğu da pek çok kaynakta karşımıza çıkan bilgiler arasında yer alıyor. Osmanlı Devleti’nin ilk kadısı olma ünvanına sahip olan Dursun Fakıh’ın türbesi de Bilecik Söğüt gezilecek yerler listesi içerisinde yer alan önemli mekanlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bilecik Söğüt türbeler arasında da değerli bir yere sahip olan bu mekan, 550 rakıma sahip görkemli bir tepe üzerinde bulunuyor. Türbeyi ziyaret ettiğinizde eğer hava açıksa civarda bulunan Şeyh Edebali Türbesi de görülebiliyor. İki türbe arasındaki mesafe de yaklaşık olarak 14 kilometre. Bu bağlamda Bilecik Söğüt gezilecek yerler listeniz arasına Dursun Fakıh Türbesi’ni eklerseniz yine tarihimiz için oldukça değerli bir kişilik olan Şeyh Edebali’nin türbesini de ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi: Bilecik’in Söğüt ilçesi, Osmanlı Devleti’nin kuruluş aşamalarının gerçekleştiği bir mekan olarak tarihimiz için oldukça değerli. Özellikle Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemindeki kişilikler ve yöneticiler açısından pek çok mekan Bilecik Söğüt tarihi yerler içerisinde karşımıza çıkıyor. Söğüt’te bulunan Ertuğrul Gazi Müzesi, yıl boyunca bölgeye yolu düşen ülkemizden ve tüm dünyadan binlerce farklı ziyaretçinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Bilecik Söğüt müzeler listesinin de önemli bir mekanı olan bu müze, bölgede bulunan eski bir evin restore edilmesinin ardından ziyarete açılıyor. Formu itibarıyla bir çadırı andıran bu müze, tek bir salondan meydana geliyor. Müzenin içerisinde ise Osmanlı Devleti’nden kalan çiniler, sikke ve tartı aletleri ile Yörük kültürünü meydana çıkartan pek çok eser sergileniyor. Tarihsever ziyaretçilerin uğrak mekanlarından bir tanesi olan bu mekanı, Bilecik Söğüt gezilecek yerler listeniz içerisine ekleyerek, Osmanlı kültür ve tarihi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Söğüt Ertuğrul Gazi Mescidi: Bilecik Söğüt tarihi yerler listesi içerisinde karşımıza çıkan Söğüt Ertuğrul Gazi Mescidi, aynı zamanda çevresinde gelişen bir rivayet ile de biliniyor. Halk arasında anlatılarak günümüze dek gelen bir hikayeye göre bu mescitin bulunduğu bölge, Ertuğrul Gazi’nin aşireti ile bu bölgeye geldiğinde ilk olarak çadır kurduğu bir yer olarak biliniyor. İçerisinde bir kuyu bulunması sebebi ile de halk arasında “Kuyulu Mescit” olarak da bilinen bu yapının, 1276 senesinde Ertuğrul Gazi tarafından inşa ettirildiğini de biliyoruz. İlerleyen süreçte hasarlar alan mescit, II. Abdülhamid döneminde aynı temeller üzerine inşa ediliyor ve çeşitli onarımlardan da geçerek günümüze dek ulaşıyor.

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı: Bilecik Söğüt doğal güzellikler listesinin önemli bir durağı olan Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı, Söğüt ilçe merkezine yaklaşık olarak 30 kilometrelik bir mesafede bulunuyor. 2013 senesinde tabiat parkı olarak ilan edilen bu bölge sahip olduğu doğal güzelliğin yanı sıra Abdullah Mihal Gazi’nin türbesini de barındırması bakımından da gezi rehberi içerisinde önemli bir yer elde ediyor. Bilecik Söğüt gezilecek yerler listesi içerisine bu tabiat parkını ekleyerek Abdullah Mihal Gazi türbesini ziyaret etmek isteyen misafirlerimiz için bu kişilik hakkında kısaca bir bilgi vermek istiyoruz. Bizans’ın Harmankaya tekfuru olarak karşımıza çıkan Mikhael Kosses, Osman Bey’e karşı girdiği bir savaşta esir düşüyor. Osman Bey ise, bu kişinin yiğitliğinden etkileniyor ve onu serbest bırakıyor. İlerleyen süreçte Osman Bey’e karşı düzenlenecek bir suikastın haberini alan Köse Mihal, bu durumdan Osman Gazi’yi haberdar ediyor. Böylelikle ikili iyi birer dost ve silah arkadaşı haline geliyorlar. İlerleyen süreçte Müslüman olarak Abdullah ismini alıyor ve yöre halkı tarafından sevilen bir kişilik olarak hayatını sürdürüyor.

Söğüt Çaltı Kaplıcası: Bilecik Söğüt doğal güzellikler listesi içerisinde karşımıza çıkan bir diğer mekan ise Söğüt Çaltı Kaplıcası oluyor. İlçe merkezine 11 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan bu kaplıca sahip olduğu şifalı suları ile yörenin popüler yerlerinden bir tanesi oluyor. 38 derecelik bir sıcaklığa sahip olan bu kaplıcanın suları kadın hastalıkları, mide rahatsızlıkları gibi pek çok durum için şifalı olarak kabul ediliyor. Yöre halkının yanı sıra pek çok turistin de uğrak noktası olan bu kaplıcaların suları aynı zamanda içme suyu olarak da kullanılıyor. Bölgede konaklamak için ise herhangi bir tesis bulunmuyor. Burayı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, bölgenin bu durumunu da göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Bilecik Söğüt gezilecek yerler listeniz içerisine bu mekanı ekleyerek şifa dolu bir gün geçirmenizi ve yenilenmiş olarak evlerinize dönmenizi tavsiye ediyoruz. 

Bilecik Söğüt gezilecek yerler listesi içerisinde tarihi değere sahip daha pek çok mekan bulunuyor. Geçirdiği restorasyonlar ile günümüze dek ayakta kalmayı başarabilen Ertuğrul Gazi Türbesi ve yanındaki 1887 tarihli çeşme, Bilecik Söğüt tarihi yerler listesinin sıkça ziyaret edilen diğer iki mekanı olarak karşımıza çıkıyor. Bunların yanı sıra Kaymakam Çeşmesi, Söğüt Etnografya Müzesi, Dar’ul Eytam (Yetimler Yurdu) gibi tarihsel ve kültürel değerlere sahip pek çok mekan da ilçeyi ziyaret eden misafirlerin merakla keşfettiği yerler arasında bulunuyor.

Bilecik Söğüt Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Söğüt için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Söğüt için gezilecek en popüler tarihi yerler : Kaymakam Çeşmesi, Çelebi Sultan Mehmet Camii, Söğüt konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Söğüt için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Söğüt için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Dursun Fakih Türbesi, Ertuğrul Gazi Türbesi, Söğüt konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Söğüt için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Söğüt için gezilecek ücretsiz yerler : Dursun Fakih Türbesi, Ertuğrul Gazi Türbesi, Kaymakam Çeşmesi, Söğüt konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Söğüt için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Söğüt için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Dursun Fakih Türbesi, Ertuğrul Gazi Türbesi, Söğüt konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Söğüt için gezilecek yerler nelerdir?
Söğüt için gezilecek yerler : Dursun Fakih Türbesi, Ertuğrul Gazi Türbesi, Kaymakam Çeşmesi, Söğüt konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.

Söğüt Alt Bölgeleri

Bilecik Söğüt Cumhuriyet Otelleri
Daha fazla gör